Taksim'de intihar saldırısı: 15'i polis 32 yaralı

Taksim'de intihar saldırısı: 15'i polis 32 yaralı
Taksim'de intihar saldırısı: 15'i polis 32 yaralı
Taksim Meydanı'nda, Çevik Kuvvet polis noktası yakınında meydana gelen patlamada, 15'i polis 32 kişi yaralandı. Patlama sonucu, "canlı bomba" olduğu açıklanan bir kişi de hayatını kaybetti.

Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı polislerin bulunduğu noktaya, saat 10.30 sıralarında gelen ve “canlı bomba” olduğu açıklanan bir kişi üzerindeki patlayıcıları patlattı.

Patlama sonucu, 15'i polis, 17'si sivil  32 kişi yaralanırken, saldırıyı gerçekleştiren kişi de olay yerinde hayatını kaybetti. Patlama sonucu, çevik kuvvet aracı ile çevresindeki emniyet araçlarında ve binalarda da hasar meydana geldi. Yaralılar, olay yerine gelen  ambulanslarla Taksim İlkyardım, Şişli Etfal, Haseki, Haydarpaşa Numune ve Siyami Ersek hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Taksim Meydanı boşaltıldı
Yaralıların kan ihtiyacı için yapılan duyuruların ardından hastanelere emniyet mensupları ve vatandaşlar akın etti. Patlamanın ardından, olayın meydana geldiği Taksim Meydanı güvenlik şeridi altına alınarak inceleme başlatılırken, buraya çıkan cadde ve sokaklar da yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Otobüs duraklarındaki otobüsler boşaltılıp, vatandaşlar ve basın mensupları güvenlik şeridi dışına çıkarıldı. Bu arada inceleme sırasında patlamamış bir kaç bomba daha bulunduğu açıklandı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vatan Caddesi'ndeki Cumhuriyet kutlaması töreninin ardından patlamaya ilişkin basın mensuplarının soruları üzerine şunları söyledi:
“Eylemi gerçekleştirenleri şiddetle kınıyorum ve lanetliyorum. Bir erkek eylemci kendini de imha etmek suretiyle Taksim Meydanı'nda polis noktamızın bulunduğu yerde eylem gerçekleştirmiştir. Eylemi gerçekleştiren örgütle ilgili, şu anda bize intikal eden bir açıklama yok. Yapılacak incelemeler sonucunda detayları verebiliriz.”

Birden fazla bomba vardı
Mutlu, “Daha önceden bir istihbarat gelmiş miydi?” yönündeki bir soruya da “Eylemin mahiyeti noktasında ne tür bir eylem olduğunu, hedefinin ne olduğunu... Elbette ki bir terör örgütü olarak gözüküyor. Daha önceden de ülkemizde gerçekleştirilen bu tür eylemler olmuştu. Bu nedenle detayları daha sonra açıklayacağız” şeklinde yanıt verdi. 
Olay yerinde ve yaralıların bulunduğu hastanelerde incelemelerde bulunan Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, olayın çok üzücü olduğunu ifade ederek, “Canlı bomba olduğu görülüyor. Ölenimiz, şehidimiz yok. Hepimize, ülkemize geçmiş olsun. Ağır olan 2 yaralı var gibi gözüküyor” dedi. 

Polis aracına girmeye çalıştı
Çapkın, olayı kimin yaptığının sorulması üzerine, “Şu anda bir bilgimiz yok. Onlar şu anda araştırılıyor. Canlı bomba. Kendisi parçalanmış gördüğünüz gibi. Ceset erkek görünüyor” karşılığını verdi. Canlı bombanın polis otobüsüne girip girmediği yönündeki bir soruya da Çapkın, “Polis aracına girmeye çalışmış, giremeyince polis aracının yanında patlatmış” dedi. Çapkın, “Taksim Meydanı'nda birkaç parça daha bomba bulundu. Bulunan bombalarla ilgili çalışmalar devam ediyor” diye konuştu. 


