Taksim'de 6-7 Eylül anması

Taksim'de 6-7 Eylül anması
Taksim'de 6-7 Eylül anması
DurDe Platformu ve İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, , 6-7 Eylül olaylarının yıldönümü nedeniyle İstiklal Caddesi'nde anma düzenledi.

DurDe Platformu ve İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu üyeleri ellerinde Rumca, Ermenice ve Türkçe "6-7 Eylül: Bir daha asla" yazan pankart ve dövizlerle Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Grup, olaylarda ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

İlk olarak Rumların Evrensel Federasyonu adına Dimitri Francis konuştu.  Francis, “ Bugün İstanbul 'da 6-7 Eylül 1955'in 60. yılında yapılan anma töreni, onlarca yıl insan hakları ve vatandaşlık hakları sürekli ihlal edilen ve hedef alınan Rum, Ermeni, Yahudi ve Süryani toplumlarına bir dayanışma mesajıdır" dedi.
Anmada DurDe Platformu adına da açıklamayı Gonca Şahin okudu. 60 yıl önce gayrimüslimlere yönelik gerçekleşen örgütlü saldırının mağdurlarını anmak için toplandıklarını belirten Şahin, “6-7 Eylül'de İstanbul ve diğer kentlerde, başta Rumlar olmak üzere Müslüman olmayan azınlıklara yönelik örgütlü saldırılar ve yağmalar gerçekleşti. Olaylar sırasında 15 kişi öldürüldü, 300 kişi yaralandı, 400 kadın tecavüze uğradı. 5 bin 214 ev, 1004 işyeri, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul tahrip edildi. Tahrip edilen mekanların yüzde 59'u Rumlara, yüzde 17'si Ermenilere, yüzde 12'si Yahudilere aitti. Ardından bir göç dalgası başlatan bu olaylar, etnik temizliğe dayalı uluslaşma sürecinde önemli bir adım olarak tarihin karanlık sayfalarında yer aldı" dedi.

Yüksel KOÇ/İSTANBUL/DHA