Taksim'de Charlie Hebdo saldırısı protestosu

Taksim'de Charlie Hebdo saldırısı protestosu
Taksim'de Charlie Hebdo saldırısı protestosu
Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırı Taksim'de gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.

RADİKAL - Fransa'da 12 kişinin ölümüne neden olan mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırı, Taksim'de gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.

Yerli ve yabancı yazarlar, sanatçılar ve sendika temsilcilerinin bir araya gelerek gerçekleştirdiği ilk eylem saat 18.00'de Fransız Başkonsolosluğu önünde yapıldı. 

"SİVASTA'Kİ SALDIRI İLE PARİS'TEKİ SALDIRININ ARASINDA HİÇBİR FARK YOKTUR"

Üzerinde Fransızca "Je Suis Charlie, Türkçe "Ben Charlie'yim yazılı pankart açan eylemciler adına konuşan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Avrupa 'da her yerde insanların saldırıyı lanetlediğini söyledi. Aydın, "Hollanda'dan İngiltere'ye, İtalya'ya, Yunanistan'a kadar her yerde insanlığın sokağa çıkıp bu terör saldırısını lanetlediğini, onurlarını birleştirdiğini biliyoruz. Biz bu ülkenin yurttaşları ve sanatçıları olarak bu saldırıya karşı sessiz kalamazdık. Çünkü biz bu terör saldırılarını en yoğun biçimde yaşayan ülkelerden birisiyiz. 2 Temmuz'da Sivas'ta olan saldırı ile Paris'te yaşanan saldırı arasında hiçbir fark yoktur. Akıl çünkü aynı akıldır. O akıl, Paris'te sahneye çıkmıştır. Yarın nerede çıkacağı belirsizdir. Yapılması gereken şey, bütün dünya insanlığının ve sanat hareketinin bu konuda yan yana gelip onurlarını birleştirmesi gerekir. En yüksek sesle barışı haykırması gerekir diye konuştu.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkanı Mustafa Köz ise şunları söyledi:

Zalimlerin kaba baskıları, zulümleri, katliamları, özgür düşüncenin ışıklı ırmağını kurutamayacaktır. Paris'teki karikatürist dostlarımızın katledilmesinin kalplerimizde açtığı yara çok sıcak ve çok derindir. Bu yaranın daha da açılmaması için, yeryüzünün bütün sanatçılarının yan yana gelmesi tarihi bir zorunluluktur. Bizler bugün burada, bu zorunluluğu, vicdani sorumluluğu dünya kamuoyuna yeniden duyurmak için buluştuk. Komşusunun evini yakıp, o ev yanarken, o ateşte yumurtasını kaynatmak isteyen vicdansızları, o ateşin kıyısında din siyaseti yapan din tacirlerini lanetliyoruz. Dünya yanarken, sanatçılar öldürülürken gündelik dillerini yine ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı algı üzerine kuran siyasi bezirganları lanetliyoruz.

İKİNCİ EYLEM MİS SOKAK'TA

Charlie Hebdo'ya yönelik saldırıyı protesto amacıyla düzenlenen ikinci eylem saat 19.00'da İstiklal Caddesi Mis Sokak üzerinde başladı. Burada bir araya gelen Birleşik Haziran Hareketi üyesi bir grup, üzerinde "Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için, Charlie Hebdo için sokaktayız - Je Suis Charlie yazılı bir pankart açarak, Fransız Başkonsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Türkçe ve Fransızca olarak 'Özgürlük', 'Kardeşlik', 'Eşitlik' yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri, yürüyüş boyunca saldırıyı kınayan sloganlar attı.
Fransız Başkonsolosluğu önüne kadar yürüyen eylemciler, burada, ölenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından grup adına basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Barış Atay, "Dünya Charlie Hebdo için ayakta. Dün Paris'te dinci bir örgüte üye oldukları anlaşılan 3 kişi tarafından Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonucunda 12 kişi katledilmiştir. Aralarında çok sayıda insan tarafından tanınan ve sevilen karikatüristlerin de katledildiği bu saldırıyı kınıyoruz. Gericiliğin ve İslamcı faşizmin Türkiye'de olduğu gibi dünya üzerinde de saldırgan bir hale geldiği apaçık görülüyor dedi.

Yapılan açıklamanın ardından, ölenler için Başkonsolosluk merdivenine karanfiller atıldı. Bazı eylemciler de ölenlerine anısına mum yaktı. (DHA / Murat DELİKLİTAŞ - Özgür EREN)


  http://www.radikal.com.tr/126830212683026

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  İstanbul ayakta falan değil sayın Radikal. Attığınız başlık, 90'larda Hürriyet gazetesinin ve Show TV'nin attığı başlıklara benziyor. Hatırlarsınız, Chantal Zakari adında İzmirli bir laik kız, türbanlı öğrencilerin yürüyüşüne doğru bir Atatürk portresi tutmuştu. Tutmuştu ve akşam Reha Muhtar kızı, "bütün Türkiye'yi ağlatan" olarak anons etmişti. O zaman bütün Türkiye ağlamadığı gibi, şimdi de İstanbul falan ayakta değil. Biraz dinimize az sövsünler, sorun kalmaz. (drhil: Niye daha önce değiştirmedin? Neyi bekledin bu zamana kadar?)

  - kayaci68

  drhil, sen degistir. Bu olayi beklemene gerek yok. Irakta bir milyon kisi oldu. O zaman musluman mi oldun sen?

  islamofaşizm - orkam esas

  Yüzyılardır, Anadoluda ve değişik yerlerde katliam ve zulüm yapıp insanları korkutarak hüküm sürdüler. Artık insanlık bu dinci sapık teröristlere pabuç bırakmayacak. Kimsenin korktuğu yok.

  Orhan Aydin ve anilar.. - Volkan1

  Bildiriyi Orhan Aydin isimli bir tiyatro sanatcimiz okumus..Ben lisedeyken sene 1977 'ler Orhan Aydin diye bir cografya hocamiz vardi ve katledildi..O yillarda Kayseri Tobder baskani idi..Anilar bile hala siddetle ilgili seyleri cagristiriyor bende.Ne zaman bitecek adam gibi yasama ozlemi bizde ,bizim ulkemizde..

  kendi gazetesini bombalayan adam - user930861

  Cumhuriyet gazetesi bombalandığındada aynı senaryoyu oynamıştınız hatırlıyormusunuz? Sonra Cumhuriyet gazetesinin ergenekoncular tarafından bombalandığı anlaşılınca rezil olmuştunuz... Fransadaki olayı kim yapti gerçekten acaba. Sizin üst akıl olmasın?

  islam - drhil

  Hiç kimse bana islam bu değil demesin. Ben yarın dinimi değiştiriyorum. Herkesi de buna davet ediyorum. Artık "bu ülkenin % 99u müslüman" saçmalığı son bulsun.