Taksim'e AVM değil cami yapacağız

Taksim'e AVM değil cami yapacağız
Taksim'e AVM değil cami yapacağız
Gezi Parkı'yla ilgili olaylar sürerken açıklama yapan Erdoğan, Taksim'de Maksim'in arkasındaki üçgen alana cami yapılacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Taksim’de Maksim’in arkasındaki üçgen alana cami yapılacağını belirterek, oradaki kilisenin de önündeki dükkanların kaldırılmasını gündeme getirdi. Kilisenin vakfıyla anlaşılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Kamulaştırma bedelini ödeyerek kiliseyi meydana çıkaralım” dedi. Erdoğan, Topçu Kışlası’nın da otel olabileceğini söyledi.
HaberTürk TV’de dün Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Taksim Gezi Parkı ile ilgili, Gezi Parkı’nı Türkiye’de bilmeyen çok sayıda insan bulunduğunu, ancak bu durumun kullanılarak bazı şehirlerde olaylar çıkarıldığını söyledi. Erdoğan, “Bunların hiçbirinin demokrasiyle filan alakası yok. Buradaki mesele, Taksim’de, aslında Gezi Parkı olayı, AVM olayı da değildir. Buraya AVM yapılabilir mi? Ben bunu alışveriş yeri diye söylerken, üstünde otel, rezidans gibi şeylerin olabileceğini söyledim” dedi. Erdoğan, Taksim’deki olaylara ilişkin olarak, “Bütün olumsuzluklarına rağmen, MHP bu işin içine bulaşmadı hatta hatta BDP de bu işin içine bulaşmadı. CHP , ortada bu şekilde yalnız kaldı” diye konuştu. 

‘Twitter diye baş belası’ 

Her ülkenin kendine ait kültürel yapısı olduğunu dile getiren Erdoğan, bazı grupların belli yerlere yerleştikleri zaman çıkmayı da bilemeyeceklerini söylerken buna örnek olarak da Tekel işçilerini gösterdi. “Şu anda twitter denilen bir bela var” diyen Erdoğan, ‘abartının, yalanın daniskasının burada olduğunu’ savundu. Sosyal medya denilen şeyin şu anda toplumun ve toplumların baş belası olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ben şimdi istesem onlar Taksim Meydanı’na mı çıkardı? Oraya 20 bin, 25 bin kişi; ben 200 bin kişiyi, 250 bin kişiyi, 500 bin kişiyi Kazlıçeşme’ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım. Partimin tabanı da ‘Ne oluyor? Biz bunlara karşı sessiz mi kalacağız?’ diye, sürekli bizi onlar da aradılar. Biz hepsine sükûnet telkin ettik” dedi. Azınlığın çoğunluğa, çoğunluğun da azınlığa tahakkümüne karşı olduğunu dile getiren Erdoğan, Avrupa’da polisin daha sert müdahaleler yaptığını vurguladı. Daha önce kendisine yapılan protestoları hatırlatan bazı köşe yazarlarının da “Başbakan artık diktatör olmaya başladı” dediğini ifade eden Erdoğan, “Kusura bakmayın, siz her şeyi yazarken biz de bırakın da sesimizi çıkaralım. Siz her türlü şeyi yazacaksınız, biz de sessiz duracağız. Ben dilsiz değilim. Tabii ki konuşacağız” diye devam etti. 

Otel mi yapılacak? 

İstanbul’un AVM’ye doyduğunu dile getiren Erdoğan, şu anda en büyük sıkıntının rezidans ve otel olduğunu vurguladı. Topçu Kışlası’nın büyük ihtimalle otel olacağını belirten Erdoğan, “Altı da şehir müzesi olur büyük olasılıkla. Buraya insanlar geleceği için alışveriş mağazaları da olmalı. Halı mağazası vs. Ama bunların modern olması lazım. Rastgele değil” dedi. “Benim adım Tayyip Erdoğan. Biz bu yola çıkarken aldatan olmayacağız dedik” diyen Erdoğan, AKM’nin de yerine uluslararası bazda gösterilen olacağı bir yer yapılacağını bildirdi.
Gezi Parkı eylemcileri ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ‘Tükürüğümüzle boğarız’ sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, ifadeyi tam olarak bilmediğini belirterek şöyle devam etti: “Yıllar yılı bu ülkede ezilen biz ve bizim gibiler oldu. Bize çok zulüm ettiler. Suadiye’de bir kız Kur’an Kursu ve aynı zamanda pansiyon var. Bu kızlar sabah dükkana gidiyorlar ve orada terbiye dışı ifadeler kullanılıyor. Bir anda bakıyorsunuz belli yerlerde çirkin el kol hareketleri yapıyorlar. Biz bu ülkenin başbakanıyız. Bana o el kol hareketlerini yapamazsın. Hele bir bayan olarak yapamazsın. Bu parti yüzde 50 oy almış, halen birileri gelip diyor ki ‘Biz sizi ezmeye devam edeceğiz’. Ben yüzde 50 ile ezmeyi düşünmüyorum, ama sen yüzde 7 ile, yüzde 13 ile, yüzde 21 ile ezmeye çalışıyorsun.”
Erdoğan, olaylar sırasında televizyonlara reklam vermeyen kuruluşlarla ilgili de “Hangi kuruluşlar şirketlerin reklam vermelerine ambargo uyguluyorlar. Gereğini yaparız. Başı boş bırakmayız” dedi. 

