Taksim'in göbeğinde 6 erkek 1 kadına tecavüz etmeye kalkıştı

Taksim'in göbeğinde 6 erkek 1 kadına tecavüz etmeye kalkıştı
Taksim'in göbeğinde 6 erkek 1 kadına tecavüz etmeye kalkıştı

arşiv

Beyoğlu'nda sokak ortasında bir kadına saldıran altı erkek tecavüz olayına müdahale etmek isteyen adamı darp etti. Zanlılar daha sonra kadını döverek olay yerinden kaçırdı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Tarlabaşı’nda yaşanan bir vahşet, olaydan on bir gün sonra açığa çıktı. Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı’nda 10 Mart günü sabaha karşı gerçekleşen olayda altı kişilik bir erkek grubu, bir kadına sokak ortasında tecavüz etmeye kalkıştı. Duruma tanıklık eden hiç kimse gruba müdahale etmezken, bir kişi kadını kurtarmak için harekete geçti. İsminin İ. Olduğu öğrenilen kişi, tecavüz etmek isteyen beş kişilik grup tarafından darp edildi.

10 Mart gecesi sabah karşı 04:00 sularında Aksaray dolmuşlarının kalktığı noktada yaşanan olaya bir arkadaşıyla tanıklık eden İ. Yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Eve gitmek için dolmuşlara gidiyordum. Tarlabaşı Bulvarı’nın üzerine denk gelen yerde, Mis Sokağın bitiminde bir kadının köşeye çekildiğini, altı adamın başında beklediğini, bir adamın kadının bacaklarının arasına elini koyduğunu gördüm. Kadın kurtulmaya çalışıyordu. Etrafta açık dükkanlar ve şahitler olmasına kimse müdahale etmiyordu. Önce “Ne yapıyorsunuz?” diye sordum. Benim üzerime de gelince, cep telefonumu çıkarıp polisi aramaya çalıştım. Beni kovalamaya başladılar. Ben de hem kaçtım hem polisi aramaya çalıştım. Beni de yakaladılar. Yumrukla gözüme vurdular, gözlüğüm kırıldı. Beni de dövmeye başlayınca yoldan geçen bir arabanın kaportasına vurdum, “Niye yardım etmiyorsunuz?” dedim. Kadın o sırada kendini kurtarmaya çalıştı. Dönüp ikisi kadını götürdüler. Polis 15 dakika sonra geldi.”

İ., saldırganlardan şikayetçi olduğunu belirterek MOBESE görüntülerinin incelenmesini istedi, polislerden “olayın gerçekleştiği yer kör bir nokta” yanıtı aldı. Olayın açığa çıkması için kadın örgütleri harekete geçti.

KADIN DERNEKLERİ HAREKETE GEÇTİ
AKA-DER Kadın Faaliyeti, Anarşist Kadınlar, Bağımsız Feministler, Bilgi Gökkuşağı LGBT Kulübü, Boğaziçi luBUnya, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, Cinsel Şiddete Karşı Kadın PlatformuCinsiyetçilikten Heteroseksizmden ve Eril Şiddetten Rahatsız Erkekler, Eğitim -sen İstanbul Üniversiteler Şubesi Kadın Komisyonu, Emekçi Hareket Partili Kadınlar, Emek Partisi'nden Kadınlar, Eşitlik İzleme Grubu, Feminist Yaklaşımlar Dergisi, Gökkuşağı Kadın Derneği, Halkevci Kadınlar, İllet, İMECE Kadın Sendikası, İMECE Toplumun Şehircilik Hareketi, İstanbul İHD Kadın Komisyonu, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kadın Kapısı Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kaos GL, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, MSGSÜ Flu Baykuş, ÖDP'li Kadınlar, Sosyalist Feminist Kolektif, Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği, RADAR- İstanbul Üniversitesi Eşcinsel Biseksüel ve Transgender Topluluğu, Yeni Demokrat Kadın, Yeşiller ve Sol Gelecek Partili Kadınlar olaydan sorumlu kişilerin bulunabilmesi için bir bildiri hazırladı.


