Taksim'de duman 'biber gazı korkusu' yaşattı

Taksim'de duman 'biber gazı korkusu' yaşattı
Taksim'de duman 'biber gazı korkusu' yaşattı
Taksim Meydanı'nı yayalaştırma projesi kapsamında sürdürülen inşaat alanında bulunan boş konteynerde çıkan yangın Taksim ve çevresini duman altında bıraktı. Alanda bulunanlar 'biber gazı korkusu' yaşadı.

İSTANBULTaksim Meydanı'nı yayalaştırma projesi kapsamında sürdürülen inşaat alanında bulunan boş konteynerde çıkan yangın Taksim ve çevresini duman altında bıraktı. Cumartesi gününden sonra gaz sıkılmayan Taksim'de yükselen dumanlar alanda bulunan İstanbullularda da biber gazı korkusu yaşanmasına neden oldu.

Gezi parkının yanında bulunun ve daha önce tahrip edilen konteyner, kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi. Yangın sonrası gökyüzüne önce siyah, ardından da beyaz dumanlar yükselti. Taksim kısa sürede duman altında kaldı.

13.30 sıralarında çıkan yangın, aktivistler tarafından imece usulü ile kısa sürede söndürüldü. Taksim Gezi Parkı 'nda aktivistlerin eylemi sürerken, belirlenemeyen bir nedenle bir konteynerden gökyüzüne dumanlar yükseldi.

Eylemciler yangına, önce çevredeki dükkanlardan aldıkları yangın söndürme tüpleri ile müdahale etti. Kapıları kilitli konteynerde tutuşan sünger yataklar nedeniyle, dumanlar metrelerce yükseldi. Yaklaşık 15 dakikada yangın kontrol altına alındı. Daha sonra kilitli kapılar kırılarak açıldı. Aktivistler soğutma çalışması için de imece yöntemini kullandı. Sıra halinde dizilerek, buldukları kaplarla elden ele su taşıdılar. Bu şekilde demir konteyner ve çevrede soğutma çalışması yapıldı.


ÖZKAN ARSLAN - MUSTAFA ÖZDABAK / DHA