‘İki ayyaş’ polemiği 

Erdoğan son günlerin polemik konusu olan ‘iki ayyaş’ sözü için de ‘laf ola’ söylenen bir söz olduğunu dile getirdi: “İki kişinin hazırladığı diye söylenen bir şeydir. Zaten iki kişinin imzasıyla çıkmaz ki. Bu kanun çıktığında Gazi Mustafa Kemal meclis başkanıydı. CHP’nin şu anki yöneticileri çok büyük talihsizlik. Bunlar siyaset de bilmiyor. Büyük ihtimalle Gazi’nin de imzası yoktur.” 

Dinin emriyse kötü mü? 

Alkolün insan sağlığına zararlı olduğunun bilimsel olarak ortada olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Trafik kazalarının en önemli nedeni alkol. Bize düşen nedir? Gitsin istediği gibi intihar etsin, kendini bıçaklasın mı? Ona müdahale etmeyi yöneticiler nasıl kendisi için telakki kabul ediyorsa ben de bu konuda kendime görev telakki ediyorum. Biz anayasanın amir hükümlerini yerine getiriyoruz” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
“Dinin emrini yerine getiriyor diyorlar. Din, toplum için, insan için hayırlı bir şey emrediyorsa bunun gereğini yapmak zararlı ve kötü mü? Biz bu arada muhafazakâr demokrat bir partiyiz. Burada bizim ifadelerimizden rahatsız olanlar varsa, özür de dilerim ben. Ama ben onları düşünerek bunları söylüyorum” 

Bana oy veren alkolik değil 

Programı sunan gazeteci Fatih Altaylı ile alkolik tanımı üzerinde karşılıklı konuşan Erdoğan, “İçkiyi içiyorsa alkoliktir. Bunun tanımı odur” dedi. Kırk yılda bir içenler olduğunun ifade edilmesi üzerine Erdoğan gülerek, “Ya onlar bile bana oy veriyor. Onlar zaten alkolikler arasına girmemiş oluyor” dedi.
Alkolik olması için düzenli içilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan düzenlemeyi şöyle savundu:
“Benim oy tabanımda böyle ayda yılda bir içenler var. Alkolünü içenler alkolünü de alıyor. Rakısını, şarabını, votkasını alıyor. Biz bu düzenlemde cami ve okulların yakınında satışını yasakladık. Karayollarında ve benzin istasyonlarında kaldırdık. Alkol yasağı gibi bir hedefimiz yok. Bu tamamen gençliğe yöneliktir.”

Devletin metrosunda ahlak kuralı

Erdoğan, Ankara metrosundaki ‘ahlak’ anonsu için de şunları söyledi: “Her yerin kendine ait kuralları vardır. Devletin metrosunda da ahlak kuralları vardır. Bu kurallar aşılırsa anons yapılmasının nesi yanlış? Sonra da bir grup geliyor, ellerinde alkoller. Soruyorum, bir anne-baba kızının afedersin birinin kucağına oturmasını ister mi? Diyoruz ki buna dikkat edin. Birisiyle bir bankta oturursun sohbet edersin, bunu saygıyla karşılarsın. Tayyip Erdoğan olarak ben bunu saygıyla karşılamam ve toplumun büyük kesimi de saygıyla karşılamaz. Ben Dolmabahçe’de ofisimin önünde, Kadıköy’den gelenlerin durumunu görüyorum. Ama saygı gösteriyorum. Giyimine karışmıyorum. Ama aynı saygıyı benim eşim, kızım gibi giyinenlere de göstermeliler.”


  http://www.radikal.com.tr/1135985113598518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Babanin ciftligimi sandin. - siradanbirisi

  Bu sözler bir ankarali islamciya ait. Twitter üzerinde vermisdi. Simdi ben sayin basbakana soruyorum. Türkiyeyi babanin ciftligimi sandin?

  Yetki Gaspı - yazarın sonu

  Başbakan bu ülkenin seçimle işbaşına gelmiş bir lideri olabilir ama yerelde halk Kadir TOPBAŞ'ı seçti. Taksime topçu kışlası yapılması da Cami yapılması da yerel bir konudur ve Başbakanın yetkisi dahilinde değildir. Demokrasi ve Özgürlük diye diye bizleri kandıran Erdoğan, kendi seçilmiş belediye başkanına ve İstanbulda ikamet edenlere saygısı yok. Gerek Topçu Kışlası gerekse Cami konusunda İstanbul içi bir referandum yapılsa kaybederler. Ama başbakan aldatmayı seviyor. Çarpıtarak meseleyi bir Türkiye meselesi haline getirmeyi deneyecek ve bu ayrıştırma politikası ile cephesini sıklaştırıp, Cami yapılmadığı taktirde mağduriyet üzerinden bir atak daha gerçekleştirecek.

