Taksim'de taksici gerginliği

Taksim'de taksici gerginliği
Taksim'de taksici gerginliği
Ali İsmail Korkmaz'ı anmak için Taksim'de performans sergileyen iki kadına bağırıp, korna çalan taksici vatandaşların tepkisini çekti.

Radikal.com.tr - Performans sanatçısı Gizem Akman ile bir arkadaşı da ellerinde " Bugün Ne Oldu Biliyor musun ?" ve " Ali İsmail Korkmaz Katledildi" yazılı dövizlerle Taksim Işıklar'da bir anma gerçekleştirdi.
İddialara göre iki performans sanatçısı karşılıklı olarak karşı kaldırıma yürüyerek ellerindeki dövizleri sürücülere ve vatandaşlara gösterdiği sırada bir taksi şoförü yolu açmaları için bağırarak korna çaldı. Tepkiye öfkelenen bazı vatandaşlarla taksici arasında tartışma yaşandı. Işıkların ilerisinde ani fren yapan taksici aracından inerek vatandaşlarla tartışmayı sürdürdü. Bu sırada vatandaşlardan bir kaçı taksiciye yumruk attı. Yaşanan kavga polisin araya girmesiyle birlikte kısa sürede sona erdi.  Yaşanan kavganın ardından iki performans sanatçısı anma gösterilerine kaldıkları yerden devam etti. Sürücülere kırmızı ışık yandığı sırada, vatandaşların alkışları eşliğinde, karşılıklı olarak karşı kaldırıma geçmeye devam eden iki sanatçı daha sonra birkaç dakika birbirlerine sarılarak anmayı sona erdirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1141327114132710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @momentum - ohabey

  Farkijnda misiniz bilmiyorum ama eline pala alanlari, havaya ates edenleri, taksisinden kavga icin inenleri (kalabaligi gectikten sonra durup geriye geliyor) 'isyan ediyorlar' diye hakli gostermeye calisan bir tutum bizleri ikna etmez. Demorkatik haklarini kullanip protestolarini gerceklesenler 'isyanin' demokrasilerde nasil yapildigini uygulamali ogretiyor. Izleyin ogrenin.

  Analiz - momentum

  Radikal, kullandığınız dil, o meşhur hikayedeki tek parti döneminin İstanbul valisini hatırlatmış: "Halk korna çalarak yolun açılmasını istedi, vatandaş haddini bildirdi." Hani o da şöyle demişti: "Halk plajlara hücum etti, vatandaş denize girecek yer bulamadı." Bizim günlük jargonda vatandaş sözcüğü daha böyle bir "bizden", "yerli", "uyumlu", "hizmet alan", "hak-hukuk sahibi" gibi çağrışımlar uyandıran bir anlam içeriğine sahiptir: vatandaş isyan etti, vatandaş hizmet bekliyor, vatandaş haklı. Diğerleri içinse, İstanbul valisi "halk", Radikal de "taksi şoförü" tanımını kullanmaktadır. Eğer burada taksi şoförünü "vatandaş" yaparsanız haberin yansıtma açısı değişir: "vatandaş yolun kapatılmasına isyan etti, gösteri destekçilerinin saldırısına uğradı". Nasıl, bir-iki ufak tefek oynamayla şeyler anında değişiyor değil mi?

  Zavallı masum taksici değil! - PİRHERMES

  Habere göre, taksici ani fren yapıp kavga etmeye gelmiş zaten, burada da tahammülsüz palalı saldırgan ile aynı durum var ama;bu sefer dayak yiyen taraf değişmiş.

  SAKIN - mgalois

  Dostlar, belki hepimizin içinden geçen bu katillere hak ettiklerini ellerimizle vermek. Ama yapmayın, onlar da insan kafasıyla yazmıyorum. Başbakan'ın ve partisinin gerilimi sürekli yükseltmesinden anlaşılabileceği gibi, onlar gerilimi seviyor, sürekli ve meşru müdafaa gerekçesinin arkasına sığınarak daha büyük katliamlar yapabilecekleri ortamı sağlamaya çalışıyorlar, çünkü karşılarındaki her yaştan, hemen her görüşten muhalifi, şiddetten olabildiğince uzak duran direnişçileri korkutamadılar bile. Şiddet hayatın tamamen içindedir, biliyorum. Şiddetsiz yaşamı mümkün de görmüyorum. Ama, organize edilmiş, ölümlere yol açabilecek, toplu saldırıları süreklileştiren ve halklar arası çatışmaya dönebilecek her şiddetten uzak durmak zorundayız. Sakin olmayalım, ama olanaklarımızı ve enerjimizi daha güzel günler için kullanalım.

  ... - noelon

  bu taksici gibi her gün onursuz bir sabaha uyanacağıma Ali gibi bir kere onurumla ölmeyi tercih ederim...!

  çifte standart yapmayın - sabitce

  Dayak atanlar vatandaş yol açmak için korna çalan sadece taksici niye yapılan şiddeti yumruk yiyen taksicinin haklarını aramıyorsunuz.

  ... - Selosl

  Dinsizin hakkından imansız gelir, böyle davranmazsak bunlar pala da kullanır silah da.