Taksim YGS eylem meydanı!

Taksim YGS eylem meydanı!
Taksim YGS eylem meydanı!
YGS'deki şifre iddialarını protesto eden öğrenciler, tüm Türkiye'de sokaklardaydı. En büyük gösteri İstanbul Taksim'de yapıldı.

İSTANBUL - Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) "şifre" iddiaları, çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu bir grup tarafından İstanbul’da protesto edildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, üzerinde "YGS’de şifreye son", "Hakkımızı söke söke alırız" ve "Şifreyi yapanlar hesabını verecek" yazılı dövizler taşıdı ve çeşitli sloganlar attı.
Grup adına açıklama yapan Emre Savcı, kendilerine gönderilen "YGS Mektubu"ndan tatmin olmadıklarını belirterek, şunları söyledi:
"Biz, bu sınavda yapılan haksızlığın bir an önce çözülmesini istiyoruz. Derslerimize çalıştık, çabaladık ancak sonuç olarak nelerle karşılaşıyoruz. Haksızlıklara, aydınlar, sanatçılar, üniversiteliler ve biz liseliler olarak, hep birlikte boyun eğmeyeceğiz. Şimdi buradan Ali Demir’e, bize gönderilen mektuba karşılık mektup yazacağız. Burada bulunan bütün arkadaşlarımız sınav hakkındaki düşüncelerini yazacak ve postalayacak."
Tüm Öğretim Elemanları, Üniversite Öğretim Üyeleri, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri dernekleri ve Üniversite Konseyleri adına ortak bir açıklama yapan Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mezhun Gören de yaşananların toplumun adalet duygusunu zedelemek isteyenleri gözler önüne serdiğini söyledi.
Prof. Dr. Gören, "Öğrencilerimizin bu haksızlığa karşı 10 gündür sürdürdüğü eylemlerin ardından ÖSYM’den bir itiraf gelmiştir. Başkan Demir, Çarşamba günü yaptığı açıklamada YGS’de ’sehven’ şifreleme olduğunu doğrulamak zorunda kaldı. Kimi okullarda da kız öğrencilerin sınav salonlarına ayrı yerleştirilmeleri ve öğrenciye özel soru kitapçığı hazırlanması kopya şüphelerini kaçınılmaz hale getirmektedir" dedi.

Şifrelemenin ortaya çıktığını iddia eden Gören, Ali Demir’in tarafsız olması gereken ÖSYM’nin başında bulunmasının, bugüne kadar açıklama yapan yetkililerin şifrelemeye göz yumdukları anlamına geldiğini öne sürdü.

Prof. Dr. Gören, "Tatmin olanların ilk yapması gereken, Demir’i görevden almaktır. ÖSYM yöneticileri başta olmak üzere tüm sorumlular hakkında görevi kötüye kullanma sebebiyle soruşturma başlatılmalı, soruşturmanın sağlığı açısından bu kişiler derhal görevden alınmalıdır. Sınavla ilgili iddialar, uzmanlardan oluşan bağımsız bir komisyon tarafından incelenmelidir. Bu isteklerimiz yerine gelene kadar da sürecin peşini bırakmayacağız" görüşünü dile getirdi.
Galatasaray Lisesi önünde bir süre oturma eylemi yapan grup, müzik eşliğinde halaylar çekti. Eyleme destek veren sanatçı Pınar Sağ da türkü söyledi.
Okul temsilcilerinin kısa açıklamalarının ardından grup, Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.
Taksim Meydanı’nda bekleyen Eğitim -Sen üyesi grup da eyleme destek verdi.
Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in öğrencilere skandal niteliğinde bir mektup gönderdiğini ileri sürerek, "Mektupta, soru kitapçıklarında şifreleme olduğu itiraf edilmekle birlikte, sınavın adil olduğu vurgusu yapıldı. Şifrelemenin yanlışlıkla yapıldığı öne sürüldü. YGS şifrelemelerinin yanlışlıkla yapıldığı açıklaması bizler açısından tatmin edici değildir. Haksızlığa karşı toplanan imzalar sadece öğrencilerin değil toplumun da tatmin olmadığını göstermektedir" diye konuştu.
Protesto eylemini bir süre daha devam ettiren grup, daha sonra dağıldı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1046297104629711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Harika bir pankart. - MTE

  Gerçekten bu yılın en güzel sloganı bu..! Ne kadar yaratıcı..Bu kızı bir reklam firması şimdiden kapmalı..

