Taksim'e Topçu Kışlası yapılacak

Taksim'e Topçu Kışlası yapılacak
Taksim'e Topçu Kışlası yapılacak
Başbakan, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da toplam 22 yeni projeyi açıkladı. Taksim'de Gezi Parkı yerine Topçu Kışlası yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Haliç Kongre Merkezi’nde “Türkiye Hazır Hedef 2023” adlı toplantıda, İstanbul için 3, İzmir için 13 ve Diyarbakır için 7 olmak üzere 22 yeni proje açıkladı. Erdoğan toplantıda Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’nın yerine Taksim Topçu Kışlası’nı yapacaklarını söyledi.

Taksim Meydanı’nda bugün Gezi Parkı’nın bulunduğu bölgede yer alan tarihi kışla, 1940 yılında, Lütfi Kırdar’ın belediye başkanlığı döneminde, “Onaracak bütçe bulunmadığı için” yıkılmıştı. Kışlayken içinde futbol maçları düzenlenen avlu, bir süre Taksim Stadı olarak kullanıldı. Dolmabahçe’deki stat yapılınca eski kışla, Taksim Gezi Parkı olarak düzenlendi. “Rus-Hint tarzını yansıtan zarif bir yapı” olarak tanımlanan kışla, unutuldu. Başbakan, Adalar Projesi kapsamında da Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idam edildiği Yassıada’nın ‘Yaslıada’ olmaktan çıkarılacağını ve bir demokrasi adası haline getirileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı diğer projeler şöyle:

İstanbul: Sivriada ve Yassıada silbaştan
Avrupa ve Anadolu yakasında 2 yeni Şehir Hastanesi kurulacak. Taksim Meydanı projesi kapsamında 15 ay içinde Tarlabaşı, AKM önü ve Taksim Anıtı çevresinde trafik yeraltına alınacak, Taksim yayalaştırılacak ve Taksim Topçu Kışlası yeniden yapılacak. Adalar projesi kapsamında Yassıada ve Sivriada’da kongre merkezleri, otelller, yat limanları kurulacak. Yassıada’da idam edilen Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun eşyalarının sergileneceği müze oluşturulacak.

Diyarbakır: Dicle kıyısında yeni yaşam alanı
Suriçi yenilenecek. Dicle Nehri’ne rağmen yeşil alan miktarı düşük olan Diyarbakır’da Dicle kenarına yeni bir yaşam merkezi kurulacak, tek ve iki katlı binalarda yöresel Diyarbakır bazalt taşı kullanılacak, yamaçlar piknik alanı olacak. Diyarbakır-Şanlıurfa Otoyolu Projesi’yle Diyarbakır, Habur ve Edirne’ye kesintisiz bağlanacak. Silvan Projesi ile 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisi sulanacak, 318 bin kişiye iş sağlanacak. 30 bin kişilik stat ve yeni sivil bir havalimanı yapılacak. Diyarbakır’a 2 yeni kent hastanesi kurulacak.

İzmir: Hızlı trenle İzmir-Ankara 3.5 saate inecek
Körfez geçişi projesi (İZKARAY) ile İzmir Körfezi’nin iki ucu, Bostanlı ile İnciraltı, 4.5 km köprü ve 1.5 km batırma tüp tünelle kavuşacak. Konak Tüneli projesi kapsamında Mürselpaşa’dan Sahil Yolu’na kadar 2.5 km’lik Konak Tuneli yapılacak tüneli yapılacak. İzmir-Ankara ve İzmir-Bursa-İstanbul yüksek hızlı tren hattı açılacak, İzmir Ankara arası 3.5 saate inecek. İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara otoyollarıyla Türkiye’nin 3 büyük ili birbirine kesintisiz bağlanacak. İnşasına başlanan Kuzey Ege (Çandarlı) Limanı dünyanın en büyük 10 limanı arasına girecek.

Bir kanal da İzmir’e
Efes Antik Limanı yeniden inşa edilecek, antik liman kanalla denize bağlanacak. Çeşme, Urla, İnciraltı, Pasaport, Karşıyaka, Bayraklı, Aliağa, Yeni Şakran ve Dikili’de 9 yat limanı kurulacak. Yeni evlilere 100-120 TL taksitle ev sağlanacak. Kruvaziyer limanı inşa edilecek. İzmir Limanı modernize edilecek. Şehir depreme uygun olarak yenilenecek. Metra hattı, metro ağı haline getirilecek. Sabuncibeli Tüneli açılacak.

‘Devrim budur’
Erdoğan proje sunumlarının ardından yaptığı konuşmada, her 3 kentteki projelere 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayacaklarını, zaten başlamış olan projelereyse hız vereceklerini açıkladı. Erdoğan, “Bunlar, Türkiye’yi dönüştürüyor, değiştiriyor. Devrim sopayla can almak, can yaramakaz değildir. Cam çerçeve kırmak değil. Yapabiliyorsan devrimi böyle yap. Milliyetçilik diyorsun. Milliyetçilik bu. Yapabiliyorsan, milliyetçiliği böyle yap” diye konuştu.

Tek parti devri içinde yıkıldı ve unutuldu gitti...
Taksim’e AVM yapacaklar (Oktay Ekinci/Mimar): Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde eski Topçu Kışlası’nı içindeki camiyle yeniden inşa etme fikri gündeme gelmişti. Bence bu kez Topçu Kışlası görünümünde bir AVM inşa edecekler. Ayrıca illa tarihi binalara sahip çıkmak istiyorsa, Sayın Başbakan’a önerim Rami Kışlası’nı restore etmektir. Hem bir bölüm binaları halen yerinde duruyor hem daha kolay. Ayrıca değeri de Taksim Topçu Kışlası’ndan daha geri değil.

Mekân kenti hareketlendirir (Sinan Genim/Mimar): Gezi Parkı, yeşil alan olarak da çok kötü kullanılıyor. Akşam hava karardıktan sonra geçemezsiniz. Taksim Kışlası hoş bir kışladır. Yenileşme hareketinin başlangıç adımlarından biridir. Zaten yıkılması doğru değildi. Bence Taksim’i çekip toparlayabilir. Öncelikli midir? Başka projeler akla gelebilir; ama bu da yapılabilir. Mekân elde etmek kenti hareketlendirir. Trafiğin de yeraltına alınması şart. Bütün dünyadaki kentler yaya alanlarını büyütüyor.

Gezi Parkı’na Recep İvedik stadı!
Başbakan “ CHP zihniyeti”nce yıktırılan Taksim Topçu Kışlası’nı yeniden İstanbul’a kazandıracaklarını açıklarken, binanın altının otopark, ortasının da park olarak kalacağını söylediyse de binanın ne amaçla kullanılacağını açıklamadı. Başbakan’ın arkasındaki barkovizyona yansıyan görüntülerde ise ‘tarihi bina’nın kopyasında, muhtemelen sinema olacak bölümden sarkan Recep İvedik afişi dikkat çekti. İvedik’in tam karşısında UNİBJK amblemi konumlandırıldı. Sahada B. Munich’ten Oliç ve Ribery ile Celtic ve Ajaxlı futbolcular yer aldı.