Taksim'de polisi kadınlar da geçemedi

Taksim'de polisi kadınlar da geçemedi
Taksim'de polisi kadınlar da geçemedi
Beyoğlu'nda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adı altında bir araya gelen grup Mis Sokak'a yürümek istedi. Polis eylemcilere izin vermeyince grup ile polis arasında uzun süren pazarlık yaşandı. Polisin barikatını açmaya çalışan kadınlar ile polis arasında arbede yaşandı.

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi yaklaşık 15 kadın saat 18.00’da Taksim Meydanı’ndan Mis Sokak’a kadar yürümek istedi. Polis grubun yürümesine izin vermeyince eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. “Taksim'i değil, kadınları koruyun' diye slogan atan eylemcilere vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Galatasaray futbol takımının taraftarlarına Meydan'da şampiyonluk kutlaması için izin verildiğini söyleyen eylemci grup, “Bize de izin verin.Mis Sokak’a kadar yürüyeceğiz sonra dağılacağız" dedi. Ancak polis, İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş yapmanın yasak olduğunu belirterek, kadınlara izin vermedi. Bunun üzerine Mis Sokak’a yürümek isteyen eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbede de bazı vatandaşlar kadınlara alkış ile destek verdi. Bu esnada bir kişi de baygınlık geçirdi. Bayılan şahıs vatandaşlar tarafından hastaneye götürüldü. Eylem kadınların yürümekten vazgeçmesi ile son buldu.


HASAN YILDIRIM / DHA