Taksim'de milletvekillerinden oturma eylemi

Taksim'de milletvekillerinden oturma eylemi
Taksim'de milletvekillerinden oturma eylemi
Hatay'daki gösterilerde dün hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ı anmak için Taksim Meydanı'na karanfil bırakmak isteyen gruplar polis engeline takıldı. Eyleme destek veren CHP ve BDP milletvekilleri meydana çıkılmasına izin verilmemesi üzerine oturma eylemi yaptı.

İSTANBULTaksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla bugün Taksim Meydanı’nda saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Polis saat 18.00’dan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı kapattı. İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti.


İSTİKLAL CADDESİ’NE BİBER GAZI
Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP ’den hesap soracağızö yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havaiş fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.


VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ
Eyleme destek veren CHP ’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP ’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi. Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu. CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.


İbrahim Aktürk - Hasan Yıldırım - Murat Deliklitaş - İhsan Yalçın / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1150231115023111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İsakente. - ganjml

  Bak arkadaş esedin zulmü yeni değil,ama daha iki sene önce ortak bakanlar kurulu yapan da kardeşim esed diyen de senin padişahındı,ha bosnada olanları hayal etmeme gerek yok orda olanları gayet iyi biliyorum,işinize geldiği zaman kardeşim esed işinize geldiği zaman zalim esed,tutarlılığınızı ibretle izliyoruz,hatta bosnaya yardım diye burda toplanan paraları senin yere göğe sığdıramadığın hükümetinin üyelerinin nasıl iç ettiklerini ve bundan yargılanıp ceza aldıklarını da gayet iyi biliriz,hani şu hukuğa saygı diye yeri göğü inletiyorsunuz ya işte o hukuk hükmetti bosnalı mazlumlar için toplanan paraların sizinkiler tarafından nasıl iç edildiğini.

  bdp nin chp ile ne işi olabilir anlamıyorum - arass

  benim kafam almıyor.bdp milet vekilerinin chpelilerle ne işi var.nasıl olur yan yana gelir.bdpliler hiç düşünmezmi ki kürtler bunu görüyor.inş.bdp kendi seçmenini aptal yerine komaz...

  ganj - isakent

  kardeş elmalarla armutları karıştırıyorsun emsallerle gel bana izan sahibi ol ne alakası var yaşananların oradakilerle bosnanın adını duymuşsun sen orada olanı hayal bile edemezsin kıyaslama yapacaksan sırplarla , esedi Bosnalılarla mazlum suriye ahalisini özdeşleştirebilirsin .

  İsakente. - ganjml

  Baştan söyleseydin insana insan değil de müslüman mı değil mi diye bakar ona göre yargıda bulunurum diye hiç tartışmaya girmezdik,senin mantığına göre israil askerleriyle çatışmaya giren filistinlilerde,çin yönetimine karşı gelen uygur türkleri de,sırp yönetimini kabul etmeyip savaşan bosnalılar da ölmeyi haketmişti,gerçi onlar müslüman ama vardır geniş gönlünüzde bu duruma uyduracak bir teori.

  ganj kardeş - isakent

  ben Müslüman hanifim yani özgürüm hakkımıda insan gibi ister alırım alamadığım zamanda yakıp yıkmam sizler gibi zihni ipotekli değilim benim için ölen gencin canı ne kadar kutsal ise oradaki polisinde canı kutsaldır çünkü cana ve mala zarar verdiğimde bunun hesabını vereceğim ALLAH var ,ve idrakim var videoyu seyrediyorum ve o çocuğun oradan düştüğünü görüyorum adli tıbbın raporuda yayınlandı onuda okudum ve hür irademle vardığım kanaat bu hoşuna gitmesede düşerek veya itilerek öldüğüdür .velevki o çocuk polisle çatışmaya girip öldüysede polis olayında haklıdır asayişi sağlamak için vardır sorgulanması gereken onu yetiştirenlerin Annesi, Babası ,çevresi nasıl bir kin ile yetiştiriyor evlatlarını gün gelip o kin sizleride boğar bogmasada kurtuldum zannetme bunun hesabını ALLAH sorar

  İsakente - ganjml

  Ya arkadaş sen şaka falanmısın yoksa polis falanmı,emniyetten önce sen yalanlama derdine düşüyorsun,hele dur bir nefes al,eminim ki hayatında herhangibir şey için hak arama mücadelesine girmemişsindir,o yüzden bu mücadeleyi anlamana imkan yok senin,bu ne azim böyle,senin haberi okuduğunu bile düşünmüyorum,dezenfermasyon yapayım istiyorsun hani padişah ve şürekasına bir faydam olur mu acep diye de olmuyor,bak valla olmuyor sen beni dinle,senin bu ucuz kara çalma,suyu bulandırma girişimlerin ancak senin düşünceni paylaşanların takıldığı formatlarda tutar.

  kimse kimseyi kandırmasın - likapa

  bunların derdi ne. milletvekilleriymiş. ne istiyorlar isteyen istediği zaman her gece sokakları savaş alanına çevirsin polis karakolda dursun karışmasın.öyle mi? kim böyle bişey bekleyebilir polisten.polisin görevi ne? o sokaklardakilerden halkı kim koruyacak.sokakların güvenliğini kim sağlayacak.sokaklardaki teröristler mi? zaten amaç anarşi çıkarmak, masum düşünenlerin yanında durumdan vazife çıkartan binlerce kişinin olduğunu gördük meydanı onlara mı bırakacak polis kimse kimseyi kandırmasın.