@idrisemen

Taksim patlaması sonrası İstanbul

Taksim patlaması sonrası İstanbul
Taksim patlaması sonrası İstanbul
İstiklal Caddesi'nde dün yapılan bombalı saldırı sonrasında Taksim bütün gün yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Taksim ve çevresinde turistler otellere kapandı. Taksim saldırısı sırasında Nişantaşı'nda da bir bombanın patladığı yönündeki iddialar Nişantaşı sokaklarının boşalmasına neden oldu. Cumartesi günleri tıklım tıklım olan Beşiktaş'ta ise eğlence mekanlarındaki rezervasyonlar iptal edildi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
BİRCE ALTAY - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

BEŞİKTAŞ

Taksim saldırısı sırasında bir canlı bombanın sağ kurtulduğu ve Taksim'in ara sokaklarına daldığı yönündeki iddialar Taksim'e en yakın bölge olan Beşiktaş'ta sokakların boşalmasına neden oldu. İddianın doğru olmadığının anlaşılması üzerine Beşiktaş'ta hayat nispeten normale döndü. Ancak eğlence mekanları olan bar ve meyhanelerde bir çok rezervasyon iptal edildi. Saldırı sonrasında müşterilerin rezervasyonlarını iptal ettiğini söyleyen bir esnaf, ''normalde Cumartesi günleri Beşiktaş tıklım tıklım olurdu. Ancak bu gün çok sessiz ve sakin. insanlar sokağa çıkmaya korkuyor. Sürekli gelen müşterilerimiz bu gün gelmedi. Birçok müşterimiz bu günkü rezervasyonlarını iptal etti'' dedi.

Beşiktaş'ta müşteri bekleyen bir taksici ise, ''normalde bu saatlerde trafikten dolayı hareket bile edemiyorduk. Ancak bu gün yarım saat içerisinde Sultanahmet, Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş'ı gezdim. Her yer bomboş'' dedi.

 

NİŞANTAŞI

Taksim saldırısının yapıldığı saatlerde Nişantaşı'nda da bir bombanın patladığı yönündeki söylentiler Nişantaşı'nın boşalmasına neden oldu. İstanbul'un en işlek ve turistik semtlerinden biri olan Nişantaşı sessizliğe büründü.

Taksim saldırısı sonrasında Nişantaşı'nın bir anda boşaldığını söyleyen bir esnaf, ''20 yıldır burada esnaflık yapıyorum. İlk defa Nişantaşı'nın bu kadar boşaldığını gördüm. Taksim saldırısından önce başta İranlı turistler olmak üzere birçok turist grubu burada alışveriş yapıyordu. Saldırıdan hemen sonra turistler otellere çekildi. Bir anda Nişantaşı boşaldı. Zaten bir süredir insanlar Nişantaşı'nda gezmeye ve alışveriş yapmaya çekiniyordu. Bu günkü saldırı sonrasında artık dışarı çıkmaya korkar oldu'' dedi.

KADIKÖY

İlçenin toplu taşımasındaki anaarterlerden olan Ayrılık Çeşmesi metro istasyonu saat 19:00 sularında oldukça tenhaydı.

Aynı durum Kadıköy vapur iskelesinde de görüldü. Beşiktaş, Karaköy ve Eminönü’nden gelen vapurların yanaştığı iskelede, alışık olunan Cumartesi akşamı kalabalığından eser yoktu.

Kadıköy çarşı içi olarak bilinen sokaklarda erken kepenk kapatan dükkanlar da vardı. Kilise meydanında, haftanın her günü, günün her saati oldukça kalabalık insan gruplarını ağırlayan kahvecilerin masaları dün akşam oldukça boştu.

İskeleden Moda’ya çıkan sokaklardaki açık dükkanlardan biri olan hobi dükkanı çalışanlarından N.K, 46 senedir İstanbul’da yaşadığını ancak bugünkü gibi bir Kadıköy’ü daha once hiç görmediğini söyledi. N.K. geçen haftaki Ankara saldırısından sonra ilçenin işlek sokaklarının giderek tenhalaştığını belirtirken bugün İstanbul’da meydana gelen saldırıdan sonra sokakların neredeyse tamamen boşaldığını gözlemlediğini aktardı.

Hafta sonu akşamlarının  uğrak mekanlarından olan Kadıköy Barlar Sokağı’nda da sessizlik hakimdi. Sokakta bulunan bir marketin sahibi, sabah 10 sularında açtığı dükkanında akşam saatlerine kadar oldukça az satış yaptığını, bu durumun bir sure daha devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

EMİNÖNÜ

Gerek araç trafiği gerekse de ünlü alt geçit kalabalığı epey eksilmiş olsa da Eminönü'nde hayat devam ediyordu. Bomba korkusu kadar yağışlı havanın da etkisiyle Yeni Cami'nin önü, Mısır Çarşısı civarı olağan bir cumartesi gününe göre daha tenhaydı. 

İstanbul'daki canlı bombanın kim olduğu kesinleşti!

İstanbul'da böyle trafik görülmedi!