@idrisemen

Taksim'de seyyar hastaneler kuruldu

Taksim'de seyyar hastaneler kuruldu
Taksim'de seyyar hastaneler kuruldu
Gezi Parkı eylemine polisin müdahalesi sonucu, yüzlerce vatandaş yaralandı. Yaralıların akın ettiği başta Taksim ilkyardım olmak üzere civar hastaneler yaralılara bakmakta zorlanırken Türk Tabipler Birliği Beyoğlu'nda acil ilk müdahale birimi kurdu
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı eylemine polis tarafından yapılan müdahale Cuma günü itibariyle doruk noktasına ulaşırken, Taksim’e akın eden vatandaşlar polisin müdahalesine karşın eylemi sürdürmeye devam ediyorlar.

Akşam saatlerinde polisle vatandaş arasında çatışmaya dönüşen olaylar sonucunda yaralanan vatandaşlar hastanelere akın ediyor. Sağlık Bakanlığı yaralı sayısı hakkında bilgi vermezken, Türk Tabipler Birliği yaralı sayasını ‘yüzlerce’ diyerek belirtiyor.

ACİL İLK MÜDAHALE BİRİMİ

Yaralı sayısının çokluğu ve civar hastanelerin bu sayı karşısında yetersiz kalmasının ardından Türk Tabipler Birliği Beyoğlu İpek Sokak’ta bulunan Makine Mühendisler Odası’nın alt katında acil ilk müdahale birimi kurdu.

SEFERBERLİK HAVASI

Acil ilk müdahale biriminde doktor hemşire ve stajyer doktorlardan oluşan 60 kişilik bir ekip görev yapıyor. Birimin ilk yardım esnasında kullandığı ilaçlar ve malzemelerin önemli kısmı Eczacılar Odası tarafından sağlanmış. Ayrıca birimin varlığından haberdar olan vatandaşların da buz, eldiven gibi malzemeler getirerek katkıda bulunmaya çalıştıkları, yine civar eczanelerin malzeme vererek katkıda bulundukları belirtiliyor.


GAZ, GAZ KAPSÜLÜ, PLASTİK MERMİ

Saat 17:00’de kurulan merkeze gece yarısına kadar geçen zamanda 200’ün üzerinde yaralı gelmiş. Yaralılar arasında astım krizine girenler, plastik mermiyle yaralananlar, ve gaz mermisi dolayısıyla vücutlarında yanık oluşan vatandaşlar var.

10’UN ÜZERİNDE KAFA TRAVMASI VAR, BUNLARDAN BİRİ KRİTİK DURUMDA

Birime getirilen yaralılar arasında 10’un üzerinde kafa travması yaşan vatandaş var. Eyleme katılan Cihan Mutlu adlı vatandaşta, kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucunda temporer kafa kemik kırığına bağlı kafa travması tespit edilmiş. Mutlu ilk müdahalesinin ardından Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde ameliyata alınmış.

Ayrıca Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde gözünü kaybetme tehlikesi olan bir vatandaşın yapılan ilk acil müdahalenin ardından Cerrahpeşe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildiği bildiriliyor.

Birime sokaktan sürekli olarak yaralı geliyor. Polisin müdahalesi ile zaman zaman tıkanan yolların açılması ile birlikte, yaralılar akın etmeye başlıyorlar.

‘OLAYLAR BİTENE. KADAR BURADAYIZ’

Beyoğlu Acil Bölge Koordinatörlüğü’ne getirilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof Doktor İbrahim İkizceli olaylar bitene kadar bu birimlerin görev yapmaya devam edeceğini ifade ediyor. İkizceli birimde çalışmak üzere çok sayıda doktorun kendilerini aradığını, fakat yer olmadığı için reddetmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bunun üzerine harekete geçen Tabipler Birliği, İstanbul Barosu’nun Beyoğlu ofisinde ikinci bir acil ilk müdahale birimi kurdu.

Öte yandan birim çalışanları ilk yardım için malzemelerinin yeterli olmadığını belirtiyorlar. İhtiyaç duyulan maddeler şunlar:

Steril strip, sargı bezi ve pansuman malzemeleri.

POLİS AMBULANSLARA İZİN VERMİYOR İDDİASI

Yaralanan vatandaşlardan acil yardım hattını arayarak ambulans isteyenler, aramalarının üzerinden yarım saat geçmesine rağmen ambulansın olay yerine gelmediğini belirtiyorlar. TTB’nin acil ilk yardım biriminde çalışan doktorlardan biri polisin ambulansların Beyoğlu sokaklarına girmesine izin vermediğini belirtiyor.

HASTANELER YÜZLERCE YARALI VAR

Tabipler Birliği’nin verdiği rakamlara göre Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne sabahtan beri gelen yaralı sayısı 350. Bu vakalar arasında durumu ağır olanlar da var.