Taksim yarın yeraltına iniyor!

Taksim yarın yeraltına iniyor!
Taksim yarın yeraltına iniyor!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim yayalaştırma projesi kapsamında sürdürdüğü trafiği yeraltına alma çalışmaları tamamlandı. Taksim'de trafik yarın saat 09.00'dan itibaren yerin altından akacak.

Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Caddesi araç trafiği yer altına alınarak bu bölge yayalaştırıldı, Oteller Bölgesi ile İstiklal Caddesi 'ne erişimi kesintisiz olarak sağlandı. Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro giriş çıkışı ve gezi parkı proje kapsamında birleştirilerek toplamda 98.000 m2’lik yayalaştırılmış alan halkın hizmetine alındı.

Altgeçit Tarlabaşı – Harbiye yönünde 450 mt’si kapalı toplam 750 mt, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 mt’si kapalı toplam 450 mt. Gidiş-geliş 2 şerit olan altgeçitte ayrıca 100 mt boyunda 2 şerit otobüs cebi bulunuluyor. Yaklaşık 4500 m2 otobüs durak alanı bulunan altgeçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdiven haricinde, yürüyen merdiven ve engelli erişimine de uygun asansör ile sağlanıyor.

Altgeçitte otomatik yangın algılama ve müdahale sistemi, zararlı gazların uzaklaştırılmasına yönelik otomatik jetfan sistemi ve trafik kontrol merkezi bulunuyor. Yönetim tek bir merkezden bilgisayarlı otomasyon sistemiyle denetlenecek.

Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini rahatlacak tüneller yarın saat 09.00 da hizmete alınacak. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115051511505151

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ZAVALLI BELEDİYELER - HARAYDIN

  Kentsel dönüşüm trafik ve otoparkı yer altına alarak trafik ve otoparkı rahatlatmak demektir aynı zamanda. Her belediye eski binaların olduğu yere büyük kent meydanı yapmalı, altı otopark üstü park ve sanat eserleriyle donatılmalı, ve meydan çevresindeki yeni binaların otoparkı da meydan otoparkı ile bağlantılı olmalıdır. Her bina kendi otomatik kapısıyla bu meydan otoparkının çıkışını ve otopark kapasitesini kullanabilmelidir. Zavallı belediyeler şehirciliği ş sini bilmeden nasıl da iş yaptık sanıyorlar. Daire başına 3 otopark, kişi başına 30 ağaç, kişi başına 50m2 yeşil alan gerekir. Km2lik merkezi parklar ve 300 m çizgi parklı bulvarlar gerekir, bunların çevresine ancak 19//33//99//9/100 gökdelen yapılabilir ve boşaltılan alan gökdelende ortak edilir. Şehrin diğer kısımlarının yarısı bahçeli müdtakil yarısı üç katlı apartman olur. Tarihi esrler rekonstrüksiyon ve restorasyonla ortaya çıkarılıp turizm sektörüne ve sosyal sektörün kullanımına verilir.