Taksim'de 'Onur Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi

Taksim'de 'Onur Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi
Taksim'de 'Onur Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi
23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi'nde bugün yapılacağı duyurulan 'Onur Yürüşü'ne polis izin vermedi. Polis, toplanan gruplara tazyikli su ve boyalı top mermisiyle müdahale etti. TOMA'nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

RADİKAL -Beyoğlu'nda her yıl yapılan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' için toplanan gruplara polis plastik mermi, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti İstiklal Caddesi üzerinde toplanan gruba iki yönden müdahale eden polis, kalabalığı ara sokaklara dağıttı. Bu arada yürüyüşe destek veren CHP 'li ve HDP'li bazı milletvekilleri, polis barikatının önünde el ele tutuşup zincir yaparak, müdahaleyi önlemeye çalıştı. Taksim Meydanı'na onlarca otobüsle çevik kuvvet polisleri getirildi. Meydan ve çevresinde çok sayıda TOMA'nın da güvenlik önlemi aldığı görüldü. Meydandan İstiklal Caddesi ve Sıraselviler Caddesi'nin girişine polis tarafından önlemler arttırıldı.Polis ekipleri "İstiklal Caddesi'ni boşaltın yoksa müdahale edilecek" anonsu yaptı. Bu anons sonrasında polis müdahalesi başladı.

 

LGBTİ yürüyüşüne gazlı ve plastik mermili müdahale

Polis, İstiklal Caddesi üzerinde yeniden bir araya gelmeye çalışan gruplara müdahale etmeyi sürdürüyor.Polisin zaman zaman oldukça sert davrandığı ve yere düşmüş kişilerin üzerine bile boyalı plastik mermi attığı görüldü.

CHP'Lİ VE HDP'Lİ VEKİLLER ZİNCİR OLUŞTURDU

 

Bu arada yürüyüş için İstiklal Caddesi'ne gelen CHP'li ve HDP'li bir grup milletvekili polisin yürüyüş yapmak isteyenlere saldırısına engel olmak için, polis barikatının önünde bir insan zinciri oluşturdu. Ancak polis bir süre sonra aralarında HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile CHP milletvekili Mahmut Tanal'ın da bulunduğu bu grubu da dağıttı. CHP'li Mahmut Tanal, TOMA'nın üzerine çıkarak da polise engel olmaya çalıştı. Arbede sırasında Filiz Kerestecioğlu'nun hafif şekilde yaralandığı belirtiliyor.  CHP Milletvekili Mahmut Tanal, müdahaleye hazırlanan TOMA'nın üzerine çıktı.

İKİ KİŞİ GAZ KAPSÜLÜYLE YARALANDI 

23. LGBTİ Onur Yürüyüşü öncesinde polisin eylemcilere müdahalesi sırasında 2 gösterici biber gazı kapsülünden yaralandı.Müdahale sırasında, bir gösterici atılan biber gazı kapsülünün şakağına isabet etmesi sonucu yaralandı. Mis Sokak girişinde meydana gelen olayda, yaralanan gösterici için çevredekiler ambulans çağırdı. İsmi öğrenilemeyen gösterici, polisin attığı biber gazından yaralandığını ifade etti. Gelen ambulansa bindirilen gösterici hastaneye kaldırıldı. Mis Sokak'taki müdahale devam ederken, 1 göstericinin daha biber gazı kapsülünden yaralandığı öğrenildi. 

 

VALİLİK, RAMAZAN'I 'GEREKÇE' GÖSTERDİ

Saldırının ardından LGTBİ Onur Haftası ise resmi Twitter hesabından bir açıklama paylaşarak Valiliğin Ramazan'ı 'gerekçe' göstererek yürüyüşü engellemeye çalıştığını belirtti.