Taksim'i TOMA'lardan sonra 'sakar' bir iş makinesi ıslattı

Taksim'i TOMA'lardan sonra 'sakar' bir iş makinesi ıslattı
Taksim'i TOMA'lardan sonra 'sakar' bir iş makinesi ıslattı

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yapılan çalışma sırasında dün iş makinesi su borusunu patlattı. Su basması nedeniyle Taksim Metrosu İstasyonu’na giriş durduruldu. Bu arada metronun özellikle Taksim Meydan çıkışında su baskını nedeniyle yaya trafiği sağlanamadığı için, bir süredir kapalı olan Gezi Parkı içindeki metro çıkışı kullanıma açıldı. Böylelikle, 15 Haziran’daki polis operasyonundan beri halkın giremediği Gezi Parkı fiilen yeniden açılmış oldu. Olay nedeniyle Taksim’den istasyonundan metro seferleri bir saat boyunca aksadı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , “Maalesef böyle bir kaza yaşandı. 280 bin mm çaplı su borusu çalışmalar sırasında etkilendi ve patladı. Metro hattına gelen su sebebiyle metro seferleri geçici olarak Osmanbey-Taksim arası kapatıldı” dedi. Aksayan seferler 1 saat sonra yeniden başladı.

Taksim Dayanışması'ndan çağrı

Taksim Dayanışması, cumartesi eylemlerini sürdürüyor. Dayanışma, Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olan polisin serbest bırakılmasını protesto etmek ve eylemlerde tutuklananların serbest bırakılması talebiyle, bugün saat 19.00’da Taksim’de büyük buluşma çağrısı yaptı. 1 Temmuz’da da ‘polis şiddetinin sorumluları’ hakkında kitlesel suç duyurusunda bulunulacak.

1. Geleneksel su savaşı başlıyor

Sanal âlemde bugün saat 18.00’de İstanbul Taksim, Ankara Kızılay ve tüm meydanlarda ‘su savaşı’ çağrısı yapıldı. “TOMA daha portakalda vitaminken benim su tabancam vardı” “TOMA suyu yoksa o zaman bizim suyumuz var” sloganıyla 1. Geleneksel Water War Şenliği’ni düzenleyen gençler, su israfı olmaması için etkinliğe 500 ml su ve 10-15 dakikalık zaman limiti getirdi.