Taksim'de sadece halk var

Taksim'de sadece halk var
Taksim'de sadece halk var

Fotoğraf: Emir Patiri

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda günlerdir süren polis müdahalesi sona erdi. Polisin gaz bombası atarak çekildiği meydanda şimdi sadece halk var.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim’de saat 15.00’de toplanmak için gelenler Gezi Parkı'na girdi. Taksim Meydanı’na ilk olarak Sırrı Süreyya Önder ve Sabahat Tuncel’in de aralarında olduğu BDP heyeti ulaştı. Taksim Metrosu önünde bini aşkın gösterici BDP heyetine katıldı ve basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan heyet başta Emniyet ve Valilik olmak üzere yetkilileri istifaya davet etti ve kitle Gezi Parkı'na hareket etti. Bu sırada polisin TOMA’ları geri çekildi. Kalabalık Gezi Parkı'na doğru ilerledi ve bariyerleri kaldırarak girdi. 

Polisin otobüslere binmek üzere yürüdüğü sırada bazı göstericiler tepki göstermeye devam etti. Bunun üzerine helikopterlerden gaz bombaları atıldı. Polis daha sonra kalkanlarla kendini koruyarak çekildi, halk meydana girdi ancak bir gazlı müdahale daha oldu. Meydanda polis kalmadı. 

Başbakan Tayyip Erdoğan olaylar sırasında yaptığı açıklamalarda, "Yürüsünler bakalım ne istiyorlarmış görelim dedim. Ancak orası Topçu Kışlası olacak" açıklaması yaptı.

İstanbul Valiliği'nin de  CHP 'nin Taksim'e yapacağı yürüyüşe izin verdiği açıklandı. Meydanda şu an onbinlerce kişi gösteri yapıyor.
Bu arada Taksim Gezi Parkı'nda çevik kuvvet tarafından kullanılan konteynerler ateşe verildi. Konteynerlerden yükselen alevler parktaki ağaçları tehdit edince parktaki eylemcilerin çabasıyla söndürüldü. Göstericiler çevre binalardan kap ve şişelere doldurarak getirdikleri suları alevleri söndürmek için kullandı ve bunda da başarılı oldu. Dumanların yükseldiği anlarda itfaiye araçları olay yerine gitmeye çalıştı. Ancak hem polis hem gösterici engeline takılan İtfaiye araçları yangın yerine ulaşamadı. 


  http://www.radikal.com.tr/1135868113586824

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  %80 'İ TAKSİM GEZİ PARKINI BİLMEYEN HALK - Germiyen

  Oradakilerin çoğunun maksadı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. bu polis araçlarına saldırıdan ve linç teşebbüslerinden belli...

  Halk filan değil - boguz

  70 milyonluk bir ülkede, 15 milyonluk bir şehirde bu gösterilere iştirak edenlerin sayısı hiç de fazla sayılmaz. Sandıktan ümidini kesenlerin gürültüsüdür bu. Tabii, bu demek değildir ki, hükümet ve valilik burada hata yapmadı. Hadiseyi beceri ile, daha akıllıca, daha nazik bir şekilde yönetmeleri beklenirdi. Ancak, göstericilerin yeşillik veya çevreyi umursamadıklarını hepimiz biliyoruz. Maksadları, sandıkta alamadıkları iktidarı anarşi ile gasp etmek; biraz da birikmiş öfkelerini ortaya koymak. Yok öyle yağma, 27 Mayıs'ta yaptığınız haydutluğa bir daha müsaade etmeyeceğiz.

  bence - aharasa

  bu aylem dizisinin en önemli ve çarpıcı hareketi boğaz köprüsünün yürüyerek geçilmesiydi. bence o eylem egemenlerin halkı durduramayacağını anlamasına yol açtı. ben hep istikaldeydim ve bu yürüyüş şahsen bana çok güç verdi. ve çok övündükleri baş örtülü kızların el ele tutuşmasıyla yapılan boğaz köprüsü eylemini bastıran bir olaydı. dikkat edin medya özellikle o yürüyüşü gizledi.

  Tayyip bundan sonra yapacaklarında 2 kere düşünecektir. - çoksaçma

  Erdoğan herşeye rağmen o kışlayı yapacağını söylüyor çünkü o kışla artık sembolik bir olaya dönüştü,kibirine yenik düşüyor;Halk istiyormuş(?)Hiç bişey kazanmamış olsakda en azından bu halk Looser olmadığını gösterdi.Bundan sonra Erdoğan yapacakları için 2 kere düşünecektir.

  yeşil parti - Er960

  Bu ülkenin evrensel anlamda bir Yeşil Parti yada harekete ihtiyacı vardır.Yüzlerce yeşil aktivist ve grubun yaptığı yaptığı eylemler; siyaseten başkaları tarafından manipule edilip , telef edilmektedir.

  Dikkat! - SDD

  Misir'da da boyle olmus, polis cekilmis, insanlar zafer kazandik sanmislar sonra polis insanlari vurmaya baslamis. Umarim boyle seyler olmaz Turkiye'mizde ama polise de guven olmaz.

  bekleme yapma anca gidersin - zihni sinir

  herkese ayyaş diyorsun sen niye sallanıyorsun AKP...