Taksim'de kazı çalışması durdu

Taksim'de kazı çalışması durdu
Taksim'de kazı çalışması durdu

Fotoğraf: Yücel Tunca

Cumhuriyet Caddesi'ndeki altgeçit çalışmasında tarihi bir kemer açığa çıktı. Arkeoloji Müzesi'nden arkeologların müdahalesi bekleniyor.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

Taksim'deki altgeçit kazısı hızla devam ederken Cumhuriyet Caddesi'nde tarihi bir kemer açığa çıktı. Dün çekilen fotoğrafta, yerin yaklaşık bir metre altında Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan taş örme bir duvar ve duvara bağlı bir kemer net şekilde görülüyor.
İBB'nin sekiz ay içinde tamamlamayı hedeflediği altgeçit kazısının durdurulması ve Arkeoloji Müzesi'nin ortaya çıkan yapıyı korumaya alması bekleniyor.


ELLE KAZILACAK
İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Aralık ayında ihaleyi alan Kalyon İnşaat yetkililerini çağırarak kazının müze denetiminde yapılması gerektiğini ve makinelerindan önce arkeologların el yordamıyla sondaj kazısı yapacağını bildirmişti.
Radikal'in 'Taksim Elle Kazılacak' haberi üzerine dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kazının yavaşlatılmayacağını söylemiş, "Önce arkeologların nezaretinde iş makinesi girecek, kültür varlığına rastlanırsa o zaman arkeologlar elle kazacak. Arkeologlarımız gece gündüz hafriyatın başında duracak" demişti.


ŞİMDİ NE OLACAK?

2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma yasası gereği, hafriyatın hemen durması ve arkeologların çıkacak tarihi eserin boyutlarını görebilmesi için kazı yapması bekleniyor. Kazı sonucunda çıkan yapının tüm ayrıntılarıyla Koruma Kurulu'na sunulması, ve kurulun 'yerinde koruma' ya da 'kaldırılarak koruma' kararı alması gerekiyor. Eğer 'yerinde koruma' kararı çıkarsa, projenin tamamen durdurulması ya da başka bir yöne söz konusu olacak...


  http://www.radikal.com.tr/112283911228397

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ESKİ İSTANBUL'U - pispor

  artık kazmamak gerek.ben başbakan erdoğanın ikinci kanal ve yeni istanbul projesini sonuna kadar destekliyorum.aynen birinci boğaz köprüsünü o gün desteklediğim gibi.çünkü bu şehrin tüm tepeleri tarih üzerine kurulmuştur.bakın bu yıl fikirtepede yeniden yık yap projesi ki istanbulun en eski yerleşim yeri fikirtepedir.ünalanda kadıköy metrosu yapılırken 50 metrede tarih çıktı.

  Basit bir soru - Ukelaa

  Her kafadan vıdı vıdı eleştiri çıkmış , çok güzel . Asıl basit ve kalıcı çözüm İstanbul'u boşaltmaktan geçer , iş yeri ruhsatı verilmeyecek , imar ve iskan verilmeyecek . Şehir tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlere bırakılacak . Ama kim bu şehrin kahrından vazgeçmeye hazır asıl soru bu , gerisi safsata .

  İhbar ediyorum - sasdi

  Kültürel varlıkları koruma tam bir yutturmaca. 2012 yazında paravanların arasından Vezneciler Metro istasyonu kazılarına bakmıştım; gerçekten geniş bir alanda günümüze oldukça iyi durumda ulaşmış eski duvar kalıntıları görmüştüm. 15 Ocak 2013'te tekrar baktım: 30-40 M. derinliğinde dev bir çukur. Tarihi eser uçmuş. Sadece bir soru: Taşları,tuğlaları nerede? O yapı neydi? Korumaya değmiyormuydu?Hakkında ne tür işlem yapıldı? Ha bu sene Saraçhane parkının etrafı niye sıkı sıkı kapatıldı? Parkta kazılan o derin çukur ne manaya geliyordu? Orası eski bizans sarayının mücavir alanı değil mi; hiç bir şeyin çıkmaması nasıl mümkün oluyor?

  Taksim - İndocolir

  2 çanak çömlek çıktı diye başlar.Ergenekon'un yapmış olduğu gizli silah sığınağı der,ahh benim kardeşlerim çözümsüzlüklük isteyenlerin işi diye bitirir,elleri patlarcasına alkış tutar sevdalıları.Meydan yapılacak diye bekleyen ahali de avm leri görünce anlar işin içinde ne olduğunu...

  Durmak yok, yola devam. - citizen

  Ya boşverin tarihi kemeri filan. Yıkın gitsin. Değil mi sayın başbakanım. Mutlaka işi yokuşa sürmek için CHP liler yapmışlardır o kemeri, dehlizi. Siz emredin başbakanım. Durmak yok, yola devam demeniz yeterli. Yıkın geçsin. Taksimi aslına uygun hale getirme çabalarınız engellenemez... Sahi neymiş Taksim'in aslı. Gezi parkının yerinde topçu kuşlası vardı. Adı kışlaydı ama esasında içinde AVM, residance ve ortasında buz pisti vardı değil mi. Tıpkı Çamlıca tepesinin aslında da dünyanın en kopya mimarisi ile camii olduğu gibi.

  Sizce bu kemere 'yerinde koruma' kararı bu aşamada verilebilir mi? - kargıyel

  O zaman tüm Türkiye'ye soralım: Bir ihtimal olarak var olsa dahi; arkeolojik buluntulara 'çanak-çömlek' muhabbeti yapan bir Başbakan'ın yönettiği ülkede bu kemer için 'yerinde koruma kararı' çıkar mı? Eminim ki o arkeolojik buluntu azınlığı sevindirirken icraatçı hizmet yarışındaki çoğunluğu üzmüştür ve hepsi içlerinden karşı dağları yıkacak biçimde bir 'üff ya' çekmişlerdir.Ve o kalıntıdan kurtulmanın yollarını aramaya başlamışlardır.

  Şaşılacak ne var... - 007aykut

  İstanbulun altında ikinci bir şehir olduğunu dünya biliyor da ,maalesef İstanbul Belediye başkanları bilmiyor,veya bilmiyormuş gibi davranmak işlerine geliyor....Ben kazmayı vurayımda sonrası Allah kerim diye düşünüyorlardır...