Taksim'de mola vakti

Taksim'de mola vakti
Taksim'de mola vakti
Çatışmanın ardından barikatlar kaldırılırken karşılıklı sloganlar arasında duvarlar temizlendi, kırılan camlar yenilendi.

İSTANBUL /RADİKAL- Gezi Parkı eylemlerine polisin yaptığı müdahale dün sabah saatlerine kadar sürerken, olayların bitmesiyle Taksim savaştan çıkmış bir görüntüyle yeni güne başladı.
Çevik Kuvvet ekipleri günün aydınlanmasıyla Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı çevresinde top oynarken, bazıları da beton zemine ve kaldırımlara yan yana yatarak dinlendi. Elinde Türk bayrağı bulunan 63 yaşındaki emekli makine mühendisi Mustafa Mistili yaşanan olayları protesto etmek için sabah 08.00’e kadar Cumhuriyet Anıtı önünde bekledi. Eylemcilerin Taksim Meydanı’ndan uzaklaştırılmasının ardından, yaklaşık 20 gösterici Mete Caddesi’ndeki barikatın önüne Türk bayrağı açarak bekleyişini sürdürdü. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) üzerine çıkan polisler, dev iki Türk bayrağı ile bir Atatürk posteri astı. AKM önünde bekleyen yüzlerce polisi önce alkışladı, ardından ise ‘Vatan sana canım feda”, “Her şey vatan için, akan kan bayrak için” sloganları attı. Bayrak asılmasını Gezi Parkı’ndan izleyen göstericiler de “Tayyip istifa”, “Tayyip buraya gelsin” diye bağırdılar.
Meydanda gösteriler sırasında tahrip edilen bir minibüs, polisler tarafından itilerek kaldırıldı. Göstericilerin metro istasyonunun asansörüne yazdıkları yazılar belediye görevlilerince silindi. Göstericiler Mete Caddesi üzerine kurdukları barikata Türk bayrağı asarken, Gezi Parkı önündeki barikatta ‘Devrimci Müslümanlar’ grubu tekbir getirdi.
Polis İstiklal Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Cumhuriyet Anıtı ile Atatürk Kültür Merkezi önünde bekleyişini gece de sürdürdü.
88 gözaltı Taksim’deki müdahale sırasında polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla bilye attıkları öne sürülen 18 kişi gözaltına alındı. Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülen 18 kişinin işlemleri sürüyor. Öte yandan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İstanbul İl Binası’nda gözaltına alınan 70 kişi de halen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanıyor.

Topbaş: İşte böyle yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim’e Topçu Kışlası yapılmasına yönelik sorular üzerine “Burada ciddi anlamda bir kent müzesini arzu etmekteyiz” derken, yayalaştırma projesinin ardından oluşacak yeni Taksim’in görüntülerini gösterdi. Topbaş dün Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metrosu hattının tünellerini birleştirirken gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Dün yaşanan olayların ardından Gezi Parkı’nda son durum nedir?” şeklindeki soru üzerine Topbaş şu yanıtı verdi:
“Topçu Kışlası olarak bahsettiğimiz yapının bina olarak oturma alanı 7 bin 500 metrekare. Ortadaki top sahası olarak eski bilinen alan da 2 bin 500 metrekare. Bunun bir AVM olması zaten mümkün değil. Başbakanımız da söyledi. AVM ölçeğinde olan bir yer değil. Orada kafelerdir, birtakım ufak tefek hediyelik eşya, turizm eşyası satan malzemeleri satan yerler olabilir. İstanbul’un bir kent müzesi yok. Ciddi bir ihtiyaç var. Ve biz burada ciddi anlamda bir kent müzesini arzu etmekteyiz. (İSTANBUL DHA)