Taksim'de IMF protestosuna biber gazlı müdahale

Başbakan Erdoğan'ın Harbiye'deki IMF toplantısında 'Dünyadan yükselen çığlığa ve salonun dışında yükselen protestolara kulak vermemiz gerekir' dediği sıralarda polis bu çağrıya uymadı ve küreselleşmeyi protesto eden 5000 kadar göstericiye biber gazı, cop ve su ile müdahale etti. Göstericilere İstiklal Caddesi dışında Cihangir ve Sıraselviler'de de müdahale edildi. Polis olaylarda 100'e yakın göstericiyi gözaltına aldı. Gazdan etkilenen İshak Kalvo isimli vatandaş ise kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

 

TAKSİM'DE IMF SAVAŞLARININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

TAKSİM Meydanı'nda toplanan 5000 bin kişi IMF'yi protesto etti. Göstericiler IMF ve Dünya Bankası toplantısının yapıldığı Harbiye'deki Kongre Vadisi'ne doğru hareket etti. Polis göstericileri gaz bombası atarak ve su sıkarak durdurdu. Kaçan göstericilerden bazıları işyerleri ve bankaların camlarını taş ve bilye atarak kırdı.

SLOGAN ATTILAR
Taksim Meydan'ı ve meydana çıkan yollar kapatıldı. KESK, DEV-LİS, ÖDP, Halkevleri, Türk-İş Şubeler Platformu, EMEP, DİSK, TMMOB, Diren İstanbul Grubu, Anti Kapitalistler, Mücadele Birliği üyeleri saat 11.00 sıralarında Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. IMF ve Dünya Bankası karşıtı sloganlar atan topluluk, “Bu memleket, bu halk satılık değil” “Yaşasın işçilerin birliği” “Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP”, “IMF defol”, “IMF-AKP elini işçinin cebinden çek” sloganları atıp pankartlar taşıdılar. Polis ise IMF ve Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi'ne giden Cumhuriyet Caddesi'nin Taksim girişinde geniş güvenlik önlemi aldı. Aralarında çevik kuvvetin de bulunduğu 5 bin polis, Taksim Meydanı'nda görev aldı. Taksim Meydanı, polis helikopteri ile kontrol altında tutuldu.

TAKSİM BEYAZA KESTİ
Saat 11.30 göstericiler toplantıların yapıldığı Kongre Vadisi'ne doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis topluluğa gaz bombası ve tazyikli su ile müdahele etti. Atılan gaz bombaları ile Taksim Meydanı'nı keskin bir beyaz bulut kapladı. Aralarında yabancıların da bulunduğu göstericiler Taksim'e çıkan caddeler ile ara sokaklara kaçtı. Polis panzerlerinden göstericeler üzerine renkli su da sıkıldı.

SAPAN İLE BİLYE ATTILAR
Müdahale edilen göstericilerden İstiklal Caddesi tarafına kaçanlar işyerleri ile bankaları taşa tutarak camları kırdı. Bazı göstericiler de polise taş ve sapan ile bilye attı. Kimi gösterici polise ve işyerlerine atmak için yoldaki taşları yerden söktü.
Atılan taşlarda polis araçlarının camları ile Taksim Meydanı'ndaki İETT Otobüs Durağı'nın camalı parçalandı. Gaz yüzünden yüzüne siyah bez ile kapadan beyaz giysili yabancı bir gösterici ise boşalan Taksim Meydanı'na girerek polislere çiçek dağıttı.
Üzerlerine ESP yazılı yelekler giyen maskeli protestocular, çöp konteynerlerini bir araya getirerek barikat kurmak istedi. Bu arada polise de sapanla bilye fırlattılar. Bunun üzerine emniyet güçleri, panzer eşliğinde tazyikli su ve biber gazıyla eylemcilere ikinci kez müdahale etti.

POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
Göstericiler Gümüşsuyu Caddesi'ne ise hedef gözetmeler işyerlerini yerle bir etti. Cadde üzerindeki reklam tabelaları bile taşlandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Tophanede ise çevredekiler göstericilere müdahale etti. Müdahale sırasında İstiklal Caddesi girişine de göstericiler polise molotofkokteyli attı. Bunun üzerine bir polis havaya bir kaç el ateş etti.

KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Göstericiler kaçarken çöp konteynerlerini ateşe verdi. Taksim Meydanı’ndaki metro girişi de kapatıldı. İstiklal Caddesi'nin ara sokağından çıkan 34 TJR 69 plakalı taksi içinde bulunan 55 yaşındaki İshak Kalvo fenalaştı. Bu kişinin hastaneye götürüleceği belirtilerek Taksim Meydanı'na çıkarılacağı söylendi. Ancak polis önce izin vermedi. Yüzü bembeyaz olan İshak Kalvo ambulansla Alman Hastanesi'ne kaldırıldı. Biber gazından etkilenen ve bu yüzden kalp krizi geçiren İshak Kalvo müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Polis Cengiz Kandil (24) biber gazından zehirlendi. Alman Hastanesi'ne kaldırılan Cengiz Kandil'in akciğer filmi çekildi. Avukat Burcu Aslan ise (33) İstanbul Barosu'nun toplantısına giderken yolda kafasına taş isabet edince kanlar içinde kaldı. Burcu Aslan da aynı hastaneye kaldırıldı. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Sercan Genç (18) yüzünden yaralandı. Umut Aydoğdu'nun (25) da kolu kırıldı.