  Siz Allah ile aldatmayı bana bırakın; talana devam! - Ali Fakı

  Yezit orduları yenileceklerini anlayınca mızraklarının ucuna Kuran sayfalarını takmışlar ve Müslümanları savaş meydanını terk etmeye zorlamışlardı. Adam yaptığı haksızlıklar karşısında halkın yükselen öfkesini görünce, her zaman olduğu gibi, Allah ile aldatmada, saf yüzde 50'yi peşine takmakta ve zeytin yağı gibi üste çıkmakta süper usta olmuş, güle oynaya kullanıyor. AVM diyordu, sıkıştı ve Cami yapmaya çevirdi işi... Gerçek şudur: Başbakan taraftarlarına diyor ki, 'siz her tarafı betonlaştırın, tüm ülke taş ocaklarına zehirli maden ocaklarına, çöplüğe dönsün, yeşil alan, ormanlar, temiz doğal akar sular, bakir ve cennet koylar kalmasın satılsın, rant talanına devam edin, ihaleleri AKP'liler paylaşsın VE milleti ninnilerle Allah korkusuyla uyutma işini bana bırakın VE talanda durmak yok yola devam'; İleri marş!

  Sen kimsin ki? - İtaatsiz

  Taksim'e cami kararını Taksim'de yaşayan Sünni cemaat verir. İstanbul Belediye Meclisi yer gösterir. Sana n'oluyo? Hem diktatör değilim diyorsun ama İstanbul'un ne kadar iiş varsa hepsine sen tek başına karar veriyorsun. havalimanının yerine karar veriyorsun, 3.köprüyü yapmaya karar veriyorsun, yerine karar veriyorsun, ismine karar veriyorsun, nerede miting yapılacağına karar veriyorsun, verede miting yapılmayacağına karar veriyorsun, nerede cami yapılacağına karar veriyorsun, caminin projesine karar veriyorsun, opera binalarına karar veriyorsun, opera binası modrn mi olsun klasik mi olsun ona karar veriyorsun, metroda eşimle nasıl davranmam gerektiğine karar veriyorsun, içkimi nerede içeceğime karar veriyorsun, ne zaman içeceğime karar veriyorsun, vb. Bu kararlarda benim fikrimi hiç sormuyorsun. Ben fikrimi söyleyince çapulcu, alkolik, ahlaksız, azınlık tahakkümü diyorsun. Benim fikrimi sormadığın gibi başka hiç kimsenin fikrini sormuyorsun. Belediye Başkanı bir şey diyor aynı gün yalanlıyorsun, Kültür Bakanı bir şey diyor yalanlıyorsun, Ulaştırma Bakanı bir şey diyor yalanlıyorsun. Belediye Meclisi karar alıyor takmıyorsun. Kültür Kurulları karar alıyor takmıyorsun. Mahkeme karar alıyor takmıyorsun. Baba sorun bu. Sen kendini memleketin sahibi gibi görmeye, olmaz bu böyle diyene de hakaret etmeye başladın. Öfke bundan. Hiç öyle tezgah mezgah arama olan bitenin arkasında. 28 Şubat köprüsünün altından çok sular aktı. Sen kendini ve üslubunu düzeltmez isen bu işler durulmaz. Bu gerginlik sonucu alacağın oydan da ne sana, ne sana oy verene ne de bana hayır gelmez.

  Seçim de var! - icl

  Biz demokrasi adına kendimiz icin kullanmadığımız başörtüsünün takılabilmesi özgürlüğünü savunduk. Ama bu ülkeyi yönetenler ülkenin topraklarını, kamu mallarını kapitalist odaklara peşkeş çekerek Türk vatandaşlarına değil Carlyle şirketi yönetim kurulu ve benzerlerine sorumluymuşçasına davranmayi sürdürüyorlar. Basit bir bilgisayar programcısının bile oyların "özel" biçimde sayılmasını sağlayabilecek şekilde programlayabileceği, ABD'deki Florida fiyaskosundan sonra kullanımdan kaldırılan elektronik oy makinalarını kullanarak iktidari ele geçirebilecekleri hesaplarındalar. O yüzden kendi seçmenini bile gözden çıkarıyor AKP. Seçim için şimdiden gönüllü ekiplerimizi oluşturalım. Aday olalım. Aday olanların kimler olduğuna iyi bakalim oy kullanmadan önce. Gelecek seçimlerde hepimiz oy verelim; annemiz, nenemiz, kendimiz...

  Yeter! - L09

  Yeter artık bu kibrin inadın.Bu yüksekten atmaların,hor görmelerin,dünyaları ben yarattım havaların,ben isterim olur tavırların.Hırçın,öfkeli hezeyanların,kendi din ve ahlak anlayışını bütün ülkeye dayatmaların.Yeter her akşam önüne geleni fırçalamaların.....Kulak ver biraz ,dinle anlamaya çalış,erdemli ol,şevkatli ol.....olmazsan sen bilirsin.

  cami - sakar47

  yetmedi bu cami yapımı ne de pişkin pişkinde gülüyorsun, camiye karşı değiliz amma her köşe başında 2 cami var cemaat yok