Taksim'deki palalı saldırganın babası 'direnişçi' çıktı

Taksim'deki palalı saldırganın babası 'direnişçi' çıktı
Taksim'deki palalı saldırganın babası 'direnişçi' çıktı
Taksim'de önceki gece eylemcilere Talimhane'de saldıran palalı Sabri Çelebi'nin babası Gezi Eylemcisi çıktı.

Taksim'de önceki gece eylemcilere Talimhane'de saldıran palalı Sabri Çelebi'nin babası konuştu.

Baba Mahmut Çelebi, “Oğlumun yaptığı kabul edilemez. Kürt ve Türk halkından özür dileriz” dedi. Esnaf olduklarını söyleyen Mahmut Çelebi, bir aydır mağduriyetlerine sebep olan olayların sorumlusunun ise Ak Parti hükümetinin politikaları olduğunu dile getirdi.

OLAYLARIN NEDENİ AKP
Dicle Haber Ajansına konuşan Mahmut Çelebi, şunları söyledi: “Gezi Parkı direnişi başladığı günden bu yana yaşanan polis müdahalelerinin ardından başlayan çatışmalar nedeniyle yapamadık. Oğlum da bu sebeple büyük bir bunalıma girdi. AK Parti eğer bunları yapmasaydı ne halk ne de esnaf bu kadar zarar görürdü. Bir ağaç kesen bir insan öldürmüş olur diyorlar. Ama bunlar ağaç kesmeye kalkıyor. Ben de buradaki direnişe destek vermişim. Başta tüm Kürt ve Türk halkından özür diliyorum. Taksim’e çıkan insanlardan özür diliyorum. Bu saldırı en çok benim zoruma gitti, bunun olmaması lazımdı. Keşke yaşanmasaydı.”

Palayla göstericilere saldırdıktan sonra gözaltına alınan ve ardından serbest bırakılan Sabri Çelebi ise ifadesinde aylık 10 bin lira kazandığını, evli, 1 çocuklu ve lise mezunu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“İşyerime saldırı olunca ben de müdahale etmek için dışarı çıktım. Göstericiler 2 aydır bizi iş yapamaz hale getirmişlerdi. Saldıranlar arasında bayanlar da vardı. Küfür de ediyorlardı. Bayanlardan biri bana saldırıp beni yaraladı. Ben de onu engellemek için zırhın (pala) ortası ile tokat atar gibi vurdum. Onun dışında hiç kimseye vurmadım. Bu sırada da çevik kuvvet geldi, ‘İçeri geçin’ dedi. Biz de işyerimize girdik. Polise direnmedik. Zaten polisle aramızda herhangi bir sorun yaşanmadı. Daha sonra evime gidip üzerimi değiştirdim. Polis aradı. ‘Gelmen gerekiyor’ dedi.”

20 YILLIK ESNAFMIŞ
1993 yılından beri Taksim’de iş yapan 29 yaşındaki Sabri Çelebi’nin ailesin, Talimhane ve Bülbül Mahallesi civarında kafe-restoran, market, butik otel, turizm ve kiralık araç acentesi ve internet kafesi bulunuyor. Sabri Çelebi’nin Talimhane’deki restoranında lokum ve baklavanın yanı sıra döner ve kebap servisi de yapılıyor.