'Taksim'de mitinge izin vermeyeceğiz'

'Taksim'de mitinge izin vermeyeceğiz'
'Taksim'de mitinge izin vermeyeceğiz'
Partisinin istişare toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ta yaşananlara değindi ve Taksim ile Kadıköy Meydanı için 'miting yasağı' sinyali verdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Taksim ve Kadıköy’ün mitinglere kapatılacağının sinyalini verdi. Taksim’de 1 Mayıs’ta yaşanan olayları değerlendirirken medyaya, “Polisime karşı terörist bir eylem gerçekleştirenleri savunursan, onları masum gösterirsen sessiz kalmam. Gazdan etkilenen militanlar masum ama kafasına taş isabet eden, bilye isabet eden ve yaralanan, o an beyin kanaması geçiren polis faşist. Biz bu tezgâha gelmeyiz, bozarız” diye seslenen Başbakan, “Yenikapı’da devasa miting alanı yapılıyor. Aynı şekilde Anadolu yakasında yapılıyor. Buralar yapıldığı zaman icabında biz Taksim’de de, Kadıköy’de de mitinge müsaade etmeyeceğiz” dedi.
AK Parti’nin Kızılcahamam’daki Asya Termal Otel’de iki gün sürecek 20’nci istişare ve değerlendirme toplantısı Erdoğan’ın başkanlığında başladı. Erdoğan, toplantının açılış konuşmasında şu mesajları verdi:
İMRALI’YLA İLK TEMAS ÖZAL’LA BAŞLADI: Terörün sona ermesi için terör örgütü elebaşlarıyla ilk temas merhum Özal zamanında gerçekleşiyor. Merhum Erbakan Hocamızın başbakanlığında da 54. hükümet döneminde yine temas yoluyla terörü sonlandırma çalışmaları yapılıyor. Ancak 28 Şubat süreci bu süreci de akamete uğratıyor. Bunun ardından 56. ve 57. hükümetler döneminde İmralı ile görüşmeler yapılıyor.
KOALİSYON DÖNEMİNDE DE GÖRÜŞÜLDÜ: Şu anda AK Parti’ye, ağza alınmayacak hakaretler sarf eden Bahçeli ve arkadaşları, 1999’da yapılan görüşmeler nedeniyle aslında bize değil kendilerine hakaret etmektedirler. Açık açık soruyorum; ey Devlet Bahçeli , hükümet ortağı olduğun dönemde İmralı ile görüşmeler yapıldı; bu ihanet midir? Başbakan yardımcısı olduğun dönemde İmralı ile müzakereler yapıldı. Bu bölücülük müdür? Siz o dönem hangi pazarlığı yaptınız? Bunu bize açıklayın.
GENELKURMAY’A MI BAĞLIYDINIZ: “Biz görüşmedik, devletin kurumları görüştü” diyen Bahçeli ve avanesine soruyorum; 1999’da, Genelkurmay mı size bağlıydı, yoksa hükümetiniz mi Genelkurmay’a bağlıydı?
KAN KUSUYORUZ: Kan kusuyoruz ama ‘kızılcık şerbeti içtik’ diyoruz. Sırf kardeşliğimize halel gelmesin, sırf huzur ortamı bozulmasın diye bazı karanlık noktaları, bazı soru işaretlerini şimdilik kaydıyla içimize attık. İşin içinde karanlık bir tezgâh var. Yoksul halk çocukları, yoksul gençler şehit olurken, maalesef birileri kurdukları tezgâhta kan alıp kan sattılar. Bu ülkede terörün kanlı yüzü konuşuldu ama bu ülkede terörden büyük paralar kazananlar, siyasetten güç, rant devşirenler konuşulmadı. Ben maskeler düşüyor derken tam da bunu kastediyorum.
MHP İLE İP KUCAKLAŞTI: Kim derdi ki MHP ile İP aynı safta buluşacak, ortak eylem yapacak? Görüyorsunuz ortak çıkarlar, ortak rantlar en sağ uçtaki Devlet Bahçeli ile en sol uçtaki İP’yi bir araya getirdi. Bayramınız kutlu olsun. Türkiye genelinde âkil insanlar heyetine yapılan saldırıların tamamının görüntüleri, fotoğrafları elimizde. Bir avuç sözde MHP’linin İP’lilerle nasıl yan yana olduğu çok net görülüyor. İsimlerine varıncaya kadar hepsi elimizde.
