Taksim'de yürüyen sendikacıya izin yok!

KESK'in Ankara'daki yürüyüşüne katılmak için Taksim'de toplanan yaklaşık 100 kişilik gruba polis müdahale etti.

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 İSTANBUL - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’na (Eğitim-Sen) bağlı yaklaşık 100 kişi, Kamu Emekçileri Sendikası’nın (KESK) Ankara'daki yürüyüşüne katılmak için Galatasaray Meydanı'nda toplandı.
"Eğitime yeterli bütçe, okullara acil ödenek, KESK'e dokunma" yazılı pankart ve dövizler açan grup polisin barikatını aşarak yürüyüşe geçmek istedi. Eğitim-Sen üyelerinin yürüyüşüne izin vermeyen polis ile göstericiler arasında arbede çıktı. Çıkan olayda polis cop ve kalkan kullanırken göstericilerde polise karşı pet şişe ve sopa fırlattı. Yaklaşık 20 dakika süren olayda polis yetkililerinin ve sendika yetkililerinin araya girmesiyle olaylar duruldu. Bu sırada bir emniyet müdürünün göstericilere bağıran bir polise tepki gösterdiği ve polisi ittiği görüldü. Göstericilerin Galatasaray Meydanı'nı araç trafiğine kapatması sonucu yaklaşık bir saattir araçlarında bekleyen sürücüler tepki göstererek yolu açmaları için eylemcilerle tartıştı. Daha sonra eylemciler kapadıkları yolu açtılar. Çıkan olaylarda 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan göstericilerden biri taksi ile karakola götürüldü.
Eğitim-Sen üyeleri polis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Galatasaray meydanından ayrılmadı. Göstericiler ikinci defa yürümek istedi. Polis ekipleri göstericilerin yürümesine izin vermeyince grup polis ekiplerine ellerindeki sopaları ve pet şişeleri fırlattı. Bunun üzerine Çevik Kuvvet ekipleri ellerindeki kalkanlarla grubu geri püskürttü. Göstericilerle polis ekipleri arasında çıkan arbedede iki kişi yaralandı. Bunlardan birisi göstericiydi. Arbede sırasında yaralanan ikinci kişi ise, olay yerinden geçmekte olan bir bayan oldu. Göstericiler ile polis ekipleri arasında kalan kadın açık alana alındı ve ilk müdahalesi yapıldı. (dha)