  http://www.radikal.com.tr/1126227112622726

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keryil. - Clear

  Amma gocunmuşsun.Takma bu kadar...Gel şöyle farzedelim.Senin muhteşem bir meyve bahçen ve üzüm bağın var ama etrafına duvar çekmemişsin.Etrafta da aç gözlü hırsızlar kol geziyor ve her gece kamyonla girip tonlarca meyveyi toplayıp aşırıyor,götürüp satıyor.Devlet caydırıcı yasa çıkartmak istiyor(örneğin,bu hırsızlığı yapanların,meyve yemeleri ve satmaları ömür boyu yasaklanmak isteniyor) ama en başta sen itiraz edip "insanlık suçudur" diyorsun.Bu sefer devlet,yüksek duvarla çevreletmek istiyor -sanki toplumdan izole edildiğini hissedip- yine itiraz ediyorsun.Sonra da devlet ya güvenlik güçleriyle ya da eğitimle hırsızlığı önlesin diye tutunuyorsun.Nasıl? Aynen buna benzemiyor mu durum? Havanda su dövmek değilmidir bu?

  Ve kirlendi dunya. - szna

  Sağolun erkekler, erkeklik, ve erkek egemenliğini yücelten her canlı! Sağolun, ve kirlendi dünya, Kadınların artık nefes alma, bir dişi birey olarak yolda yürüme hakkı bile artık elinden alınmıştır. Türkiye sokakları da geceleri de malesef ki hane içleri de güvenli değil. Hergün en az 5 kadinin erkekler tarafından öldürüldüğü, hayatta kalanlarinsa cinsel şiddet korkularıyla yaşadığı bu ülke kadınların yaşama hakkını koruyamaz hale geldi.

  Keşke.. - georgekaplan

  Kadın örgütlerinin harekete geçmesi güzel de keşke AKP ve CHP nin kadın kolları da bu harekete katılsaydılar. Kadın seçmeni tavlamak için 8 Mart'ta yollara dökülüp samimiyetsiz bildiriler dağıtmakla bitmiyor bu işler.

  Taksim Projesi(!) - georgekaplan

  Hani eski Taksim güvensiz bir yermiş de yeni projeyle güvenli hale gelecekmiş. Böyle demiyorlar mıydı medyadaki kraldan çok kral taraftarı bazı kadrolu yalakalar? Şu tesadüfe bakın ki bu iğrenç olay tam da bu proje inşaatının bulunduğu bölgede gerçekleşmiş. Eminim bu yalakalar bu vakada da kadını suçlu bulurlar eğer yazacak olsalar..

  ... - ferit1213

  ne izleyenlerde ne tecavüze kalkışanlarda erkekliğin ve insanlığın esamesi okunmaz. orda insanlık ve erkeklik kavramları atfedilecek tek erkek, dayak yiyen kişi.

  @Clear - keryil

  bir insanin son birkac ay icerisinde ankara'dan bruksel'e tasinmis olma ihtimali yok tabi, olur mu oyle sey? hic duyulmus mu? belli ki yalan soyluyorum. ama daha da onemlisi su, ben tecavuzculerin hadim edilmesine de karsi ciktigim icin tecavuzu savunuyorum aslinda! yoksa hadimin suc ne olursa olsun aptalca bir cezalandirma bicimi oldugunu dusunmem filan mumkun degil. burada esas olan, aslinda o tecavuzun tecavuzcunun, her ne hikmetse hicbir tecavuz sucunu mobese'den izleyemeyen polisin, buna goz yuman vatandasin degil bu olaya 2000 km uzaktaki benim sucum olmasi degil mi? tabi canim, polis ne yapsin, tum tecavuzculer ezberlemis kor noktalari, orada is goruyorlar. bizim salak devrimciler de hep kameranin gobegine baka baka eylem yapiyorlar. cok mantikli bence de, gercekten rasyonalitenin besigiymissiniz. o zaman soylediginiz her seyi dogru varsayiyor ve cevap vermenizi umuyorum, bu adamlar bu kadar tutarli ve yaygin bir sekilde bu kor noktalari nasil ogrendiler? yoksa onu da mi ben verdim?

  Dikkat... - Mrfar

  Uzucu bir olay civil curage(sivillerin suc isleyisine mani/engelleme) in olmamasi. Ey millet, siz siz olun militan kadin derneklerine(anarsist ve feminist)musamaha etmeyin iyi takip edin.Terör örgutlerinden farklari silahsiz ve uzun zamana yayilan ama gerileme nedir bilmeyen mucadele anlayislaridir.onlar ki örgutlenme yapilari,amaclari,yöntemleri,dis destekcileri sayesinde sirasiyla Basin-yayin,tv,kres,okullari,saglik sektörunu,yasama,yargi,icguvenlik,STK lari,.... ve en sonunda özel sektöru ellerine gecirme ust amaci guderler.