Taksim'de Cumhuriyet kutlamasına polis engeli

Taksim'de Cumhuriyet kutlamasına polis engeli
Taksim'de Cumhuriyet kutlamasına polis engeli
Tünel'de toplanıp Taksim'e yürümek isteyen grup, polis barikatıyla karşılaştı. İstiklal Caddesi'nde yürümek isteyen gruba polis, kalkanlar ve biber gazıyla müdahale etti.

İSTANBUL – Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanan, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerinin de aralarında bulunduğu gruba da polis müdahale etti. Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirten polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Tünel Meydanı'ndan İstiklal Caddesi'ne çıkan yol çevik kuvvet ekibi ve TOMA'larla kapatıldı. Bazı eylemciler TOMA'nın üzerine çıktı ve Türk Bayrağı astı. Eylemciler sık sık 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' şeklinde slogan attı. Polis, gruba öncelikle 'Lütfen dağılın" uyarısı yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale etti. Polis kalkanla ittiği gruba biber gazı da sıktı.

CHP 'Lİ VEKİL İLE POLİS ARASINDA 'KİMLİK' TARTIŞMASI

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu bir grup, Tünel Meydanı'nda toplandı. Polis de, Tünel Meydanı'nda toplanan gruba, 'Burada bu şekilde toplanmaya müsaade edilmeyecek, bize yardımcı olursanız memnun oluruz. Lütfen Şişhane istikametine doğru yavaş yavaş devam edin lütfen" diyerek uyarılarda bulundu. Uyarının ardından grup da alkış tutarken bir kadın da 'Harikasınız yani harika' diyerek alkışlamaya devam etti.

Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Tünel Meydanı'na gelerek görevli başkomiserle tartıştı. Tanal, "1925'te çıkan bir kanun var. Bu 'Halk bayramı, Milli bayram' diyorlar. Bu kanunda yürürlükte diyor. Halk sokakta bayramını kutlayacak diyor. Özellikle getirdim. Özellikle bu kanunu da getirdim" dedi.

Tanal'ın bu sözleri üzerine başkomiser, "Bu kanunumuzu da biliyoruz. Bu kanunun haricinde valiliğin de bir karar alma yetkisi var. Bu bayram bizim de bayramımız. Biz de kutluyoruz. Resmi bayram Vatan Caddesi'nde kutlandı. Siz yürüyecekseniz buyrun yürüyün" diye konuştu. "Ben halkla yürüyeceğim" diyen Tanal, sivil polisleri kastederek, 'Bu arkadaşlarımızın hangisinin polis olup - olmadığını biz bilmiyoruz. Ben kimliklerine bakmak zorundayım. Çünkü içinde AKP 'li militanlar da olabilir. Biz bunu Gezi olaylarında yaşadık. Eğer buradakiler polisse kimliklerini göstersinler. Hukuk dışına çıkıp çıkmadığını tespit etmiş oluruz. Kafalarına geçirdiklerini kaskın numarası, kask yoksa yaka sicil numarası" diye konuştu.


‘VEKİL OLARAK ÖRNEK OLUN’

Yaklaşık 10 dakika tartışan başkomiser ile Tanal arasında geçen diyalog şu şekilde:

Başkomiser: Buraya Cumhuriyet Bayramı'yla ilgili yürüyüşe mi geldiniz?, Yoksa buradaki polisleri tespit etmeye mi geldiniz? Onu anlamadım.
Tanal: Burada Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaya geldik. Burada polis mi değil mi biz bilemeyiz. Bizi engelleyen sivil arkadaşlarımız olursa, siz de ben başkomiserim diyorsanız..."
Başkomiser: (Polis kimliğini göstererek) Bütün sivillerin emir-komutası bendedir. Kimse tek tek kimlik göstermek zorunda değil.
Tanal: Buradaki vatandaşın görmesi lazım. Biz burada yürüyeceğiz. Siz de gelin engelleyin.
Başkomiser: Buradaki insanlara vekil olarak örnek olmak zorundasınız. Örnek olun.
Tanal: Hukuk dışına çıkmışsınız. Giyin elbiselerinizi çıkın karşımıza. Siz toplumsal olaylarda hukukun dışına çıkmak için sivil gelmişsiniz.


TAKSİM'DE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Taksim ve civarında eylem olabileceğini değerlendiren polis ekipleri, Taksim’de geniş güvenlik önlemi aldı. Polis, tünelde toplanan ve yürümek isteyen gruba izin vermedi, 2 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet'in ilanının 90. yıl dönümü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Taksim’de eylem ihtimalini değerlendiren emniyet ekipleri güvenlik önlemlerini arttırdı. Taksim Meydanı’nda çok sayıda polis görev yaptı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda da polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü.


TÜNEL'DE 2 GÖZALTI

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Polis, Tünel Meydanı'nda toplanan gruba, 'Burası yürüyüş alanı değil' diyerek uyarılarda bulundu. Bu sırada polis, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyerek slogan atan kişinin kimliğini vermesini istedi. Gözaltına alınan kişi 'Beni bırakın, ben panik atağım, kalbim var kalbim, bırakın' diye bağırdı. Gözaltına alınan kişi Tünel Meydanı'nda bulunan çevik kuvvet aracına bindirildi. Öte yandan meydanda bekleyen grup da polise tepki gösterdi. Bu sırada polis, Abidin G. isimli kişiyi de gözaltına aldı.

DHA

Taksim'de Cumhuriyet kutlamasına polis engeli
Taksim Meydanı'nda 'kısa süreli' kutlama

İDRİS EMEN / İSTANBUL
Cumhuriyet Bayramını kutlamak üzere öğle saatlerinde Taksim ve çevresinde toplanan yaklaşık bin kişilik bir grup ise “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla Taksim Meydanı’na yürüdü. Atatürk Anıtı önünde toplanan eylemciler burada da bir süre slogan attıktan sonra polis müdahalesiyle meydandan uzaklaştırıldı. Bu esnada Gezi Parkı ile Taksim Meydanı alışılagelmişin tersine açık kaldı.