Taksim'e 'âkil'li çıkarma

Taksim'e 'âkil'li çıkarma
Taksim'e 'âkil'li çıkarma
Gezi Parkı krizinde 'müzakere' süreci başlatmak isteyen AK Parti, 'Akil İnsanlar' heyeti kuracak. Erdoğan'ın eylemcilerle görüşmesi de gündemde.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’yi 14 gündür sarsan Gezi Parkı krizinde yeni gelişme... AK Parti , sorunun çözümü için müzakere süreci başlatmak istiyor. Bunun için de ‘çözüm süreci’nde olduğu gibi ‘Akil İnsanlar Heyeti’ benzeri bir komisyon kurulması gündemde. AK Parti yönetiminin bilgisi dahilinde yapılan çalışmaya göre gazeteci, aktivist, sanatçı gibi farklı kesimlerden oluşacak komisyon sorunun çözümü için temaslara başlayacak.
Komisyonun çalışma yöntemi ve takvimi de büyük oranda belirlendi. Arabuluculuğa soyunacak olan komisyon, öncelikle Gezi Parkı eylemini ateşleyen isimlerle temasa geçecek. Eylemcilerin talepleri dinlenecek. Daha sonra yerel yönetim ve hükümet kanadıyla görüşülecek.
Üçüncü aşama olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çoğunluğu gençler olan eylemcilerin bir araya getirilmesi düşünülüyor. Bu görüşmenin muhtemelen Dolmabahçe Sarayı’nda olacağı söyleniyor. 

Topçu Kışlası rafa kalkabilir 

Gezi Parkı eylemlerinin ‘Erdoğan’sız AK Parti’ projesine dönüştürülmek istendiğini düşünen ve bu yüzden sermaye grupları ve bankaları hedef alan AK Parti, krizin sürdürülebilir olamayacağının da farkında. AK Parti’de Topçu Kışlası projesinin yerel seçim sonrasına kadar rafa kaldırılması seçeneği de tartışılıyor. Yargı kararının ellerini rahatlatacağını düşünen AK Parti’liler, ”Belediye seçimine kadar bu işi donduralım” diyor. 

Çelik: Başbakan görüşebilir 

Gezi Parkı eylemleri sürerken Erdoğan’ın eylemci gençlerle sürpriz bir görüşme yapabileceği de konuşuluyor. Radikal’e konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Başbakanımız gençlerle görüşebilir” derken kendisinin bu konuda aracı olabileceğini de açıkladı.
Çelik, “Bizim maksadımız üzüm yemek. 3-5 ya da 10 kişilik bir heyet oluşur; bunlarla Sayın Başbakanımız da görüşür. Bu kişiler beni de arayabilir. Partimiz üzerinden de hükümet üzerinden de temasa geçebilirler. Sadece Gezi Parkı meselesi değil; kaygı duyulan her konuda vatandaşlarımızla görüşmeye açığız” diye konuştu. Çelik, ‘vandalizm yapan kitle’ ile ‘çevre duyarlılığı olanlar’ı birbirinden ayırdıklarını söylerken Başbakan Erdoğan’ın ‘illegal örgüt mensuplarının yanı sıra vurup-kıran, yakıp-yıkan ve küfredenlerle’ görüşmeyeceğini söyledi. 

‘Son sözü halk söyler’

Çelik, İstanbul’da yapılan Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı sonrası eylemciler için Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik bakanlarını adres göstermişti. Çözüm için aynı adresleri hatırlatan Çelik, Topçu Kışlası’nda son sözü halkın söyleyebileceğini belirterek şöyle devam etti:
“Kıyamete kadar gerginlik sürecek değil ya... Başbakanımız eylemcilerin de başbakanı. Belediye başkanları, bakanlarla görüşmelerden diyelim anlaşma sağlanamadı. O zaman proje ister Beyoğlu, ister İstanbul halkının oylarına sunulur. Referandum sonrası halkımız ne karar verirse ona uyulur.”