Taksim'de dozerler yeniden yıkıma başladı

Taksim'de dozerler yeniden yıkıma başladı
Taksim'de dozerler yeniden yıkıma başladı

Taksimi Yayalaştırma Projesi kapsamında Cumhuriyet Caddesi üzerindeki boş dükk nlar yıkıldı.

Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

15 Haziran’da polis operasyonuyla boşaltılan Gezi Parkı ’nın içinde yeşillendirme çalışması sürerken dün meydanda ve Gezi Parkı’nda makineleri yeniden çalıştı. Park içindeki Gezi Büfe’nin demir iskeletleri söküldü, dozerler de Cumhuriyet Caddesi üzerinde, içinde eskiden THY ofisi, Simit Dünyası, McDonald’s gibi dükkânların bulunduğu binalardan arta kalanları yıktı.

Dayanışma’dan itiraz

6. Bölge İdare Mahkemesi’nin parkla ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen İBB’ye ait dozerlerin çalışması üzerine Taksim Dayanışması üyesi Cem Tüzün ve Mimarlar Odası 2 No’lu Koruma Kurulu’na başvurarak yıkımın durmasını istedi. İBB’den yapılan açıklamada ise çalışmaların Gezi ile alakalı olmadığı, yıkımın da mülkiyeti İBB’ye ait yapıları kapsadığı savunuldu. Açıklamada “Bu çalışma, Tarlabaşı ile Harbiye arasında yapımı sonlanmak üzere olan ve trafiği bir tünel marifetiyle yeraltına alan, Taksim Meydanı Yayalaştırma Çalışması kapsamındadır. Metruk binaların tasfiyesinden sonra, Gezi Parkı işlevlendirilerek (kot farkı giderilerek) meydanla bütünleştirilmiş, birleştirilmiş olacaktır” denildi.
Tüzün açıklamaya “Gezi Parkı ile aynı yapı adasındaki bu binalar imar planında park içindedir. Bununla ilgili kuruldan aldıkları onay yoktur. Ruhsatları yoktur. Yapılan, kaçak inşaat faaliyetidir” diye itiraz etti.