Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı

Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı
Taksim sakin, Dolmabahçe karıştı
Bir haftadır aralıksız devam eden Gezi Parkı eylemlerinde Taksim meydanı yine büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Meydan'da şölen havası eserken, Dolmabahçe'de yola barikat kuran bir grupla polis arasında çatışma çıktı.

Radikal.com.tr -Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemde bu gece de çok sayıda kişi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'nı doldurdu. Şölen havasının yaşandığı meydanda herhangi bir gerginlik çıkmazken, Dolmabahçe'de polisle bir grup gösterici arasında çatışma yaşandı. Yola barikat kuran gruba polis yine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Dolmabahçe'deki gerginlik akşam saatlerinde başladı. Gümüşsuyu Parkı'nda toplanan kalabalık bir gruba Çevik Kuvvet ekipleri müdahale etmek istedi. Gümüşsuyu Caddesine kaçan göstericilerin ardından polisler, beraberlerindeki iş makineleri ve TOMA'larla, caddenin girişindeki barikatları kaldırmaya çalıştı.

Göstericilerin arasından 10 kişilik bir grup, bölgede görevli polis müdürüyle görüşerek, kendilerine biber gazı atılmaması halinde taş atmayacaklarını bildirdi. Gruptakiler, barikatların kaldırılmamasını ve Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisine yürüyüşlerine izin verilmesini talep etti. Grubun yürüyüşüne izin vermeyen polis ekipleri, barikatları kaldırmadan Dolmabahçe Meydan'a geri çekildi. Gruptakiler, bekleyişlerini slogan atarak ve halay çekerek sürdürdü. Saat 01:00 sıralarında Gümüşsuyu Caddesi'nde bekleyişini sürdüren kalabalık, ana yola girerek yolu kapattı. Yolun trafiğe kapanması sonucu polis ekipleri, göstericilere uyarıda bulunarak, dağılmaları için süre verdi. Uyarıya rağmen dağılmayan gruptan bazı kişiler, polislere taşlarla karşılık verdi. 

Polis ekipleri, gruba biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Göstericileri İTÜ kampüsü girişine kadar kovalayan polis ekipleri, ardından Dolmabahçe Sarayı önüne çekildi.

Gümüşsuyu Parkı'nda tekrar toplanan göstericiler, yola kaldırım taşlarıyla barikat kurdu. Göstericilerin bir süre sonra polis ekiplerine havai fişek atması üzerine yine tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ
Öte yandan, Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi'nde akşam saatlerinden itibaren toplanan göstericilerle polis arasında da çatışma çıktı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği grup taş, ses bombası ve molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Dağılarak ara sokaklara kaçan göstericiler, çöp konteynerlerini devirerek ateşe verdi. Polis ekiplerinin bölgedeki önlemleri sürüyor.

GECE ŞENLİK HAVASINDA BAŞLADI
Gezi Parkı eylemi için büyük bir kalabalık akşam saatlerinde Taksim meydanında toplanmaya başladı. Başbakan’a vekalet eden Bülent Arınç’ın bugün yaptığı ılımlı açıklamalar, polislerin eylemcilere müdahaleyi yumuşatma konusunda aldığı kararlar ve en önemlisi BDP ’li Sırrı Süreyya Önder’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşme sonrası söylediği ‘Bundan sonra eylemler bir şölene dönüşmelidir’ sözlerinin ardından Taksim meydanı tam bir şenlik alanına dönüştü.

Hareketliliğin akşam saatlerinden itibaren artmaya başladığı Gezi Parkı'nda çeşitli müzik grupları sahne alırken, katılımcılar zaman zaman davul-zurna eşliğinde halay çekip dans etti.

Gün boyunca ve akşam saatlerinde destekçiler, parktaki "ücretsiz marketlere" erzak ve malzeme taşımayı sürdürdü.

Bu arada, Antakya'da Gezi Parkı eylemlerine destek için düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in fotoğrafları, parktaki bazı konteynerler ve ağaçların üzerine asıldı.

Gün içinde lise, üniversite öğrencileri ile farklı gruplar, sloganlar atarak parktaki katılımcılara desteğe geldi. Bir ara parktakilerin bir bölümü birlikte yoga yaptı.

Parkta "Biber gazı için sağlık bilgisi" yazıları dağıtılıdı.

Taksim'e ulaşılabilecek bütün yollarda ve çevrede, gazdan korunmayı sağlayan gözlük, maske, limon ile kask satıldı.

ÇARŞI BEŞİKTAŞ 'TAN TAKSİM'E YÜRÜDÜ
Gezi Parkı eylemlerine destek için günlerdir Beşiktaş’ta eylem yapan, dün de Beşiktaş’tan çıkarak Taksim’e yürüyen Çarşı grubu bu akşam da büyük bir yürüyüş başlattı.

Beşiktaş Kartal heykelinde toplanan yaklaşık 300 kişi, saat 19:03'te Akaretler yokuşundan Osmanbey'e çıktı.

Gruptakiler, Taşkışla ve Pangaltı'dan geçerek, Harbiye'den Taksim Gezi Parkı'na ulaştı. Parkta bekleyişlerini sürdürenler, destek amacıyla gelenleri alkışlarla karşıladı. Grup, meşaleler yakıp, sloganlar atarak parka girdi.

Daha sonra gruptakilerin bir bölümü, Gezi Parkı eylemcilerinin çeşitli pankartlar astığı AKM'nin üzerine çıktı. Grup, buradan aşağıdaki katılımcılarla slogan attı.