TEZGÂH AYNI: Emin olun bu tezgâh Kahramanmaraş’ta kurulan tezgâhla aynıdır. Bize karşı kurulan bu tezgah Çorum’daki, Sivas’taki Gaziosmanpaşa’daki, Taksim’deki tezgahla aynıdır. Bu tezgâh ve sahipleri, terör üzerinden kan ticareti yapılan o tezgâhın sahipleriyle aynıdır.
EYLEM YAPANLARIN SAYISI 4 BİN 980: Bir aydır sahada faaliyet gösteren âkil insanlar heyetine karşı Türkiye’nin tamamında yapılan eylemlere katılan kişi sayısı 4 bin 980 kişi. Ağırlıkla MHP’lilerden ve İP’lilerden oluşan çoğu eylemde de aynı kişilerin sahne aldığını görüyoruz. 76 milyon kişi içinde sadece 4 bin 980 kişi eylemde.
SÜRECE DESTEK YÜZDE 70: Halkımız süreci çok iyi anladı ve sürece çok büyük oranda destek veriyor. Yaptırdığımız anketlerde çözüm sürecine destek yüzde 58’den hamdolsun yüzde 70’e tırmanmış durumda. CHP ve MHP’ye oy vereceğini söyleyen vatandaşlarımızın da yüzde 40-50 arasında süreci desteklediğini görüyoruz. Terörün gerçek mağdurları; yani şehit aileleri samimi şekilde bu sürecin bitmesini istiyor.
TABİİ BAĞIRACAĞIM: Bu medyaya göre taş atan, molotof atanlar çiçek çocuk; polis faşist! Ondan sonra Başbakan bağırıyor çağırıyor. Tabii bağıracağım. Polisime karşı terörist bir eylem gerçekleştirenleri savunursan, onları masum gösterirsen sessiz kalmam. Gazdan etkilenen militanlar masum ama kafasına taş isabet eden, bilye isabet eden ve yaralanan, o an beyin kanaması geçiren polis faşist. Biz bu tezgâha gelmeyiz, bozarız.
POLİSİN GAZI GÖZ YAŞARTIR, CHP’NİNKİ ZEHİRLER: CHP, 1 Mayıs öncesinde ve sonrasında tüm bu marjinal gruplara gaz verdi. Bakmayın, CHP’nin gazı polisin gazından daha tesirlidir. Polisin gazı sadece göz yaşartır ama CHP’nin gazı dikkat edin zehirlidir.
TAKSİM’DE, KADIKÖY’DE MİTİNGE VETO: Sana neresi miting alanı olarak gösterilirse orada yaparsın. Burası hukuk devleti.. İstanbul’da Yenikapı’da devasa miting alanı yapılıyor. Aynı şekilde Anadolu yakasında yapılıyor. Buralar yapıldığı zaman icabında biz Taksim’de de, Kadıköy’de de mitinge müsaade etmeyeceğiz.
YARGIYA SAPAN TAŞI TEPKİSİ: Yargı, bu sapan taşlarını kullananları rahatlıkla bırakabiliyor. Siz bu sapan taşları denilen demir bilyeleri kullananları, ki suç olduğuna dair yasal düzenlemeler yapıldı, bu molotofkokteylleri kullananları bu kadar rahat bırakırsanız, bunlar bir kapıdan girer, öbür kapıdan çıkarsa bu ülkede terörle mücadele zorlaşır.

3. köprünün temeli 29 Mayıs’ta


Başbakan Erdoğan, Sinop ve Akkuyu’da yapılacak nükleer santrallar ile Türkiye’nin enerji maliyetlerini düşüreceğini belirterek, “Ülkemizin enerjide açığı olmayacak. Aslında şu anda da enerjide fazlamız var” dedi. Doğalgazda dördüncü ülkeyi de devreye sokmaya çalıştıklarının altını çizen Erdoğan, “Bu devam ederse, cari açıkta çok daha olumlu gelişmelerin olacağına inanıyorum” diye konuştu. “Üçüncü nükleer santralımızı da kendi beyin gücümüzle inşa edelim istiyoruz” diyen Erdoğan, 3. köprü temelinin İstanbul’un fethinin yıldönümüne rastlayan 29 Mayıs’ta atılacağını söyledi.