Taksim'de ODTÜ müdahalesi

Taksim'de ODTÜ müdahalesi
Taksim'de ODTÜ müdahalesi
ODTÜ'de yaşanan olayları protesto etmek için toplanan gruba polis müdahale etti.

ODTÜ'de yaşanan olayları protesto etmek üzere Galatasaray Lisesi önünde toplanmak isteyen gruplara polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Saat 19.00’da İstanbul Üniversitesi Forumu’na bağlı bir grup ellerinde "Diren ODTÜ, Beyazıt seninle" yazılı pankartla Galatasaray Lisesi önüne geldi. Polis slogan atmaya devam eden grubu, Meşrutiyet Caddesi’ne üzerinden İngiltere Konsolosluğu’nun olduğu bölgeye doğru uzaklaştırdı.

KENDİLERİ YAPTILAR KENDİ ESERLERİMİ SEYRETTİLER’

Bir süre daha slogan atan eylemcilere polis ekipleri TOMA’dan su sıkarak müdahale etti. Müdahale sırasında bir kişi yere düşerek başından yaralandı. Adının Serhat Işık olduğu öğrenilen yaralıya ilk müdahaleyi yoldan geçmekte olan sağlık teknisyeni Nurcan Gündüz yaptı. Bir yandan yaralının başına tampon yapılırken bir yandan da sağlık ekiplerine haber verildi. Bir süre sonra olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıyı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Yaralıya ilk müdahaleyi yapan Nurcan Gündüz “Ben geçerken tesadüfen denk geldim. Sağlıkçı olduğum için müdahale etmek durumunda kaldık. Yaralı başından bir travma aldı. Nabız düşmüştü. Gözünde bir travması vardı. Ama kapsül mü geldi başka bir şey mi geldi onu göremedik. Kanamayı tamponladık ve ambulansın gelmesini bekledik. Başka da hiçbir şey demiyorum" dedi.

POLİS DİĞER GRUPLARA DA İZİN VERMEDİ

İlk müdahaleyle bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, ODTÜ olaylarını protesto etmek isteyen HDK (Halkaların Demokratik Kongresi) üyesi bir grup da Galatasaray Meydanı’nda toplanmak istedi. Polis kalkanlarıyla bu grubu da konsolosluk önüne doğru uzaklaştırdı. Polis ara sokaklara dağılan gruba biber gazı ile müdahale etti.

TAKSİM MEYDANI’NDA TOPLANMAK İSTEYEN GRUBA DA İZİN YOK

Öte yandan Taksim Meydanı’nda toplanmak isteyen bir gruba da polis izin vermedi. Çevik kuvvet polisinin kalkanlarla uzaklaştırmaya çalıştığı grup üyelerine bir süre sonra TOMA ile su sıkıldı ara sokaklara dağılan eylemcilerden yaklaşık 20 kişilik grup tekrar toplanıp Fransız Konsolosluğu önünden Taksim meydanına yürümek istedi. Çok sayıda çevik kuvvet polisini karşısında gören eylemciler taş atmaya başladı. Bunun üzerine bazı eylemciler yere yatırılıp plastik kelepçe takılarak sivil ve çevik kuvvet polisleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan eylemciler Çevik kuvvet otobüslerine alınarak emniyete götürüldü. Olaylar sırasında 17 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/115676411567644