  Merak ediyorum da... - null

  YÖK ve ÖSYM'nin başında bir zamanlar iktidarın günaşırı eleştirdiği kadro olsaydı ve bu skandal patlak verseydi, "ben tatmin oldum" diyen Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan acaba yine aynı tatmini yaşarlar mıydı?

  teşekkürler radikal - see

  yüreği içine sığmayan bu deli dolu gençlerin siyasiolmayan bu haklılıklarına ve eylemlerine gereken ilgiyi gösterdiği için radikal'e teşekkürler.

  Bu alkis medya plaza tribununden sizin icin geliyor ey genclik! - Ayse Sule

  Birakin polis dayagini, muhtemelen baba tokadi bile yememis 15-16 yaslarindaki liseli genclerin, ancak kufur ve dayakla iletisim kurabilen bir anti-kahramani kendilerine idol olarak secmeleri zaten yeterince urkutucu. Ama onlardan en az 20-30 yas buyuk gazeteci abilerinin ve amcalarinin, onlarin bu secimini, simdilerde kapak attiklari ozel guvenlikli medya plazalarda ehi ehi diye alkislamalari cok daha korkunc bir durum. Behzat C'yi son zamanlarin en basarili ikinci dizisi (birincisi Leyla ile Mecnun'dur bana gore) olarak sonuna kadar savunurum. Ama o medya plaza sakinlerinin sorumsuzluguna da sonuna kadar karsi cikarim. Basin aciklamalarina ve mitinglere orantisiz mudahele ediyor diye elestirdiginiz Turk polisi, kafa goz dagitmaya aynen Behzat C gibi "sacma sapan konusmayin la !" diyerek girisse, yine ehi ehi diyip tasdik ve takdir mi edeceksiniz?!

  Aslanlarım - jalean

  Hak verilmez alınır, harikasınız gençler! İmamın yorumcuları Behzat Ç.'ye burun kıvırıyor, siz kulak asmayın. İktidarın saltanat kayığı böyle birşey işte, parmağın gösterdiği yere değil parmağa bakar. Bakar da orada bile birşey görmez.

  Halk içinde muteber bir nesne yok Devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi - South pole

  Demokrasisi biraz olsun bizden ileri ülkelerde olsaydı bu haksızlık taaa başında istifasını sunarlardı sorumlular. En azından Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı konumunda olanlar. Ama bu çark nedense her konuda işlemiyor bizim ülkede. Daha doğrusu işletilmiyor. Birileri birileri tarafından kollanıyor. Hatta üst yetkililer süslü kelimelerle yumuşatmıya çalışıyorlar olayı. Basite indirgiyorlar. Sayın Cunhurbaşkanı'mızın, Sayın Başbakan'ımızın ve Milli Eğitim Bakanı'mızın söylemlerinde, ÖSYM Başkanına neredeyse garantör gibi algılanıyor. M.Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı ne kadar daha erken istifalarını kamu oyuna duyururlarsa gençlerimizin ÖSYM ye olan inançları da yeniden doğar diye düşünüyorum. Kişinin hatasını anlaması, istifa etmesi kadar doğal birşey de olamaz. Erdemliktir diyorum. Sağlıklı nesiller, gençler yetimesi adına.

  Gercekten de cok yaraticiymis! - Ayse Sule

  Liseli bir genc kizin, kendi kizina bile tokat atan, kufurbaz, dayakci bir komiser karakterini, sirf ilgi cekici bir slogan atmis olmak icin, egitim bakanina tercih etmesi, cok hosunuza gitmis anlasilan. Hedefe goturen her yol mubahtir misali, populer kulturun sigligina ve ucuzluguna bile tenezzul ediliyor ya, pes diyorum sadece pes!