Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı

Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı
Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı
Bir haftadır aralıksız devam eden Gezi Parkı eylemlerinde Taksim meydanı yine büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Meydan'da şölen havası eserken, Dolmabahçe'de yola barikat kuran bir grupla polis arasında çatışma çıktı.

Radikal.com.tr -Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemde bu gece de çok sayıda kişi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'nı doldurdu. Şölen havasının yaşandığı meydanda herhangi bir gerginlik çıkmazken, Dolmabahçe'de polisle bir grup gösterici arasında çatışma yaşandı. Yola barikat kuran gruba polis yine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Dolmabahçe'deki gerginlik akşam saatlerinde başladı. Gümüşsuyu Parkı'nda toplanan kalabalık bir gruba Çevik Kuvvet ekipleri müdahale etmek istedi. Gümüşsuyu Caddesine kaçan göstericilerin ardından polisler, beraberlerindeki iş makineleri ve TOMA'larla, caddenin girişindeki barikatları kaldırmaya çalıştı.

Göstericilerin arasından 10 kişilik bir grup, bölgede görevli polis müdürüyle görüşerek, kendilerine biber gazı atılmaması halinde taş atmayacaklarını bildirdi. Gruptakiler, barikatların kaldırılmamasını ve Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisine yürüyüşlerine izin verilmesini talep etti. Grubun yürüyüşüne izin vermeyen polis ekipleri, barikatları kaldırmadan Dolmabahçe Meydan'a geri çekildi. Gruptakiler, bekleyişlerini slogan atarak ve halay çekerek sürdürdü. Saat 01:00 sıralarında Gümüşsuyu Caddesi'nde bekleyişini sürdüren kalabalık, ana yola girerek yolu kapattı. Yolun trafiğe kapanması sonucu polis ekipleri, göstericilere uyarıda bulunarak, dağılmaları için süre verdi. Uyarıya rağmen dağılmayan gruptan bazı kişiler, polislere taşlarla karşılık verdi. 

Polis ekipleri, gruba biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Göstericileri İTÜ kampüsü girişine kadar kovalayan polis ekipleri, ardından Dolmabahçe Sarayı önüne çekildi.

Gümüşsuyu Parkı'nda tekrar toplanan göstericiler, yola kaldırım taşlarıyla barikat kurdu. Göstericilerin bir süre sonra polis ekiplerine havai fişek atması üzerine yine tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ
Öte yandan, Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi'nde akşam saatlerinden itibaren toplanan göstericilerle polis arasında da çatışma çıktı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği grup taş, ses bombası ve molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Dağılarak ara sokaklara kaçan göstericiler, çöp konteynerlerini devirerek ateşe verdi. Polis ekiplerinin bölgedeki önlemleri sürüyor.

GECE ŞENLİK HAVASINDA BAŞLADI
Gezi Parkı eylemi için büyük bir kalabalık akşam saatlerinde Taksim meydanında toplanmaya başladı. Başbakan’a vekalet eden Bülent Arınç’ın bugün yaptığı ılımlı açıklamalar, polislerin eylemcilere müdahaleyi yumuşatma konusunda aldığı kararlar ve en önemlisi BDP ’li Sırrı Süreyya Önder’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşme sonrası söylediği ‘Bundan sonra eylemler bir şölene dönüşmelidir’ sözlerinin ardından Taksim meydanı tam bir şenlik alanına dönüştü.

Hareketliliğin akşam saatlerinden itibaren artmaya başladığı Gezi Parkı'nda çeşitli müzik grupları sahne alırken, katılımcılar zaman zaman davul-zurna eşliğinde halay çekip dans etti.

Gün boyunca ve akşam saatlerinde destekçiler, parktaki "ücretsiz marketlere" erzak ve malzeme taşımayı sürdürdü.

Bu arada, Antakya'da Gezi Parkı eylemlerine destek için düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in fotoğrafları, parktaki bazı konteynerler ve ağaçların üzerine asıldı.

Gün içinde lise, üniversite öğrencileri ile farklı gruplar, sloganlar atarak parktaki katılımcılara desteğe geldi. Bir ara parktakilerin bir bölümü birlikte yoga yaptı.

Parkta "Biber gazı için sağlık bilgisi" yazıları dağıtılıdı.

Taksim'e ulaşılabilecek bütün yollarda ve çevrede, gazdan korunmayı sağlayan gözlük, maske, limon ile kask satıldı.

ÇARŞI BEŞİKTAŞ 'TAN TAKSİM'E YÜRÜDÜ
Gezi Parkı eylemlerine destek için günlerdir Beşiktaş’ta eylem yapan, dün de Beşiktaş’tan çıkarak Taksim’e yürüyen Çarşı grubu bu akşam da büyük bir yürüyüş başlattı.

Beşiktaş Kartal heykelinde toplanan yaklaşık 300 kişi, saat 19:03'te Akaretler yokuşundan Osmanbey'e çıktı.

Gruptakiler, Taşkışla ve Pangaltı'dan geçerek, Harbiye'den Taksim Gezi Parkı'na ulaştı. Parkta bekleyişlerini sürdürenler, destek amacıyla gelenleri alkışlarla karşıladı. Grup, meşaleler yakıp, sloganlar atarak parka girdi.

Daha sonra gruptakilerin bir bölümü, Gezi Parkı eylemcilerinin çeşitli pankartlar astığı AKM'nin üzerine çıktı. Grup, buradan aşağıdaki katılımcılarla slogan attı.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/113629411362944

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Peki Yaşananlar Ne Olacak - Zeki Vatandaş

  Polisin işlediği binlerce suç, İzmir'deki sivil eli sopalı insanların karısının yanında adama şerefsizce saldırışı, dövülen yaralanan onlarca kişi, ölen bir insan... Bunların hesabı nasıl verilecek? Erdoğan kaçtı ve yumuşatma görevi Arınç'a düştü çünkü Erdoğan'ın özür dilemesi ile Arınç'ın özür dilemesi başka. Bakalım neler olacak

  Ya Ankara ne olacak? - brandywine06

  Hep yumuşama görüntüsü veriyorsunuz. Ankara'da hala Kızılay meydanına girilemiyor. Polis Taksim'den çekildi sadece. Bugün İstanbulda digger bölgeleri de bıraktı. Ama Ankara hala çok gergin. Polis hala meydana çıkışı engelliyor. Biber gazı da birazdan gelir. Anladım, hükümet azıcık yumuşama gösterdi diye hemen oraya kaydınız, haber veriyoruz ayağına kendinizi hem aklıyorsunuz hem de hükümete beğendiriyorsunuz. Ama hala gösterilerin ilk günlerindeki zihniyettesiniz. Başbakan konuşup en azından Arınç'ın söylediklerini doğrulamadıkça bu iş bitmedi. Çünkü halkı bu noktaya getiren Arınç değildi! Başbakanın ta kendisiydi!

  Benim anlayamadığım Polise Kim Emir veriyor?Akepe değil mi? - yakamoz42

  Benim anlayamadığım Polise Kim Emir veriyor?Akepe değil mi?Şimdi nereye kaçacaklar iktidar acaba? Haberimiz yoktu gazetelerden mi öğrendik diyecekler? Akepe nin her zaman ki plansız işleri...

  solcular kullanımda - kaamos

  erdoğanın yandaş kuyumcuları pırlantadan altından servet yapmış. gezi olayları paravan. erdoğanın olayları kaşıma sebebi belli oldu. mesele her zamanki gibi para. 28 şubatı hortlattılar. intikam alıyorlar. güç dengeleri değişiyor. borsa kaybediyor. altın değer kazanıyor. milleti ters köşe yapıyorlar.