PKK : Olaydan haberimiz yok
Öte yandan CNN International'a konuşan PKK sözcüsü, patlama hakkında bir bilgisi olmadığını söyledi. PKK sözcüsü, "Taksim'deki bu patlama hakkında hiçbir fikrim yok" ifadesini kullanırken, örgüt tarafından ilan edilen "tek taraflı ateşkesin" bugün sona erdiğini belirtti. Sözcü ayrıca, PKK lideri Murat Karayılan'ın Radikal gazetesine verdiği röportaja vurgu yaparak, Karayılan'ın, "artık sivillere yönelik eylemlerde bulunmayacağız" şeklindeki sözlerini hatırlattı. 


FRANSA 'DAN GELDİ, ALIŞVERİŞTE YARALANDI
Bu arada, patlama sonucu yaralanan çevik kuvvette görevli polis memurları Halil Keskinbıçak ile Muzaffer Aslan, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyata alındı. Fransa'dan geldiği tatili sırasında babası Ali Güngör ile alışverişe gittiği Taksim'de, patlama sonucu bacağından yaralanan Gülden Güngör de Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Ameliyata alınan Güngör'ün buradaki tedavisi sürüyor. 

Polis yurt genelinde alarma geçti
Taksim'deki saldırı yurt çapında Emniyet Müdürlüklerini alarma geçirdi. Saldırıdan 1 saat sonra nöbetçi emniyet müdürleri tarafından polis telsizinden geçilen anonsta, özellikle dışarıdaki ‘nokta’ tabir edilen nöbet yerlerinde görevli polis memurlarından daha dikkatli olmaları istendi.
Anonsta, İstanbul'daki saldırıya atıfta bulunularak, “İstanbul’daki malum saldırı nedeniyle görevli arkadaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir” denildi. Şiddetli yağış nedeniyle bugüne ertelenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Dr. Serhat Tezsever, İstanbul'daki saldırı sonrası telsizle tüm ekipleri uyardı. Özellikle Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında önlem alan ekiplerin terör konusunda dikkatli olmalarını isteyen Dr. Tezsever, kalabalık bölgelerde şüpheli paketler görüldüğünde derhal bomba ekiplerinin çağrılması talimatını verdi. 

Kadın polis ikinci kez kurtuldu
Taksim Meydanı’ndaki patlamada yaralananlardan biri de 26 yaşındaki polis memuru Ahu Suna. 6 yıllık polis memuru Suna, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Tedavisi devam eden Suna’nın 4 ayda ikinci kez bombalı saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Haziran ayında Küçükçekmece’de polis minibüsüne düzenlenen bombalı saldırıda araçta bulunan Ahu Suna'nın, saldırıyı yara almadan atlattığı öğrenildi. 15 polisin yaralandığı saldırının ardından Suna bu sabah da bombanın hedefindeydi. Canlı bomba butona bastığında Suna, meydandaki polis aracının içindeydi. Omuzuna şarapnel parçası isabet eden Suna, hemen hastaneye kaldırıldı. Ameliyatla Suna’nın omzundaki şarapnel parçası çıkarıldı. Suna’nın durumunun iyi olduğu ve yarın taburcu edileceği öğrenildi.

Taksim'de üçüncü intihar saldırısı
Taksim Meydanı'nda 27 Mart 1999 yılında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı otobüsler ile bir panzerin beklediği yerde meydana gelen olayda, canlı bomba eylemcisi terörist üzerindeki bombayı patlatmıştı. Saldırıda 3'ü polis memuru 10 kişi yaralanmıştı.
Bir diğer canlı bombalı saldırı ise 10 Eyül 2001 tarihinde Gümüşsuyu Çevik Kuvvet bekleme noktasına meydana gelmişti. Bu saldırıda da 2 polis memuru şehit olmuş, 2'si ağır 13 polis memuru ve 7 vatandaş yaralanmıştı. (aa)