@idrisemen

Taksim'de iki farklı iftar

Taksim'de iki farklı iftar
Taksim'de iki farklı iftar
Günlerdir Gezi Parkı eylemlerine sahne olan Taksim bu kez iftara ev sahipliği yaptı. Meydanda ve Galatasaray tarafında iftar sofraları kuruldu.
Haber: İDRİS EMEN - emenidris@gmail.com / Arşivi
GÖZDE KURUMLU - gzdekurumlu@gmail.com / Arşivi

İSTANBUL - Hazırlıkları günler öncesinden başlayan ramazan için kentlerde ihtiyaç sahipleri için iftar çadırları kuruldu. Camiler mahyalarla donatıldı. Geleneksel iftar şenlikleriyle Ramazan’ın ilk iftarı dün yapıldı.
Gezi Parkı eylemlerinin merkezi olan İstanbul’un Taksim Meydanı ve çevresinde Ramazan’ın ilk günü iki farklı iftar vardı. Meydanda Beyoğlu Belediyesi’nin kurduğu masalarda, Galatasaray Lisesi tarafında ise Antikapitalist Müslümanlar’ın yer sofrasında iftar düzenledi.
Gazete kağıdından sofra
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı iftarın ilk menüsü çorba, pilav, et sote ve tatlıdan oluştu. Antikapitalist Müslümanlar’ın yer sofrası ise daha mütevazi bir menüden oluştu. Yer sofrasına çevre esnafı da katkı sundu. Saat 20.00’de Galatasaray’da toplanan grup Galatasaray Lisesi’nin önünden Gezi Parkı’na kadar yanyana ‘Yeryüzü Sofraları’ kurdu. Gazete kağıtları ve masa örtüleriyle uzayıp giden iftar sofrası hazırlıkları 20.47’ye dek sürdü. Ancak, İstiklal Caddesi’nin Meydan çıkışına kadar gelen yer sofrasının ‘gidişatını’ beğenmeyen çevik kuvvet, TOMA ile caddeyi kapattı. Yüzü ‘Yeryüzü Sofraları’na dönük ve çalışır vaziyette duran TOMA yavaş yavaş ilerlemeye çalışsa da önünde oluşan kalabalık buna izin vermedi.
Ve TOMA’lar çekildi...
Açılan oruçların ardından çöpleri toplayan katılımcılar ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları eşliğinde sofralarını topladı. İlk anda TOMA’nın etrafında el ele tutuşarak zincir oluşturan polisler çevreden gelen tepki üzerine zinciri açtı. Saat 21.18’de ise polisin “Caddeyi boşaltın, aksi halde müdahale yapılacak!” anonsu tansiyonu yükseltti. İftardan sonra istiklalde toplanan eylemciler, ‘Her yer Lice her yer direniş’, ‘Vali istifa’ , ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atarken, TOMA’lar da 21.29’dan itibaren caddeden çekildi. Polisin çekilmesiyle de kalabalık Gezi Parkı’na yürüdü.


  http://www.radikal.com.tr/114115111411516

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  E.S - E.S

  Ramazanın ilk günü ben de yeryüzü iftarındaydım, orada olmaktan onur duydum. Herkes her şeyi paylaştı, insanlık budur. Yere (taşa) oturduk, sofra bezimiz gazete kağıtlarıydı, ama gönüller çok hoştu, çok.

  dindar mazlumlarin yaninda olmali - Roza lüxemburg

  Müslümanlara yakismaz zalimlerin yaninda yer almak.Gercek dindar her Zaman mazlumlarin yaninda olmali.Dün Mazlum olanlar bugün zalim oldular.AKP Islam dinine zarar veriyor.

  hem gezide öpüşür, seks yaparım; hem de orucumu tutar iftarımı yaparım - han123

  Bir gün önce gezide öpüşmeyi valiye soran bu taife değil miydi? Hem öpüşür hem de orucumu tutarım namazımı kılarım diyorsunuz iyi. "Sizin hayır gördüğünüzde şer; şer gördüğünüzde hayır vardır" buyuruluyor ya. demek bu gezinin hayrı da bu gibilerine Allah (c.c.) oruç tutmayı nasip etti. Bu arada hatırlatması bizden: 1. Oruçlu kimse seks yaparsa orucu bozulur. 2. şov yapma niyetiyle oruç tutan kişinin orucu kabul olmaz. 3. iftar sofrasından sonra bara gidilip içki içilmez. sadece boşuna aç kalmayın dedim.

  azıcık samimiyet - postmodern seferi

  papucumun antikapitalistleri.çantaların markaları,ellerindeki telefonlar,gazlı içeceklerin markaları ne kadar antikapitalist olduklarını gösteriyor...ne zaman vazgeçeceğiz bu showlardan merak ediyorum.

  'Sol'daki resim daha iştah açıcı. - Kayzer1420

  ''Kalp herzaman 'sol'dan atar'' demişler; güzel demişler.

  aynen devam - isakent

  oruç tutmayanların iftar merakını anlayamıyorum sulandırmadıgınız burası vardı tebrik ederim