Taksim'e cami yerine Cumhuriyet Müzesi

Taksim'e adını veren tarihi 'Maksem' binası, Cumhuriyet Müzesi oluyor. Taksim Meydanı'nın hâkim köşesindeki tarihi Maksem binasının hemen arkasına, 1960'lı yılların sonunda da cami kurulması gündeme gelmiş, yıl yıl olgunlaşan proje, 12 Eylül darbesiyle rafa kalkmıştı.

İSTANBUL - Taksim'e adını veren tarihi 'Maksem' binası, Cumhuriyet Müzesi oluyor. Taksim Meydanı'nın hâkim köşesindeki tarihi Maksem binasının hemen arkasına, 1960'lı yılların sonunda da cami kurulması gündeme gelmiş, yıl yıl olgunlaşan proje, 12 Eylül darbesiyle rafa kalkmıştı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün İstiklal Caddesi'nin hemen girişinde yer alan tarihi Su Maksemi'ni Cumhuriyet Müzesi yapacaklarını açıkladı. Topbaş, projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca onaylandığını belirterek, açılışı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Ne bilen var ne de bakan Osmanlı'da bentlerden künklerle kentin yüksek kesimlerine taşınan su, 'maksem' adı verilen binalarda toplanarak şehre dağıtılırdı. 18'inci yüzyılda da Avrupa yakasına gelen su, şu anda İstiklal Caddesi'nin girişinde, hemen sağda kalan ve pek az İstanbullu'nun dikkatini çeken küfeki taştan, sivri külahlı yapıda toplanır, kentin üç kısmına taksim edilirdi. Meydana 'Taksim' adını veren de üzeri hâlâ kuş köşkleriyle süslü bu bina ve yanında uzayan 90 metrelik su depoları oldu.
Taksim meydanı'nı düzenleme çalışmalarıysa cumhuriyetin ilk yıllarında Fransız Mimar Henri Prost'la başladı. Meydan söz konusu olduğunda bitmeyen tartışmalardan biri de, cami tartışması. 1960'ların sonlarında, meydan düzenlemesi, bir cami inşaatı önerisiyle yeniden gündeme geldi. Başbakan Süleyman Demirel'in kurduğu Milliyetçi Cephe (MC) hükümeti döneminde, Kültür Bakanlığı'ndan Anıtlar Yüksek Kurulu'na gönderilen 13 Mayıs 1977 tarihli başvuru yazısıyla, Taksim Camii Şerifi Külliyesi'nin inşaatı için ilk resmi adım atılmış oldu.
İnşaat ruhsatı alınmıştı
Cami, tarihi su maksemi arkasında bulunan, Belediye, Hazine, Vakıflar ve Ziraat Bankası'na ait parseller üzerinde inşa edilmek isteniyordu. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı da Taksim maksemi bitişiğindeki arsanın cami yeri olarak değerlendirilmesi için gereken değişikliği yapmış, inşaat ruhsatının alınması çalışmaları tamamlanmıştı ki 12 Eylül darbesi geldi, proje kaldı.
Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'te yılındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de Gezi Parkı'na bir camii projesi gündeme geldi, ama bu da gerçekleşemedi.