Taksim'de CHP'lilerden '144 saniye' tepkisi

Taksim'de CHP'lilerden '144 saniye' tepkisi
Taksim'de CHP'lilerden '144 saniye' tepkisi
İstanbul'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki 23 Nisan töreninin 2 dakika 24 saniye sürmesine CHP'liler tepki gösterdi. Cep telefonunun kronometresiyle tuttuğu süreyi gösteren CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, "Bu tören Meclis'in 93. senesine yakışıyor mu" dedi.

İSTANBUL – İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törende de protesto vardı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende CHP İl Başkanlığı'ndan bir grup da yer aldı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, anıta çocuklarla birlikte çelenk koydu ve tören sona erdi.Anıtın önünde ayrılmak üzere olan İstanbul İl Müdürü Muammer Yıldız'a CHP'li grup tepki gösterdi. Törenin kısa tutulmasına ve CHP'li grubun çelengi koymasının beklenmemesine tepki gösteren bir kişi, "Böyle bir mevzuat olabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına ön ayak olmuş bir parti nasıl dışarıda bırakılabilir" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği törenin bitmesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da aralarında bulunduğu grup, anıta çelenk koydu. Daha sonra CHP İstanbuL İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı bir açıklama yaptı.

Salıcı, cep telefonunda tuttuğu süreyi göstererek, "Şimdi bu tören, 23 Nisan 1920'de o koşullarda açılan bir Meclis'in daha sonra kurmuş olduğu Meclis'in 93. senesinde yakışıyor mu? 2 dakika 24 saniyelik tören yasak savmaktan başka bir şey değildir. Bu tören çakma bir törendir. Bu şimdiye kadar gördüğümüz en çakma törendi. Tebrik ediyorum kendilerini bu kadar basiretsiz bir işi organize ettikleri için. 2 dakika 24 saniye. Hani bu törenler halkla buluşmak için yapılmıştı, ortada bir halk görüyor musunuz? Zaten geçen sene 5 Mayıs'ta çıkan genelgenin amacı bu törenleri bir süre sonra unutulabilir hale getirmekti" dedi.

Salıcı, "Bu ülkede dini bayramları özgürce kutlamak ne kadar önemliyse milli bayramları kutlamak da onlar kadar önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini oluşturan bayramları o Cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk 'ün kurmuş olduğu cumhuriyetin temel değerlerini unutturmaya çalışarak ne AKP bir yere varabilir ne de şu andaki devlet yetkilileri bir yere varabilir. Bugün bir öğrencimiz Başbakan'ın koltuğuna oturmayacak bildiğim kadarıyla. Biz genç bir arkadaşın Başbakan'ın koltuğuna bir an önce oturmasını istiyoruz. En az 3 çocuk istiyorum demeyen bir gencin o koltuğa bir an önce oturmasını istiyoruz. İdam cezasını bir an önce geri getirmek lazm demeyen bir Başbakan'ın bir an önce o koltuğa oturmasını istiyoruz. İkinci eşinizi Kürtler'den alın bu sayede toplumsal entegrasyon sağlanmış olur diyen bunu müstehzi bir şekilde söyleyen bir partinin mensubu olan belediye başkanının olmadığı , böyle bir anlayışa sahip olmayan bir gencin oraya oturmasını istiyoruz. Toplumun farklı kesimleriyle kavga içinde olmayan bir gencin oraya oturmasını istiyoruz. İnsanlara insan gibi muamele eden devlete de hakettiği saygıyı kazandıran bir gencin oraya oturmasını istiyoruz. Bu törenler böyle bitmeyecek" şeklinde konuştu.


Pınar ÇITAK KOYGUN - Haluk ATALAY / DHA