Taksim'de polis ve doktorlar arasında arbede

Taksim'de polis ve doktorlar arasında arbede
Taksim'de polis ve doktorlar arasında arbede
'Sağlık Torba Yasası' ile ilgili Gezi Parkı girişinde basın açıklaması yapmak isteyen Türk Tabipler Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) üyesi doktorlarla polis arasında arbede yaşandı.

İSTANBUL - Basın açıklaması öncesi Taksim Meydanı'nda ve Gezi Parkı'nda geniş güvenlik önlemleri alan polis, saat 12.00'da basın açıklaması için metro çıkışında toplanan doktorlara, izin verilmeyeceğini bildirdi.

İstanbul Tabip Odası yetkilileri, polise Torba Yasa'yla ilgili eleştirilerinin bulunduğunu ifade ederek basına açıklama yapmak için 5 dakikalık izin istedi. Ancak polis tarafından, valilikçe Taksim'in basın açıklamalarına yasaklandığı hatırlatarak ayrıcalık tanınamayacağı söylendi. Doktorların açıklama yapma ısrarı üzerine sonrası, çevrede toplanan çok sayıda sivil polis, kendilerine verilen talimatla doktorları itekleyerek uzaklaştırmaya çalıştı.Bu sırada eylemciler, "Hekimlik onuru engellenemez" şeklinde sloganlar attı. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise polisin kendisini iteklemesine karşın basın açıklamasını okumaya devam etti. Zaman zaman gergin anların yaşandığı olayda, Taksim Hill Otel önüne kadar iteklenerek uzaklaştıran doktorlar, burada basın açıklamasını okuyacaklarını söyledi.

GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI
Bu sırada yaşanan arbede nedeniyle, polis sık sık basın mensuplarına uzaklaşmaları yönünde uyarıda bulundu. Bir polis yetkilisi, fotoğraf çeken bir basın mensubunun makinesine vurdu. Makinesi yere düşen Etkin Haber Ajansı Muhabiri Emrah İlingi, daha sonra grubun arasından çekilerek gözaltına alındı. Polis merkezine götürülen İlingi, kimlik kontrolü ve ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ARBEDEDE BASIN AÇIKLAMASINI OKUMAYA ÇALIŞTI
Taksim Hill Otel önünde basın açıklamasını okuyan Ali Çerkezoğlu, şunları söyledi:

"Sağlık Torba Yasası'nda hekimleri, sağlık çalışanlarını ve halkın sağlık hakkını olumsuz etkileyecek onlarca madde bulunuyor. Ancak bunların içinde biri var ki, sağlık hizmetinin tanımını, hekimliğin evrensel içeriğini ve varlık sebebini ortadan kaldıracak nitelikte. 'Olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır' diyen bu yasa maddesi ülke sağlık ve hukuk tarihine kara bir leke olarak girmek üzeredir" dedi.

Açıklamanın ardından alkışlarla polisin tutumunu protesto eden doktorlar, Torba Yasa'nın konuşulduğu konferansa katılmak için otele girdiler.

DHA - Özkan ARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/116511611651164

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Arbede ? - Muhammet Sami Bayram

  - Arbede, sebebi belli olmayan bir nedenden dolayı meydana gelen çatışma, kavga - anlamına gelir. Burada kimin neyi niçin yaptığı, kimler tarafından ne için engellendiği, bunun sonucunda da çıkan kavga açık ve net. Bu arbede değildir, açık ve net polis müdahalesi ve totalitarizmin insanlarla sert kavgasıdır.

  Benim de bir sözüm var sn . doktorlarımıza.. - ARAGORA

  Ruhsatsız ameliyatlar yapacaksınız,ihmal veya daha fazla kazanma ihtirasıyla adam yaralayacak,sakat bırakacak veya öldüreceksiniz ve hiç ceza almadan kurtulacaksınız.Çünkü,mahkemelere bilirkişi olan gene sizin arkadaşlarınız sizi kayıracak ve kurtaran raporlar verecek ve olan zavallı vatandaşa olacak.Bu hepböyle oldu.Adli tıp dahil her doktor bilirkişi ne olursa olsun doktorları tutuyor.Komplikasyon diye bir şey tutturmuşlar her şeye bir kulp oluyor. Nasıl olsa yargıçlar anlamıyor diye;sayfalarca boş laf dolu yabancı terimlerle dolu anlaşılmaz raporlar düzenliyorsunuz ve ,en sonunda bir kelimeyle işi bitiriyorsunuz. ''kusursuz'' dediniz mi doktorlar beraat ediyor. Yok öyle yağma artık hesap vermelisiniz. İnşallah bu yasa ,bilirkişi kurumunu da düzenlerS.orumlu olsalar yeter..Mahkeme karşısında hesap verirler o zaman.Şimdi hem nmahkemeyi etkiliyorlar hem de sorumsuzlar.neden ki ?

  Taksimi yedirmeyiz - nedesemboş

  Taksimde her türlü basın açıklaması yapmak yasahh.. Sizler bu şekilde davrandıkça halk korku duvarını aşacak, hakkını daha kuvvetli arayacak.. Ne oldu sahi "kışla da yapacağız, AVM de, biz kararımızı verdik" diyordu birileri???

  AKP'nin kahraman polisleri mi? - etufan

  Bu kahraman polisler AKP'nin mi cemaatin mi kahraman polisleri? Son zamanlarda kafam karışıyor.