VALİ GÜLER: 80’E YAKIN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim’de, IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde 80’e yakın kişinin gözaltına alındığını ve bir polis memurunun yaralandığını bildirdi.
Vali Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da 30 Eylülde başlayan IMF ve Dünya Bankası Guvernörler Toplantısı’nın başarıyla devam ettiğini söyledi.
Bugün Guvernörler Genel Kurulu’nun yapıldığını ve yarınki kapanış oturumuyla sona erecek toplantının İstanbul için çok önemli olduğunu belirten Güler, Türkiye’nin, 186 ülkenin temsil edildiği ve 20 bine yakın katılımın olduğu kongreye ev sahipliği yaptığını kaydetti.
Vali Güler, toplantılar kapsamında önemli güvenlik tedbirleri alındığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Toplantıya ilişkin karşıt görüşlerini, protestolarını ifade etmek isteyen gerek yerli gerekse yabancı kuruluşlar için bu toplantı süresince görüşlerini, düşüncelerini en sağlıklı ortamda ifade etmelerine imkan sağlamak için kongre vadisinin civarındaki 4 ilçede 14 ayrı yer tespit edildi. Bunlar daha önce de ilan edildi ve buralarda toplantının başlangıcından bu yana sivil toplum örgütlerinin, legal kuruluşların, hatta bazen illegal kuruluşların, inisiyatiflerin, platformların değişik görüş açıklamalarına, basın bildirilerine, pankartlı gösterilerine şahit olundu. Belirlenen yerlerde şimdiye kadar 50’ye yakın bu tarzda basın açıklaması ve gösteri yapıldı."
Bugün de Taksim’de sendika üyesi ağırlıklı olmak üzere bin 500-2 bin kişilik bir grubun karşıt görüşlerini dile getirdiğini ifade eden Güler, polisin bununla ilgili her türlü kolaylaştırıcı önlemi aldığını kaydetti.
Vali Güler, bazı illegal grupların dağılım sırasında çeşitli yönlere dağılarak, polise taş, sopa ve molotofkokteyliyle saldırdıklarını gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Bu anlamdaki gösterilere polisimiz müdahale etti. Orantılı bir biçimde bu şahıslarla ilgili önleyici tedbirlerini de aldı. Maalesef bu olaylar sırasında bir polis memurumuz illegal grubun toplu saldırısına maruz kaldı ve yaralandı. Hastanede tedavisi sürüyor. Vatandaşlarımızdan yaralanan yok. Dağılım sırasında birkaç iş yerinin camları kırıldı, birkaç otobüsün veya otobüs durağının camlarında kırıklar meydana geldi. Bu gösteriler sırasında 80’e yakın kişi gözlem altına alındı. Kendileriyle ilgili soruşturmalar sürüyor. Bu akşam üstü de Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğünde, toplanan molotofkokteylleri, taşlar ve polise saldırıda kullanılan diğer malzemelerin gösterimi yapılacak."

"ŞİMDİYE KADAR 125 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILDI"
Vali Güler, olaya, fikirlerin, düşüncelerin özgürce açıklanmasına, basın özgürlüğüne, görüş ve düşünceleri yayma hürriyetine sonuna kadar saygılı ve bu konudaki çalışmaları güçleştirmeyen bir anlayışla yaklaştıklarını anlatarak, "Şiddete başvurmakla görüş açıklamak arasındaki farkı elbette ki hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılması anlamında ve başkalarının özgürlüklerini kısıtlamaya yönelik olarak değerlendiriyoruz. Polise mukavemet etmek, taşla sopayla molotofkokteyliyle saldırmak da bir suç teşkil eder. Bu nedenle gözlem altına alınmışlardır. Görüş açıklayan, görüşlerini ifade eden hiç kimseye böyle bir müdahalede bulunulmamıştır" diye konuştu.
Polisin uyarılarını dikkate alanlara teşekkür eden Vali Güler, "Bu uyarılara rağmen polisle çatışmaya giren, şiddetle görüş açıklama arasındaki farkı maalesef karıştıran arkadaşlar hakkında gerekli yasal soruşturmalar devam ediyor" dedi.
Vali Güler, İstanbul’un bu tarz büyük kongrelere ev sahipliği yapmaya devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu toplantılarla ilgili her türlü fikirlerin, görüşlerin açıklanması da normaldir. Şiddet, bunların istisnasıdır. Şiddete başvurulması halinde böylesine bir imkanın, böyle bir ortamın tabii ki yaratılamayacağı da açıktır. Gerek kapalı, gerekse açık alanlarda birçok kez protesto gösterileri, basın açıklamaları yapılmıştır. Yaklaşık 7 bin kişi bu gösterilerde, basın açıklamalarında yer aldı. Şimdiye kadar da bu gösterilerle ilgili olarak şiddete başvuran, özgürlüklerin sınırlarını aşan yaklaşık 125 kişi hakkında da yasal işlem yapılmıştır."