@ismailsaymaz

Taksim'den geçen herkes hedef

Taksim'den geçen herkes hedef
Taksim'den geçen herkes hedef

Taksim Meydanı nda polisin gazlı müdahalesi dün gün boyunca sürdü. O sırada otomobilleriyle meydandan geçenler bile gaz kapsüllerine hedef oldu.

Taksim Gezi Parkı'nda protestoların 4. gününde parka gelenlerin sayısı da polis müdahalesinin şiddeti de arttı. Taksim savaş alanına döndü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülerek buraya ‘Topçu Kışlası’nın bir benzerinin inşa edilmesine karşı çıkan ve 4 gündür parkı terk etmeyen İstanbullulara polis dün sabah da gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin sert müdahalesi, yine çok miktarda gaz kullanması ve dün gün boyunca süren olaylar nedeniyle 12 kişi hastaneye kaldırıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yaralananlar arasında milletvekilleri ve gazeteciler de vardı. İstanbul Tabip Odası 6 yaralının başlarına isabet eden cisimler nedeniyle kafa travması geçirdiğini, bir öğretmenin de bacağının kırıldığı açıkladı.

Otellere ve kafelere sığınanlara da gaz

Polis, çevredeki kafelere ve otellere sığınmak isteyen göstericileri, adeta takip ederek gaz sıkmaya devam ederken okula giden öğrenciler ve işlerine gitmeye çalışan yurttaşlar da yoğun gazdan etkilendiler. Maçka, Gümüşsuyu ve Taşkışla’daki fakültelere giden İTÜ’lüler ile sabahişe giden insanlar arasında da gaz nedeniyle fenalaşanlar oldu.
Polisin dün sabah 04.00 sularında yaptığı ilk saldırısının ardından “Taksim Dayanışması” inisiyatifinin çağrısıyla saat 10.00’da Divan Oteli önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik bir grup, hem polisin ilk müdahalesini protesto etti hem de yeniden Gezi Parkı’na girmek istedi.
Başına gaz bombası isabet etmesi nedeniyle yaralananlar arasında gazeteci Ahmet Şık da var. Bu arada pek çok göstericinin de kendi olanaklarıyla çeşitli hastanelere gittiği ve bilgilerinin alınamadığı, bu nedenle yaralı sayısının daha fazla olabileceği de belirtildi. Gazdan etkilenen eylemcilere çevredeki balkonlardan ilaç ve limon atıldı.
Polis müdahalelerinin ardından dağılan kalabalık, öğle saatlerinde Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Atatürk Anıtı çevresinde toplanan yüzlerce kişiye, polis yine gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sırasında yaralananlar oldu. Gazdan turistler de etkilendi. Bu müdahale sırasında atılan gaz bombalarının kapsülleri isabet eden BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mısır uyruklu Lavna Allani isimli kadın yaralandı. Önder ve Mısırlı kadın, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Eyleme destek için meydanda bulunan 34 yaşındaki Mısırlı Lavna Allani’nin kafatasının çatladığı kaydedildi.
The Marmara Oteli önünde açıklama yapmak istelen CHPli vekiller de gazdan etkilendi. Sezgin Tanrıkulu polisin direkt yüzüne sıktığı biber gazı sonrası hastaneye kaldırıldı.

Metroya da gaz bombası atıldı

 Polis dün gün boyu Taksim civarında toplanan her gruba gaz bombası ve tazyikli su ile dağıtmaya devam etti. Bu sırada Taksim Metrosu’nun içine de gaz bombası atıldı. Çocuklar, yaşlılar dahil herkes gazdan etkilendi. Taksim’e metro ile ulaşım iptal edildi. Metro istasyonunda girişler kapatıldı. Daha sonra finiküler ve metro seferlerinin teknik arıza nedeniyle iptal edildiği anonsu yapıldı.

Protestolar diğer illere sıçradı

Bursa, İzmir, Adana, Giresun, Bodrum gibi pek çok kentte İstanbul ve Gezi Parkı’na destek için eylem çağrıları yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve Gürsel Tekin ise Başbakan Erdoğan hakkında, Gezi Parkı’nın yıkılmaması için eylem yapanlara yönelik açıklamaları nedeniyle ‘yargı görevini yapanı etkileme’ ve ‘kanunlara uymamaya tahrik’ gerekçeleriyle suç duyurusunda bulundu.