Taksim'de sadece halk var

Taksim'de sadece halk var
Taksim'de sadece halk var

Fotoğraf: Emir Patiri

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda günlerdir süren polis müdahalesi sona erdi. Polisin gaz bombası atarak çekildiği meydanda şimdi sadece halk var.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim’de saat 15.00’de toplanmak için gelenler Gezi Parkı'na girdi. Taksim Meydanı’na ilk olarak Sırrı Süreyya Önder ve Sabahat Tuncel’in de aralarında olduğu BDP heyeti ulaştı. Taksim Metrosu önünde bini aşkın gösterici BDP heyetine katıldı ve basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan heyet başta Emniyet ve Valilik olmak üzere yetkilileri istifaya davet etti ve kitle Gezi Parkı'na hareket etti. Bu sırada polisin TOMA’ları geri çekildi. Kalabalık Gezi Parkı'na doğru ilerledi ve bariyerleri kaldırarak girdi. 

Polisin otobüslere binmek üzere yürüdüğü sırada bazı göstericiler tepki göstermeye devam etti. Bunun üzerine helikopterlerden gaz bombaları atıldı. Polis daha sonra kalkanlarla kendini koruyarak çekildi, halk meydana girdi ancak bir gazlı müdahale daha oldu. Meydanda polis kalmadı. 

Başbakan Tayyip Erdoğan olaylar sırasında yaptığı açıklamalarda, "Yürüsünler bakalım ne istiyorlarmış görelim dedim. Ancak orası Topçu Kışlası olacak" açıklaması yaptı.

İstanbul Valiliği'nin de  CHP 'nin Taksim'e yapacağı yürüyüşe izin verdiği açıklandı. Meydanda şu an onbinlerce kişi gösteri yapıyor.
Bu arada Taksim Gezi Parkı'nda çevik kuvvet tarafından kullanılan konteynerler ateşe verildi. Konteynerlerden yükselen alevler parktaki ağaçları tehdit edince parktaki eylemcilerin çabasıyla söndürüldü. Göstericiler çevre binalardan kap ve şişelere doldurarak getirdikleri suları alevleri söndürmek için kullandı ve bunda da başarılı oldu. Dumanların yükseldiği anlarda itfaiye araçları olay yerine gitmeye çalıştı. Ancak hem polis hem gösterici engeline takılan İtfaiye araçları yangın yerine ulaşamadı.