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İçerik - Hakan Öztürk

  Başlık taksim demiş ancak başka semtlerde müdahalelerin olduğu yazılmış. Üniversite öğrencilerinin sloganı kalın fontla ve tırnak içinde yazılmış okuyucu bunun o üniversitesi öğrencilerin yaptığını rahatlıkla anlayabiliyor. Haberde anahtar kavram ODTÜ. Daha önce yazılan ODTÜ olaylarıyla paralel bir haber. Yalnız burada protesto eden öğrenci eylemcidir gözüyle aktarılmış okuyucuya buda öğrencilerin yaptıklarının direk suçmuş gibi göstermiş haklı olsunlar yada olmasınlar. Burada öğrenciler suç işledi polis de buna müdahale etti diye öğrenciye daha fazla yük bindirmiş ancak polisin bir kaç müdahalesi dışında ne sertlikte bir müdahale yaptığı tam olarak verilmemiş taraflara eşit dağıtılmamış. Haberde doğal görülen şey artık eylem olur biber gazı sıkılır bunu doğallaştırılmış bir şekilde sunmuş. Haber kaynağına bakılırsa yer mekan belirtilmiş buda okuyucuyu daha bir aydınlatıyor. Yaralı kişiye müdahale eden sağlıkçının düşüncelerine başvurulmuş ancak nasıl olduğuna dair ancak polisin sıktığı suyla mı oldu yada başka bir nedenden mi polis yaptıysa nasıl bir sertlik bu pek aydınlatılmamış. Olayda poliste öğrencilerde aktif buda bize her iki tarafında olayda olduğunu gösteriyor bazı öğrencilerin taş attığını polisin kelepçe takarak gözaltına aldığı verilmiş buda okuyucuyu daha aydınlatıyor. Haberde konunun bağlamı ODTÜ de yapılan yol çalışmaları ancak ilişkisi pek sağlanmamış sadece ODTÜ denmiş. Ön kabul olarak ODTÜ alınabilir.

  ihanet - likapa

  başbakan dün söyledi; sokak eylemlerinin arkasındakilerin kim olduğunu.devletin ve hükümetin herşeyi bildiğini.millet de biliyor sizin uzaktan kumanda edildiğiniz.hain oldunuğuzu bilmeyen yok artık.bir istatistik yapılsa, acaba türk halkının yüzde kaçı ağaç için yeşil için eylem yapıldığına inanır.yüzde 10'u geçmez.hoş o yüzde on da bilir ağaç için olmadığını (mesele ağaç değil siz hala anlamadınız mı; alabora) örnekte olduğu gibi ama söylemezler. çünkü kendi beyinlerini öyle kandırmışlar, ülkeye ihanet için. dün katil esed'in gezicilerin bir pankartıyla resmi yayınlandı.gururlandınız mı hainliğinizle? gezinin arkasında DHKP yi öne sürerek esad'ın olduğu ta baştan belliydi.şimdi de öyle.

  Ne örnek - kenanozturk

  Nelson Rockefellerın kim oldunu bilmeden onu örnekmiş gibi alıntılamak cahillik değilse bile, fazlasıyla "saflık"tır!

  DEVLET ODEMELI EGITIMIN SONUCU - Equalizer001

  Radikal: ?ODTÜ'de yaşanan olayları protesto etmek için toplanan gruba polis müdahale etti.? ODTU ve diger bir cok devlet destekli Universitylerde ogrenim goren ogrencilerin zamanlarinin buyuk bolumunu Molotov silahi yapmak, polis ile carpismak ve hukumeti protesto etmekle gecirmelerinin temelinde yatan en buyuk etken; Universite egitimlerine parasal sorumluluk yuklenmeden baslamalardir. Parasal sorumlulugu olmayan ve kendini zamana ve topluma karsi sorumlu hissetmeyen bir ogrenciden zamanini dogru degerlendirmesini beklemek, super-saflik olur. Genclerimize zarar veren bu iyi niyetli ama kotu sonuc doguran devlet odemeli egitim sistemini degistirmenin zamani gelmistir. Liseyi bitiren bir ogrenci eger Universiteye gitmek istiyorsa, Devlet destekli dusuk faizli egitim kredisi alarak Univeristeye baslatilmalidir. Ogrencinin kendi adina alacagi bu kredi, ogrenciye hem zamanin para oldugunu ogretecek, hem de ogrenciyi genc yasinda sorumluluk sahibi yaparak duzgun bir insan olma yolunda ilk ciddi adimi atmasina sebep olacaktir. ?Parasal sorumluluk insanların en fazla korktukları şeylerden birisidir, ama bizi hem erkek ve hem de kadın olarak en fazla geliştiren de odur.? __ Nelson Rockefeller