Taksim Plafformu'ndan açıklama: Yegane koşul diyalog

Taksim Plafformu'ndan açıklama: Yegane koşul diyalog
Taksim Plafformu'ndan açıklama: Yegane koşul diyalog
Taksim Platformu bir açıklama yaparak sorunun çözümü için yegane çözümün diyalog ve müzakere olduğu değerlendirmesi yaptı.

Radikal.com.tr - Taksim Platformu, Gezi Parkı eylemlerinin 11. gününde bir açıklama yaparak "haklı mücadeleye gölge düşürecek her türlü çabadan uzak durmaya devam edileceğini" duyurdu. Açıklama şöyle:

Taksim Gezi Parkı'nda 11 gün önce meşru taleplerimiz için başlatılan masum ve barışçı protesto gösterimiz güvenlik güçlerinin ölçüsüz güç kullanımı ile engellenmek istenmiştir. En temel demokratik hakkımızın yasadışı şekilde ve hiçbir demokratik ülkede örneği görülmedik oranda şiddet kullanılarak bastırılmaya çalışılması, protestomuzun geniş halk yığınları nezdinde destek bulmasına sebep olmuştur.

Meşru taleplerimizi savunurken dışlayıcı bir dile başvurmamaya, kimseye ayrımcı bir gözle bakmadan anlamaya çalışmaya ve şiddetten uzak durmaya büyük özen gösterdik. Bundan böyle de haklı mücadelemize gölge düşürecek her türlü eylemde bulunanları uyarma ve aramıza mesafe koyma gayretimizi sürdüreceğiz. Hangi yol ve yöntemle olursa olsun hiç kimseye, hiçbir gruba, hiçbir anlayışa ve hiçbir inanca karşı şiddeti, ayrımcı ve dışlayıcı davranışı, hakareti, küfrü kabul etmiyoruz ve böyle davrananları şiddetle kınıyoruz, suçluyoruz.
Demokratik bir siyaset ortamının oluşumu için son derece önemli gördüğümüz bir arada yaşama deneyimini tehdit edebilecek her türlü eylemi son derece tehlikeli ve elde edilen barışçıl ilişkileri tahrip etmeye yönelik olarak görüyoruz.
Sonuç vermediğinin görülmesine rağmen günlerce sürdürülen yasalara aykırı polis şiddeti sorumlularının görevden alınmasının, cezalandırılmasının, şiddetin dinmesini ve barışçıl bir müzakere ortamının oluşmasını sağlayacağı inancındayız.
Sorunun çözümü için hala yegâne koşulun, diyalog ve müzakere yolunun açılması olduğu inancımızı tekrarlıyoruz...
Taksim hepimizin!

Taksim Platformu


  http://www.radikal.com.tr/1136618113661810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Uyan - tunc2013

  dedeme sordum neden twitter sosyal medyayi kullanmadiklarini o donemde o da dedi ki oglum oksford vardi da biz mi okumadik.Kutsamaya devam

  iste babanın istediğini - acipayamli2

  3. köprü yapılmasın, 3. havaalanı yapılmasın kanal istanbul yapılmasın. hiç bir şey yapılmasın rica ediyoruz demiş bir tane genç 10 tane sendikacı elemanı. oldu.

  buzyy852 ye - thirth eye

  1980 den beri kaç tane iktidar geçirdi bu ülke kaçı sağın kaçı solundu tarih bilmezmisiniz

  Buradan bakınca anlayamazsınız. - Murat Odak

  Bu eylem yeni nesil gençliğin sahneye çıkışı. Ülke tarihindeki hiçbir siyasi harekete benzemiyor. Tamamen teknolojiyle ve sosyal medya üzerinden organize edilmiş, lidersiz, kapsayıcı, saygılı, mizahi yönü güçlü, demokratik, isyankar, çevreci, geniş tabanlı ve direnişçi. AKP de CHP de MHP de anlamıyor, çünkü her birinin parti başkanları Twitter'da 0 kişiyi takip etmekte. Gezi'yi anlamak istiyorsanız anaakım haber sitelerine değil sosyal medyaya bakacaksınız. Ya da en güzeli, gidip oraya oradakilerle doğrudan konuşacaksınız. 20. yüzyıl siyasi yapılarıyla, 20. yüzyıl kafasıyla, 20. yüzyıl medyasıyla bu işi idrak edemezsiniz.

  Kukla Platform - buzyy852

  Siz bu tavrınızla kimseyi kandıramazsınız. Şimdiye kadar Taksimde, Beyoğlunda ne bir hizmetiniz ne bir çiviniz var. Biz yıllardır Çocukluğumuz oralarda geçti. Tepebaşı parkı yıkılırken neredeydiniz. beyoğlunda mafyadan geçilmiyorken neredeydiniz. Taksimde Tinercilerden Kapkaççılardan geçilmiyorken, Çöplerden geçilmiyorken neredeydiniz... sizi adam yerine koyan ak partiye şimdi dikleniyor. Koyu fanatiklikle Chp duruşu sergiliyorsunuz... Sizi sahte demokratlar...

  Biraz geç olmadı mı - PAN-ZEHİR

  Diyalog kurmak için biraz geç kaldınız ama teröristlerle bile diyalog kurulduğuna göre sizinle de kurulur belki.. Sizin de talepleriniz olacak elbet, nasıl olsa kaosun tadını aldınız bir kere

  Şiddetten Uzak Durmaya Büyük özen Gösterilmiş(!). - Clear

  Onun için mi yollar o tuğlalar,kaldırım taşları,molozlar v.s. ile tıkandı? Fotğraflarda -ki büyük bir özenle kalabalığı yoğun gösterme çabasıyla insanların seyrek olmadığı yerler çekilmiş- gözden kaçırılamamış o taşları,tuğlaları,cam kırıklarını "hem de hergün temizlemeye çlışmalarına ve bunun için çağrı yapmalarına rağmen" görmesek neredeyse yutacağız.Onun için mi Esnaflar birliği başkanı köşke çıktı? Onun için mi 2 vatandaş ve bir polis öldü? Onun için mi eli sopalı adamlar ortalıkta fink atabilme fırsatı bulabildi? Onun için mi baştan destek veren siyasiler,vaziyeti anlayınca hemen çark etti? Bütün bunlara,olayları evimde balkonumdan ve TV ekranlarından "sükunetle ve dehşetle" izleyen ben mi sebep oldum? Şiddetten uzak durmaya özen göstermekle anlatılmak istenen bu mu? O zaman "vandalizmi" yeniden tanımlayın da aradaki farkı görelim.