Taksim'de Ülkü Ocakları'na polis müdahalesi

Taksim'de Ülkü Ocakları'na polis müdahalesi
Taksim'de Ülkü Ocakları'na polis müdahalesi
İstanbul Ülkü ocakları tarafından Galatasaray Meydanı'nda Doğu Türkistan'da yaşanan olaylarla ilgili olarak Uygur Türklerine destek eylemine polis müdahale etti.

RADİKAL- İstanbul Ülkü Ocakları tarafından yapılan Uygur Türklerine destek eyleminde polis ile grup arasında arbede yaşandı.

Üzerlerine giydikleri kefeni temsil eden beyaz bezlerle Odakule'de toplanan grup üyeleri Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Tekbir getirip sloganlar atarak yürüyen grup adına Galatasaray Meydanı'nda yapılan basın açıklamasını İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım okudu.

TÜRKİYE 'YE GELMEK İSTEYEN UYGURLARA KAPILAR AÇILMALIDIR"
İnançları yüzünden baskı gördükleri yerden Türkiye'ye göç etmek isteyen Uygur Türklerine kapıların açılması gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Bu herşeyden önce dinimizin gereğidir. 9 ay önce Doğu Türkistan'daki Çin zulmünden kaçan çoğu kadın ve çocukların oluşturduğu 300 Uygur Türk'ü insan kaçakçılarının yardımıyla Tayland'a geçti. Oradan yolunu bulup Türkiye'ye geçeceklerdi. Faka Tayland polisi onları bir ormanda aç ve susuz halde buldu. Eğer Çin vatandaşı oldukları anlaşılırsa Çin'e geri gönderilecekler. Bu da ölüm demek. Tek istekleri Türkiye'de yaşamak. Çünkü Doğu Türkistan'a hiçbir şansları kalmadı. 300 soydaşımız ve dindaşımız biran önce Türkiye'ye kabul edilmelidir" dedi.
POLİSLE GRUP ARASINDA ARBEDE
Eylemin ardından dağılmayan yaklaşık 500 kişilik grup, İstiklal Caddesi'nden Tarlabaşı Caddesi'ne çıktı. Grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Grup yoldaki iki şeritten yürürken trafikte aksamalar yaşandı. Caddenin Taksim Meydanı'na yakın bir noktasına kadar yürüyen grubun önüne sivil polisler çıktı. Polisin dağılın uyarısı yaparken, grubun önünde bulunan bazı kişilerle polis arasında arbede çıktı. Hızla ilerleyen grubun yolu Taksim Meydanı'na girişte çevik kuvvet polisleri tarafından barikat kurularak kesildi. Grup üyeleri İstiklal Caddesi yönünde ara sokaklara girdi. Ara sokaklardan Odakule'ye gelen grup daha sonra dağıldı. DHA


  http://www.radikal.com.tr/126954512695458

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zulmün en görülmemişi - gundi ghandi

  Uygur Müslümanlarından bazıları savaş halinde olan Suriye'ye sığınıp şunu diyorlar: İnanın bizim ordaki halimiz buradan daha kötü. O yüzden Suriye'yi tercih ettik. namaz kılmanın idam cezası olduğu bir ülke düşünün.

  amaclari medaytik olmaktir.. - tanriya serenad

  bu insanlara gercekten anlam veremiyorum. biri kalkar filistin icin ayagi kalkar oranin sorunu icin sesini yukseltir. digeri kalkar misir icin rabiaya aglar bu konuda sesini duyurmaya calisir bir digeri kalkar dogu turkistan diye dunyanin bir ucundakiler icin sesinin yukseltir . ama bunlarin hic biri gercekten ulkedeki sorunlara cozum icin cabalamaz. nedeni ise samimiyetsiz olmalaridir. yani basimizda milyonlarca insan savasiyorken dunyanin gozu onunde bir teror orgutuyle, buna sagir ve kor oluveriyorlar bu gruplar. bir diger taraftan ise on yillardir ulkenin temel sorunu haline gelen kurt insanlarinin icinde yasadigi kimlik ve hak sorunu. ama gel gor ki sahte yardimsever ve ikiyuzlu bu gruplar her konuyla ilgileniyor gibi gozukuyorlar ben bunlari gordugum zaman midem bulaniyor iclerindeki sahtekarligi goruyorum ve daha fazla sinirleniyorum..bunlara sunu diyorum: once kendi kicinin yamasini dik daha sonra baskasininkine uzul..!!!!

  Uygur Türkleri insan değil mi? - user934512

  2 milyon suriyeli ye açılan kapılar UYGUR Türklerine neden kapalıdır acaba?? bu nasıl bir tezattır.. bu kapıları Türklere açmayanların TÜRKLÜĞÜ şaibelidir!! bilmem anlatabildim mi??

  ... - Selosl

  Müdahale derken ne demek istediğinizi anlamadım. Polis korkudan elini bile sürememiş ülkücülere, orada yürüyenler solcular olsa ki yürütmezlerdi bile, öldüresiye dayak yemişlerdi.

  Önce kendi ülkende - surrealist_tr

  Önce; kendi ülkendeki Kürtlere aynı şeyi yapıyorlar, onlarla empati kur, sonra başka ülkedekileri kınarsın.

  Polislerin Müdahalesi - user941906

  İnsanlar demokratik haklarını kullanamayacaklarmı neden müdahale ediyorlar.

  Tekbirle olmuyor ..... - citizen

  İnanç ve ideolojine göre talebin haklı olabilir., doğru olabilir de "tekbir" atarak yürümek neyin nesi. ?????Paris katliamcıları da., IŞİD teröristleri de tekbir getirerek kafa kesiyor, katliam yapıyorlar...