@idrisemen

Taksim'de gün boyu müdahale

Taksim'de gün boyu müdahale
Taksim'de gün boyu müdahale
Gezi Parkı'nın boşaltılmasının ardından başlayan olaylar ara vermedi. Polis biber gazı, ses bombası, plastik mermi ve TOMA'larla müdahale etti.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’nın önceki gün polis tarafından sert bir müdahale ile boşaltmasının ardından başlayan olaylar dün de bütün gün devam etti. Sabah saatlerinde Şişli ve Harbiye tarafında toplanan eylemciler Gezi Parkı’na girmek için kitleler halinde yürüdü.
Gezi Parkı olayları 20. gününde Taksim Dayanışması, Taksim’de buluşulması çağrısında bulundu. Ancak Taksim çevresinde adeta etten duvar ören polis eylemcilere biber gazı, ses bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale edince olaylar ara sokaklara da sıçradı. Öğlen saatlerinde Taksim çevrecindeki otellerde bulunan revirlere baskın düzenlendi. Günboyu Taksim civarında gözaltına alınınlar arasında bir kısmı yabancı basın mensupları da yer aldı. 

Ara sokaklarda müdahale 

Akşam saatlerinde olaylar İstiklal Caddesi, Cihangir ve Beşiktaş ’a sıçradı. Beşer kişilik polis ekipleri ara sokaklarda eylemcileri dağıtmayı çalışırken eylemciler İstiklal Caddesi’nde barikatlar kurdu.
Polis bir yandan barikatları dağıtırken diğer yandan eylemcileri dağıtmak için gaz bombası, plastik mermi, ve tazdikli su kullandı. Eylemciler ile polis arasında kalan dört gazeteci polis tarafından gözaltına alındı. Sarı basın kartı olmayan İMC muhabiri Okan Altunkara, DHA muhabiri Uğur Can, Akşam Gazetesi foto muhabiri Ferhat Uludağlar ile Aydınlık gazetesi eski muhabiri Arslan Şahan gözaltına alındı.
Çevredeki gazetecilerin tepkisi üzerine DHA muhabiri Uğur Can ile Akşam Gazetesi foto muhabiri Ferhat Uludağlar serbest bırakılırken diğer iki gazeteci emniyete sevk edildi. Polisin İstiklal caddesindeki eylemcilerine yönelik sert müdahalesini engellemek isteyen Feministler İstiklal Caddesi’nde TOMA’ların önünde oturma eylemi yaptı.
Ancak oturma eylemi kısa sürdü. Polis, biber gazıyla feministleri ve İstiklal Caddesi’ndeki eylemcileri sert bir müdahale ile dağıttı. 

Revirler hizmet veremedi 

Önceki gün polisin sert müdahalesine maruz kalan eylemcilere acil müdahalede bulunan revirlere de polis baskın düzenledi. Ara sokaklarda ise polisle çatışan eylemciler Cihangir çevresinde birden fazla barikat kurdu.

Evlerin camlarından su, limon yardımı

Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine dün Taksim Meydanı’na gitmek üzere yola çıkanlar Kurtuluş Caddesi üzerinde toplandı. Ağırlığı gençlerden ve mahallelilerden oluşan 300 kişilik grup Feriköy’deki 300 kişilik grup ile birleştu. Polis gruba müdahale ederek Taksim’e çıkmasına engelledi.
Kurtuluş Caddesi’ndeki 300 civarında kişi yolda ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Bu arada polis caddenin başını tutarak göstericilere tazyikli su ve biber gazı attı. Başına gaz fişeği isabet eden bir genç, cadde üzerinde oluşturulan bir revirde gönüllü doktorlar tarafından tedavi edildi. Bu arada Feriköy yönünde toplanan yaklaşık 300 kişi de hem Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde hem de Feriköy girişinde barikat kurarak ateş yaktı. Her iki yönden gelen kitle birleşti ve polise taş atmaya başladı. Birden çok barikat kurup ateş yakan göstericilere polis yer yer tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Göstericilerle polis arasında taşlar uçuşurken Ermeni Mezarlığı’na çıkan birkaç polis grubun üzerine biber gazı attı. Bunun üzerine mezarlığa taşlar ve polisten gelen biber gazları yağdı. Daha sonra mezarlık göstericilerin eline geçti. Bu arada Feriköy’de bir ara sokakta yapımı devam eden bir inşattan ahşaplar ve çeşitli inşaat malzemeleri bulundu. Bunlar 150 metrelik bir insan zinciri kuralarak elden ele barikatlara taşınıp ateşe verildi. Göstericiler gaza karşı önlem almak için bol miktarda solüsyon, talcid’li süt ve sprey kullanıldı. Hatta mahalle halkı gençlere su, limon ve ıslak bez yardımında bulundu. Polis saat 18.00 sularında Feriköy içlerine kadar tazyikli su ile müdahale edince göstericiler ara sokaklara dağıldı . Fakat buna karşılık tüm evlerden tencere tava sesleri yükseldi.

Pencerelere bayraklar asıldı.

Bu arada biber gazı fişekleri ve polisin attığı taşlar nedeniyle onlarca gösterici yaralandı.
Emek örgütleri süresiz iş bırakıyor
Gezi Parkı protestolarına yöneklik polisin sert müdahaleleri ve yaşanan gerginliklere, emek örgütleri iş bırakma eylemiyle tepki gösterecek. KESK, TTB, TMMOB ve DİSK dün gerçekleştirdikleri toplantıda gerginlik bitene kadar ‘süresiz iş bırakma’ kararı aldı. ( ANKARA /RADİKAL)

İstanbul’a uçaklarla ‘çevik’ taşındı

Gezi Parkı olayları ve AK Parti ’nin Kazlıçeşme mitingi nedeniyle dün Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Elazığ ve Ankara’dan bine yakın çevik kuvvet polisi, uçakla İstanbul’a getirildi. Çevik kuvvet polisleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 14 otobüs ile görev yerlerine götürülürken Atatürk Havalimanı’nda çalışan yaklaşık 350 polisin de Taksim Meydanı’nda görev yapacağı öğrenildi. (İSTANBUL/DHA)

Çarşı: İllegal işlerden yana değiliz

Beşiktaş’taki Kartal heykeli önünde oturma eyleminde bulunacağını bildiren Çarşı taraftar grubuna polis müdahalede bulunarak dağıttı.
Çarşı Grubu’nun iki lideri Cem Yakışkan ve Erol Özil dün sabah evlerinde arama yapılıp gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarn çıkar amaçlı suç örgütü kurmakla suçlanıyor.
Bu arada Siyah-Beyazlı taraftarlar dün saat 16.30’da yaşananları anlatmak için Beşiktaş Köyiçi’nde yer alan Kartal heykelinin önünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, “22 arkadaşımız sabah saat 09.00 civarında gözaltına alındı. Suçlama niteliğiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinemiyoruz. Bize çete kurma suçlaması yapıldığı söyleniyor. Şiddet ve illegal işlerden yana değiliz” ifadeleri yer aldı. “Güvenlik güçlerine karşı eylemimiz olmayacaktır” denilen açıklamanın ardından oturma eylemine katılan destekçilere “Çarşı’nın haklılığını haksız duruma düşürmeyelim” uyarısı yapıldı.

Polis Cevahir AVM’de de protesto edildi

Mecidiyeköy’de polis müdahalesine uğrayan gruptan 100 kişi Cevahir AVM’nin içine sığındı. Grubun peşinden Cevahir’e giren 10 kişilik Çevik Kuvvet ekibi, AVM’dekiler tarafından protesto edildi. (İSTANBUL/RADİKAL)