Taksim'de Aynur Doğan yürüyüşü, Zeytinburnu'nda olaylı gece

Taksim'de Aynur Doğan yürüyüşü, Zeytinburnu'nda olaylı gece
Taksim'de Aynur Doğan yürüyüşü, Zeytinburnu'nda olaylı gece
İstanbul'da dün iki farklı eylem vardı. Taksim'de toplanan bir grup, 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Kürtçe şarkı söylediği için protesto edilen Aynur Doğan'a destek verirken, Zeytinburnu'nda üç gündür tırmanan tansiyon yine sokakta patladı.

İSTANBUL – 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Aynur Doğan’ın, Kürtçe parça söylediği için yuhalanması, Taksim’de düzenlenen eylemle protesto edildi.

Barış İnisiyatifleri, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barış İçin Kadınlar Girişimi, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi gibi birçok sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 300 kişi, dün saat 19.00 sıralarında Taksim Tünel Meydanı’nda toplandı. Sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen grup adına İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Galatasaray Meydanı’nda bir açıklama yaptı.

Levent Tüzel açıklamasında, "Sizi, sizleri barışa sahip çıktığınız için, kardeşliğimize sahip çıktığınız için ’silahlar değil türküler konuşsun’ dediğiniz için kutluyorum. Aynur Doğan gibi sanatçılarımızı, insan haklarına saygılı aydınlarımızı, yazarlarımızı sahiplenmek durumundayız. Silahlar konuşmamalı, türküler konuşmalı" dedi. Daha sonra "Barışalım Yeter" pankartları taşıyan grup davul ve trampetler çalarak, Taksim Meydanı’na geldi. Burada halay çeken grup olaysız şekilde dağıldı.

ZEYTİNBURNU’NDA GERGİNLİK SÜRÜYOR
Zeytinburnu’nda ise geçtiğimiz pazartesi terör örgütü yandaşlarının başlattığı olayların ardından yaşanan gerginlik 3 gündür sürüyor. Dün gece de tepki için sokağa çıkan ülkücü grup, BDP ilçe binasına yürümek istedi.

Veliefendi Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde, akşam saatlerinde yine bir grup PKK yandaşı korsan gösteri düzenleyip bazı işyerlerini taşladı. Terör örgütü yandaşları, polisin müdahalesi ile dağıtıldı.

Olaylardan hemen sonra cadde üzerinde toplanan yaklaşık 300 kişilik ülkücü grup, BDP ilçe binasına yürümek istedi, ancak polis, biber gazı ve tazyikli su sıkarak grubu dağıttı. Tekrar toplanan kalabalık, ellerinde sopalarla ara sokaklarda terör örgütü yandaşlarını aradı. Türk bayrağı açarak sokaklarda gezen öfkeli kalabalığa balkonlarına çıkan bazı kişiler de destek verdi.

Öte yandan yaşananlardan rahatsız olan mahalle sakinleri olayların büyümemesi için yetkililerin önlem almasını istiyor.

OTOMOBİL VE İŞYERLERİNİN CAMLARINI KIRDILAR
Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde toplanan bir grup da çevredeki bazı işyeri ve otomobillerin camlarını taşladı. Kalabalık arasında ellerinde sopa ve satır bulunanların da olduğu belirtilirken, polisin sıktığı biber gazı zaman zaman mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

BELEDİYE BAŞKANI AYDIN: OLAYLAR TAMAMIYLA PROVOKASYONDUR.
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçede yaşanan gerginliğin provokasyon olduğunu belirterek, “Birilerinin yine kardeşi kardeşin karşısına çıkarma oyunudur” dedi.

İlçede yapılan izinsiz gösteri ve yaşanan gerginlikle ilgili olarak açıklama yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, olayları ilk günden beri takip ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Olay esnasında Kıbrıs'taydım. Bu gece saat 22.30 sıralarında uçaktan iner inmez ilçeye geldim. Olaylar tamamıyla provokasyondur. Birilerinin yine kardeşi kardeşin karşısına çıkarma oyunudur. Olayların yaşandığı yerdeki vatandaşlarımız derhal evlerine geri dönmelidir. İlçede yaşayan vatandaşlarımızın kimsenin oyunlarına alet olmamaları gerekiyor. Tüm mahalleliden özellikle gençlerden derhal evlerine dönmelerini rica ediyorum.”

Gece saatlerinde, bu süreçte hiç kimsenin evlerinden dışarı çıkmamalarını isteyen Aydın, “Olası bir durumda güvenlik güçlerimiz her türlü donanımıyla olayları ve her türlü sorunu çözecek niteliktedir” dedi.

Bazı sosyal paylaşım ağlarındaki olaylarda ölen ve yaralananlar olduğu yönündeki iddiaları yönelik de Aydın, cep telefonundan söz konusu sosyal paylaşım ağlarındaki bu yöndeki mesajları göstererek, bu tür mesajların provokasyon içerikli olduğunu kaydetti. Aydın, “Aksine bırakın öleni yaralanan bile yok” diye konuştu.

Belediye Başkanı Aydın, daha sonra Zeytinburnu Diyarbakırlılar Derneğinden gelen 2 kişinin daveti üzerine, dernek üyeleriyle görüşmek üzere bulunduğu bölgeden ayrıldı.