Taksim'de tünel kazısı ortaçağa çarptı

Taksim'de tünel kazısı ortaçağa çarptı
Taksim'de tünel kazısı ortaçağa çarptı
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Cumhuriyet Caddesi’ndeki altgeçit kazısı sırasında tarihi eserler açığa çıktı. İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanları, kazının durdurulduğunu söyledi. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Necmi Karul, “Büyük olasılıkla ortaçağdan kalma Bizans ya da Osmanlı yapı kalıntıları. Müze yetkilileri tarafından kalıntılarda tahribata yol açıldığı görülünce çalışma durduruldu ve ilgili birimlere haber verildi” dedi.
Müzenin hazırladığı ön inceleme raporuna göre kazı alanında yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 20 metre uzunluğunda bir duvar örgüsü, ayrıca erken dönem Osmanlı’dan kaldığı tahmin edilen tonozlu bir yapıya rastlanıldı. Fotoğraflarla hazırlanan ön inceleme raporu Koruma Kurulu’na iletildi.
İBB yetkilileri ise “Çalışma durdurulmadı, kalıntının ne olduğunu anlamak için müzenin çalışmaları devam ediyor. Anlaşılınca ne yapılacağına karar verilecek” dedi.
2863 Sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası gereği ise hafriyatın durması ve arkeologların ‘ön’ kazı yapması gerekiyor. Kazı sonucunda çıkan yapının tüm ayrıntılarıyla Koruma Kurulu’na sunulması ve kurulun ‘yerinde koruma’ ya da ‘kaldırılarak koruma’ kararı alması öngörülüyor. Eğer ‘yerinde koruma’ kararı çıkarsa, projenin durdurulması ya da revize edilmesi gerekecek. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, aralık ayında ihaleyi alan Kalyon İnşaat yetkililerini çağırarak makinelerinden önce arkeologların sondaj kazısı yapması gerektiğini bildirmişti. Bunun üzerine bakanlıktan “İş makineleri, arkeolog eşliğinde çalışacak, eğer herhangi bir tarihi bulguya rastlanırsa elle kazı yapılacak” açıklaması gelmişti.