Taksim'de eşekli YGS protestosu

Taksim'de eşekli YGS protestosu
Taksim'de eşekli YGS protestosu
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, bugün yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nı (YGS) İstiklal Caddesi'nde düzenledikleri eşekli yürüyüşle protesto etti.

İSTANBUL - Eylemciler, boynuna 'YGS Yarışı 202' yazısı astıkları eşekle, "Sistemin eşeği olmayacağız' sloganlarıyla İstiklal Caddesi'nde yürüdü

Galatasaray Lisesi önünde, saat 16.00 sıralarında toplanan çoğu lise öğrencisi yaklaşık yüz TGB'li, hep bir ağızdan, 'Ah bu hayat olmazsa' ve 'Arkadaşım eşek' şarkılarını kendilerine göre uyarlayarak söyledi. Eylemciler, yanlarında getirdikleri eşeğe ve kendi boyunlarına yarışı simgeleyen numaralar asarak, Taksim Meydanı'na yürüdü. "Bilimsel, laik, parasız eğitim" yazılı pankart açan TGB'liler, "Titre AKP Türk Gençliği Geliyor" "A,B,C,D,E Kopyacı, şifreci AKP", " Atatürk Gençliği görev başına" şeklinde sloganlar attı.

Eylemciler adına basın açıklamasını okuyan lise öğrencisi Beste Çırak, şunları söyledi:

"Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan YGS'yi geride bıraktık. Alacağımız puanların, bizi tam anlamıyla yansıtmayacağını bilerek girdik sınava. Yetkililerin açıklamalarının aksine endişelerimizin nedenlerini ÖSYM'nin son iki yıllık karnesinde ve bize vaatlerde bulunanların hayatlarında bulabilirsiniz. YGS, LYS, KPSS derken meslek sınavlarına kadar uzanan skandalların baş sorumluları, görevlerine devam ettiği ve bu düzen değişmediği sürece öğrencinin içi rahat olmayacak. Çünkü bu sistem sadece alın terimize değil, bütün hayatımıza göz koyuyor" dedi.

Eylem, açıklamanın ardından olaysız sona erdi.(dha/Özkan Arslan)


  http://www.radikal.com.tr/112649711264972

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sistemsiz eğitim - Arevhad

  Şimdi yine ideolojik bir tutarsızlık söz konusu , bu arkadaşlar Atatürkçü eğitimin çok bağımsız olduğunu sanmaktadırlar ki böyle bir durum söz konusu bile değildir. Cumhuriyetin hemen önce ve sonrasında Atatürk'ü eleştirdikleri ve onun kendi talimatı ile oluşturduğu külte biat etmeyen hocaların okuldan kovulduğunu ilk o zamanlarda görüyoruz bu ülkenin öznelliğinde.Fakat milliyetçi hassasiyetlerini aşamayanlar, bu gerçekleri görmek bir yana sistem olgusundan bihaber biçimde çalıp, söylüyorlar işte.Bu ülke sistemli bir eğitim eleştirisi yapılacak ise ilk bakılması gereken yer resmi ideolojidir.

  YGS - Osman Çelik

  Şiddetin olmadığı güzel bir protestoyu açıkçası özlemiştik :)