Talabani Baykal'a temsilci gönderecek

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kuzey Irak konusunda yaptığı açıklamaları çok olumlu bulduğunu, teşekkür amacıyla Ankara’daki Kürt temsilcilerini Baykal’a göndereceklerini söyledi.

METİN TURAN

KAHİRE - Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kuzey Irak konusunda yaptığı açıklamaları çok olumlu bulduğunu, teşekkür amacıyla Ankara’daki Kürt temsilcilerini Baykal’a göndereceklerini söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire’de bulunan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Talabani’ye Türkiye ile ilgili sorular soruldu. Amr Musa, gazetecilere Türkiye dışında bölgesel sorular sormalarını istemesine karşın, basın mensupları toplantı boyunca Türkiye- Irak ilişkileri hakkındaki sorular yöneltmeye devam etti.

Basın toplantısında Türkiye’ye önemli mesajlar gönderen Talabani, PKK’ya karşı pek çok cephede harekete geçtiklerini belirterek, bunların başında örgüte yakınlığıyla bilinen partilerin ve PKK bürolarının kapatılması, örgütün ticari faaliyetlerinin yasaklanması, havaalanlarını kullanmalarının önüne geçilmesi ve banka hesaplarını kullanmalarının durdurulması gibi faaliyetlerin olduğunu söyledi.

Iraklı bir gazetecinin Deniz Baykal'ın açıklamalarına yönelik sorusu üzerine Talabani, açıklamaları çok olumlu bulduklarını, özellikle Baykal’ın ‘Kürt akrabalarımız demesi ve Kuzey Irak’tan bin Kürt, Türkmen ve Arap öğrenciyi Türkiye’ye götürerek okutma fikrini desteklediklerinin vurguladı. Talabani, bu konuda Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın çalışmlarını da olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Kuzey Irak’ta hiçbir Kürt grup ya da liderin PKK’yı desteklemediğini öne süren Talabani, Irak anayasasında, yasadışı hiçbir silahlı grubun Irak topraklarında barınamayacağının yazılı olduğunu belirtti. Kendilerinin PKK'ya karşı olduklarını belirten Talabani, örgütün, Irak topraklarında faaliyetlerine son vermemesi durumunda merkezi hükümet olarak harekete geçeceklerini ifade etti.

Türkiye’nin muhtemel bir operasyon gerçekleştirmesini istemediklerine de değinen Talabani, tansiyonu düşürmeye çalıştıklarını kaydetti. Talabani ayrıca, Kuzey Irak’ta PKK’nın hareketlerini izleyen çok sayıda Türk askerinin olduğunu da belirtti.

Talabani, son zamanlarda özellikle İran tarafından dile getirilen Kuzey Irak’ta İsrail’in faaliyette bulunduğu ve PKK’yı desteklediği yönündeki soruya da kesin bir dille karşı çıktı ve bu yöndeki iddiaları yalanladı. (dha)