Taksim'de YSK protestosu

Taksim'de YSK protestosu
Taksim'de YSK protestosu
Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin, milletvekilliğinin YSK tarafından oy birliğiyle düşürülmesi, Taksim'de protesto edildi. Kendisine taş atan göstericilere polis, gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Mustafa ÖZDABAK

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun aday göstermesiyle milletvekili seçilen Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu yaklaşık 800 kişilik topluluk saat 18.00 sıralarında Taksim’de bir araya geldi. Saat 18.30’da ise basın açıklaması yapılarak, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin iptali protesto edildi. Bu sırada "Hiçbir karar halkın iradesine veto koyamaz" yazılı Türkçe ve Kürtçe bir pankart açıldı. 

Basın açıklaması sonrası milletvekilleri gruptan ayrıldı ancak 500 kişilik bir grup Tarlabaşı’na doğru "YSK şaşırma", "Hatip Dicle Onurumuzdur" sloganları atarak yürüyüşe geçti. Polis, BDP istanbul İl Başkanlığı’nın bulunduğu Kalyoncu Kulluk Caddesi girişine barikat kurarak, grubun bu caddeye girmesini istedi. Fakat grup Kasımpaşa yönüne doğru yürümekte ısrar etti ve Çevik Kuvvet ekiplerine taşlarla saldırdı. Yaşanan arabede sırasında polis gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Topluluk, Çukur Mahallesi’ne doğru ara sokaklara girdi.

İZMİR'DE PROTESTO

İzmir’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu üyeleri, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto etti.

Konak Meydanı’nda toplanan bazı parti, dernek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, pankart açtı ve slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Semra Uzunok, Hatip Dicle’nin
milletvekilliğinin YSK’nın kararıyla düşürüldüğünü hatırlatarak, YSK’nın bu kararı geri çekmesini istedi.

Açıklamanın ardından slogan atan grup, olaysız dağıldı. (aa, dha)