Taksim'deki yürüyüşü 1 polis durdurdu

Taksim'deki yürüyüşü 1 polis durdurdu
Taksim'deki yürüyüşü 1 polis durdurdu
Taksim Meydanı dün yine eylem yeriydi. Eylemi yapan ise bu kez Taksim esnafıydı. Taksim Esnaflar Platformu'nun açıklamanın ardından yürüyüşe geçmek istemesini ise sadece bir polis engelledi.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan Taksim Esnaflar Platformu üyeleri, 'Gezi dediniz emeğimizi yediniz', 'Dikkat eylem var', 'Direniş Menüsü esnaf kan ağlıyor' yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Taksim Esnaflar Platformu Başkanı İbrahim Güder, "Sevgili Gezi Eylemcileri, Beyoğlu'nda 25 bin tane esnaf var. Yaklaşık 100 bin kişiye aş istihdam sağlamaktayız. Ekmeğimizi esnaflıkla kazanmaktayız. Yeme, içme, eğlence, moda, altın, konaklama sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. İstanbul ve Türkiye turizminin ana kapısı Beyoğlu'dur. Beyoğlu hapşırsa Türkiye nezle olacak kadar Beyoğlu ticaretin can damarıdır. En ufak bir olumsuzluktan en önce biz etkileniriz. Taksim'den bir kargaşa resmi işlerimizi bıçak gibi keser. 27 Mayıs günü taşınmak ya da koparılmak istenen ağaçları korumak için hepimizin takdirle karşıladığı duyarlı bir eylem gerçekleştirildi. Müdahalelerle eylemin şekli de içeriği de hızla değişti, Binlerce kişi farklı gerekçelerle, Gezi Parkı'nın çevresinde eylemlere katıldılar. Taşkınlıkları ile bilinen marjinal gruplar, hem eylemin tadını, hem de harekete geçen demokratik muhalefet duygularını gölgeledi. Türkiye olarak bir şiddet sarmalının içine düştük" diye konuştu. 

Çakır, olaylar nedeniyle çok sayıda iş yerinin kapandığını dile getirdi. Yapılan basın açıklamasının ardından Taksim meydanı'na yürümek isteyen grubu sivil bir polis memuru durdurdu. Polis eylemcilere yürüyüşün yasak olduğunu söyleyince grup taşıdıkları dövizleri indirip olaysız dağıldı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114471311447136

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurnazca - düş-ün bulur-sun

  Erdoğan kurnazca, esnafı halka karşı harekete geçiriverdi, sanki esnaf halkın sırtından geçinmiyor, sanki bütün malını Erdoğan ailesine satıyor. Kafa çalışmayınca yapacak birşey yok. Sosyal ve ekonomik nedenle hareket etmez din saikiyle hareket ederse, Erdoğan hepsini suya götürür susuz getirir. Esnafın halkı reddetmesi sorun olmaz, halk aç kalmaz. Halk esnafı reddederse esnaf aç kalır. Erdoğana birşey olmaz zaten onların büyük alışveriş merkezleri var. Kendi bindiği dalı kesene de zaten esnaf denmez, intihar komandosu denir.

  Tek polis yettiğine göre - serdengectiali

  Anlaşılan o ki bu mitingin kökü dışarıda değil içeride, hem de bir hayli içeride, taa dibinde!

  izbelik - isakent

  taksime normal ortalama bir türk ailesini alıp ta gidemez geçen pazar sabahı kalabalık yoktur dedim arabamla eşim çocuklar bir tur atalım dedik barlardan discolaran çıkanlar o tarvestiler kadın satıcıları müşterileri hadi gezi ye gidelim dedim bütün banklar çimenler gelişi güzel yatanlarla dolu mübarek açık yatakhane korktum geri döndük şimdi soruyorum böyle bir taksim ve gezimidir hayaliniz

  eylem - kullaniciadlikisi

  her eylemde istanbulun başka bir yerine bir şube açacak kadar zengin oldunuz. şimdi onu kaybetmemek için sizi bitirmek isteyen hükümete sırnaşıyorsunuz. avmlerle dolunca istiklal nerede ekmek yiyeceksiniz merakla bekliyoruz.

  Esnafmış.. - cchapulcu

  Siz parayı bizden kazanıyorsunuz esnaf kardeş. Kış aylarında ne iş yapıyorsunuz turist yokken? Orada polis eylemlere müdahalede bulunmasa aksine o kadar insan gelip size daha fazla ekmek fırsatı verecek. bir süre orada eylemini yapıp evlerine geri dönecek. asıl buna izin vermeyen polis ve hükümet yetkilileri eylemleri geriyor ve şiddete dönüştürüyor. yıllardır orda eylemler yürüyüşler basın açıklamaları yapılıyor. önceleri hiçbir problem yaşanmazken şimdi niye böyle? bunu hükümete sorun bize değil..

  hala - mona_noyan

  hala aynı ağız hala yalan dolan. Bu marjinal gruplar söyleminden bir yere varamayacaksınız.