Taksim yayalaştı AVM yattı

Taksim yayalaştı AVM yattı
Taksim yayalaştı AVM yattı
Cumhuriyet tarihinin üç beş ilki iki haftaya sıkışınca toplumsal fay hatları yerinden oynadı.
Haber: KORAY ÇALIŞKAN - koray.caliskan@radikal.com.tr / Arşivi

İlk kez bir ilçenin bir mahallesi havaya uçuruldu. İlk kez yetişkinlere kısmi içki yasakları kondu. İlk kez ülkenin en siyasi meydanının tek parkına bir başbakan AVM yapmaya kalktı ve ilk kez milyonlar 100'ün üzerinde kentte ayaklandı. İstanbul'da hükümetin aldığı, eğer aldıysa, en büyük ders halka karşı bir halk parkını yıkamayacağı oldu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kariyeri İstanbul'da parladı. Şimdi aynı kentte inişe geçti. Türkiye siyaseti açısından etkilerini ancak uzun yıllar sonra hissedeceğimiz bir kırılma yaşandı. Kimse orduya göz kırpmadı, İçişleri Bakanlığı dışında kimse şiddet kullanmadı ve gayet masum taleplerle ortaya çıkan insanlar hızlı bir başarıya ulaştı.

Bu noktadan sonra Taksim Gezi Parkı'na değil AVM yapmak, halkın izni ve onayı olmadan çivi bile çakmak mümkün olmayacaktır. Başkanlık sistemi bir daha tartışılamayacaktır. AK Parti ciddi bir iç sorgulamaya girecek ve Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği parti içinde ve dışında sorgulanacaktır.

Aslında ileri bir demokrasiye dair ciddi bir adım atmış durumdayız. Geri demokrasilerde halk orduya karşı başbakanını korur. Dün ordu, başbakanlık binasını eylemcilerden korumak için ablukaya almıştır.

Bundan sonra ne olur? Belediye başkanından tutun, eski kültür bakanına, AK Parti kurucularından tutun Taksim Gezi Parkı'ndaki AK Partililere kadar her partili liderlerinin aldığı yanlış kararlarla bütün bir ülkenin birbirine girebildiğini gördü.

AK Parti uzunca bir süre topluma yaşattığı bu derin travmanın izlerini siyasi bedeninde taşıyacaktır. Basının, özellikle ana akım haber kanallarının halk nezninde güvenirliği ciddi olarak zedelenmiştir. Yemek tarifleriyle twitter çağında insanları oyalamak mümkün değil.

Sonuç olarak halk Taksim'i 1 Mayıs'tan bir ay sonra yayalaştırmıştır. Polis hissi ve siyasi nedenlerle halka karşı gereksiz ve orantısız şiddet uygulamıştır. Ciddi demokrasilerde bunun ciddi sonuçları olur. Bizimkinde ne olacağına da halk karar verecek. Demos kratos ne demekti sahi?