Taksim'de Ethem Sarısülük için anma eylemi

Taksim'de Ethem Sarısülük için anma eylemi
Taksim'de Ethem Sarısülük için anma eylemi
Ankara'da Gezi Parkı eylemcisi Ethem Sarısülük'ün polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi ve silahın sahibi polisin serbest bırakılması Taksim'de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

İSTANBUL - Polis protesto için gelenlerin Taksim Meydanı’na çıkmamaları için adeta etten duvar ördü. İstiklal Caddesi’nin girişinde iki TOMA aracı müdahaleye hazır olarak bekletildi. Sloganlar atan tepkili kalabalık oturma eylemi yaparken, Ethem Sarısülük’ün vurulma anını canlandırarak meydanda kısa bir süre yattı.
Eylemin ardından bir grup “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Ezanın başlamasıyla sloganlarına ara veren kalabalık, ezanın bitmesiyle tekrar sloganlara başladı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, TMMOB İstanbul Şubesi Ethem Sarısülük’ün vuran polisin serbest kalmasını protesto etmek için saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı. Tüm gün sakinliğini koruyan Taksim Meydanı saat 17.00’den sonra hareketlendi. Üzerlerinde polis yazılı yelekler bulunan sivil polisler Taksim Meydanı’na etten duvar örerek yaya girişine kapattı. Taksim metro durağına girişler engellenirken sadece çıkışlara izin verildi. Bu nedenle polislerle vatandaşlar arasında zaman zaman sert tartışmalar çıktı. İstiklal Caddesi’nin girişinde toplanan yaklaşık bin kişilik kalabalık sık sık hükümet aleyhine sloganlar attı. “Katil polis hesap verecek” sloganları atan kalabalık Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini sayarak sık sık “Burada” sloganları attı. Kalabalığı gören vatandaşlardan bazıları alkışlarla destek verirken bir kısmı da yere oturarak eyleme destek verdi.

Yere yattılar

Tüm eylem boyunca oturan kalabalık Ethem Sarısülük’ün vurulma anını canlandırarak 5 dakikalığına olduğu yere yattı. Bu sırada bazı göstericiler zafer işareti yaptı. Canlandırmanın ardından KESK Dönem Yürütmesi adına Barış Uluocak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından bir süre daha oturan kalabalık daha sonra alandan olaysız bir şekilde ayrıldı.

Sarılmak istiyorum

Eylemin sona ermesinin ardından bazı vatandaşlar alandan ayrılmadı. İngilizce ve Türkçe “Sarıl bana” yazılı dövizi ile güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet timinin önüne gelen bir kadın sarılmak istediğini söyledi. Çevik kuvvet polisi görevde olduğunu belirterek sarılamayacağını söyledi. Kadının uzun süre ısrar etmesi üzerine sivil bir emniyet yetkilisi genç kadın ile konuşmaya başladı. Uzun süre dil döken emniyet yetkilisi “Şuanda görevde ama hepimiz kardeşiz. Zorlamayın lütfen” diyerek kadını ikna etti. Eylemin ardından bir grup kalabalık “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Akşam ezanının okunmaya başlaması üzerine kalabalık sloganları kesti. Ezanın bitmesi üzerine kalabalık tekrar alkışlarla protestosuna devam etti.(DHA)

Ethem Sarısülük'ü öldüren polis: Bileğime taş geldi

Ankara Ethem Sarısülük için Güven Park'ta

Ethem'in ailesi: Biz de oradaydık, bizi de alın

Ethem Sarısülük davası hakimini 'öpen' müdüre soruşturma

 


  http://www.radikal.com.tr/113911011391109

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şaşırmayın - genco940

  fotoğrafta yer alan kalabalıklar başbakanın mitinglerinden değil, 21 nci yüzyılda demokratik haklarını arayan Türkiye Cumhuriyeti bireylerinin kendisidir. Seçimden seçime baş olan bu kalabalıklar, ne yazık ki seçim sonralarında bazı kişiler tarafından ayak olarak nitelendirilerek küçük düşürülmekte veya görülmektedirler. Hak arayan bu kalabalıklar aslında suçludurlar ki kokuşmuş ayakları baş yaptılar. Çözümü zor değildir kısa zamanda sandıklara gidilir ve esasen kirden ibaret olan ayaklar yıkanır, temizlenir olur biter.

  Kaza - MahmutYahya

  Bu kişin ölümü bir kazaydı havaya ateş açan polis eline taş gelmesi ile silah başka tarafa yöneldi.Poliste öldürmek için ateş etmedi.Ama bu kalabalığı şehit olan polisin ne cenazesinde ne başka yerde göremiyoruz.Neden şehit olan polis için bir yürüyüş yapmıyorsunuz?Neden polise ölümüne saldırıyorsunuz?Yakmak için molotof atıyorsunuz?

  TÜKÜR YÜZÜNE CELLADIN - pispor

  Tükür yüzüne celladın,Fırsatçının, fesatçının, hayının...Dayan kitap ile Dayan iş ile. Nerede olursan ol,İçerde, dışarda, derste, sırada,Yürü üstüne - üstüne, Tırnak ile, diş ile,Umut ile, sevda ile, düş ile Dayan rüsva etme beni. Gör, nasıl yeniden yaratılırım,Namuslu, genç ellerinle. Kızlarım, Oğullarım var gelecekte,Herbiri vazgeçilmez cihan parçası. Kaç bin yıllık hasretimin koncası,Gözlerinden, Gözlerinden öperim,Bir umudum sende Anlıyor musun ? , ========================

  Acı gerçek - marj

  Acı olan ne biliyor musunuz? Ethem?i vuran polise ceza istenemeyecek! Çünkü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan çevik kuvvet polisi Ahmet Ş.?yi mahkemeye sevk eden savcılığın sevk maddesinde ceza öngörülmediği ortaya çıktı

  Etem icin - Roza lüxemburg

  kanadık toprak olduk çekildik bayrak olduk döküldük yaprak olduk geldik bugüne ekmeği bol eyledik acıyı bal eyledik sıratı yol eyledik geldik bugüne ekilir ekin geliriz ezilir un geliriz bir gider bin geliriz beni vurmak kurtuluş mu kor olasın demiyorum kor olma da gör beni

  Devlet adına adam öldürmek - ismet65

  İktidar partisi ve Başbakan , ‘polis kahramanlık destanı yazdı’ diyerek halka zaten savaş ilan etti. Uludere katliamının emrini verenlerle Ethem’in ölüm emrini verenler aynı zihniyetir. Devlet adına silah sıkanların yargılanmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Polis ve JiTEM olayları zaten ortadadır.

  adalet yok - Amedia

  hiç kimse umutlanmasın kimse o katil polisin Cezalandırılmasını beklemesin. Çünkü henüz UĞUR KAYMAZ'ın polis katili cezalandırılmadı, Silopide TOMA'nın ezdiği Yahya MENEKŞE'nin katil polisi yargılanmadı, ŞERZAN KURT'un, ibrahim orucun ve daha nice kürd çocukların Katil polisleri Yargılanmadığı için bugün Ethemi öldüren o polis yargılanmıyor......