Taksim'e 'makul' yol bulunamadı

Bir gün kala sendikalar ve İstanbul Valiliği'nin Taksim pazarlıkları hızlandı. Sendikalar Pangaltı'da toplanarak makul sayıdaki temsilcinin meydana çıkmasını kabul etti
Ancak DİSK Başkanı Çelebi'nin 'Pangaltı'da saat 10.00'da buluşalım' çağrısını TV'de izleyen İstanbul Valisi Güler konuştu: Pangaltı'da toplanılırsa zor kullanırız

</br>İSTANBUL - 1 Mayıs İşçi Bayramı’na bir gün kala Taksim krizi aşılamadı. İstanbul Valiliği önceki gün ‘Taksim’e izin yok, makul sayıyla anma yapılabilir’ açıklaması yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konferedasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konferedasyonu (KESK) kararını dün açıkladı. İki konferedasyonun başkanı öğleden sonra 70 örgütün temsilcilerinin ‘makul sayı’da Taksim’de olacaklarını söyledi, ancak ‘Makul sayı’yı açıklamadı. Bir süre sonra konferedasyonlarla valiliğin anlaştığı haberi geldi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi akşama doğru açıklama yaparak, Pangaltı’nda insanların toplanacağını buradan temsilcilerin Taksim’e gideceğini, miting yapılmayacağını, makul sayıyla anma yapılacağını duyurdu. Bu açıklamadan kısa süre sonra İstanbul Valisi Muammer Güler tekrar kameraların karşısına geçti. Güler, Pangaltı’da toplanmanın da kanunsuz olacağını söyledi. Böylece Türkiye 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ‘Taksim Meydanı’ ve ‘makul sayı’ kriziyle girmiş oldu.

Valiliğin formülü
DİSK ve KESK’le İstanbul Valiliği’nin Taksim Meydanı üzerine müzakereleri bir süredir devam ediyordu. Önceki gün Vali Güler akşam 18.00 sıralarında basının karşısına çıktı ve sendika yöneticilerinin ‘makul sayıyla’ Taksim’e gelmesi halinde ‘anma programı’ yapılabileceğini ancak mitinge izin verilmeyeceğini söyledi. Vali’nin açıklamasına göre Türk - İş ve Hak - İş 500 ve 1000 kişilik ‘makul sayıdaki grupla’ Taksim’de anma yapacaktı. DİSK ve KESK’in de aynı şekilde Taksim’e gelebileceğini söyledi. DİSK Başkanı Çelebi’yse “Diğer arkadaşlarla görüşerek değerlendirme yapacağız” sözleriyle, kararlarını bir gün sonra yani dün açıklayacaklarını ifade etti.

‘Pangaltı’da buluşalım’
Dün saat 14.00 sıralarında DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren açıklamayı ortak yaptı. Çelebi, “1 Mayıs’ta saat 10.00’da Pangaltı’da buluşacağız. Makul bir sayıda olacağız. Bu sayı diğer örgütlerle kıyaslanmamalı. 70’i aşkın örgütün ifade edileceği bir makul sayı olacak. Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ” dedi. Vali Güler ‘makul sayı’ için rakam vermemişti, Çebeli de rakam vermedi.
Buna göre sendikalar Pangaltı’nda toplanacak, sonra da ‘makul sayıda’ kalabalık Taksim’e gidecekti. Polis Pangaltı’ndaki toplanmaya müdahale etmeyecekti. Televizyonlar, internet siteleri bu haberi ‘anlaşma’ olarak geçti. DİSK Başkanı Çelebi akşam 17.30’dan sonra NTV televizyonunun canlı yayına çıkarak, 1 Mayıs programını söyledi. 

Çelebi: Miting olmayacak
Çelebi, Taksim’de bilindiği anlamda miting yapılmayacağını, toplanmanın Pangaltı’nda olacağını söylerken, ‘makul sayıda’ kalabalıkla Taksim’de anma yapılacağını söyledi ve şöyle devam etti: “Makul sayı tartışmasının olmamasını diliyoruz. Makul sayı, temsil niteliğimizin sayısıyla orantılı olacaktır. Vali beyle de konuştuk. Bizim arzuladığımız şekilde bir miting olmayacak ama biz orada sonuçta söylediğimiz yapıların temsil edildiği bir sayıda Taksim’de kutlamamızı yapacağız. Ana muhalefet partisi de dahil, demoktratik kitle örgütlerinin tek tek örgütleri dikkate aldığımızda sayı ortada. Sayının sınırını, makulluğunu biz de biliyoruz. O çerçevede bunları örgütlerimiz de dikkate alacak. Kendimizi ifade edeceğimiz bir çerçevede olacak.” Bu açıklama, 1 Mayıs’ın ‘makul’ geçebileceği şeklinde yorumlanırken, ‘son dakika’ alarmıyla ekranlarda Vali Güler göründü.

Vali: Pangaltı da kanunsuz
Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada bu kez de Pangaltı’da toplanmanın kanunsuz olacağını söyledi. “Sayın Çelebi’nin Pangaltı’da toplanmak üzere yaptığı planları da gördüm” diyen Güler, şöyle dedi: “Böyle bir toplantı yapılmasının, kitlelerin oraya getirilmesinin, makul sayının çok çok üzerinde miting anlamına gelecek şekilde gelinmesinin kanunsuz toplantı olacağını hatırlatırım. Buna fırsat vermeyiz, zor kullanırız. Türk - İş’e (500 kişi), Hak - İş’e (1000) hangi ölçüler içinde izin vermişsek, onlara da benzeri sayıda hakkı kullandırırız. Onbinleri oraya getirmek, polisin karşısına çıkarmak kanunsuz toplantıya teşvik olur.” Vali Güler, makul sayıyla sendika temsilcilerini, CHP vekilleri, uluslararası misafirlerin kastedildiğini belirtti, sayı vermedi. (Radikal)