Talabani çark etti: 'PKK'ya silah bırak ya da Irak'ı terk et' demedim

Talabani çark etti: 'PKK'ya silah bırak ya da Irak'ı terk et' demedim
Talabani çark etti: 'PKK'ya silah bırak ya da Irak'ı terk et' demedim

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Türkiye?den ayrılırken asker selamı vermişti. FOTOĞRAF: dinçer şerEf

SELAHADDİN - Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani, Kuzey Irak’taki Selahaddin kentine giderek, Avrupa’da bir ay temaslarda bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Başkanı ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile görüştü. Görüşmenin önemli bölümünü Türkiye oluştururken, Talabani, PKK’ya silah bırakması ve Irak’ı terk etmesi çağrısı yapmadığını savundu.
Bölgedeki Kürt televizyonlarının haberlerine göre, iki liderin görüşmesinden sonra IKDP ile KYB Polit Büro üyeleri toplandı. Toplantı sonrası ise her iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi. ‘Kurdistan TV’nin haberine göre Talabani, kendisine aften verilen “PKK’ya çağrıda bulunarak, silah bırakmasını ya da Irak’ı terk etmesini istedi” yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, böyle bir şey söylemediğini öne sürdü.
Talabani, bunun Türkiye’nin önerisi olduğunu ve sadece buna değindiğini savunurken, Türkiye’deki sorunun siyasal yollarla çözüme kavuşması gerektiğini söyledi. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Irak ziyareti ve Cumhurbaşkanı Talabani ile görüşmesi, Barzani’nin Avrupa temasları hakkında bilgi verdiği bildirildi. İki liderin ayrıca aralarındaki stratejik işbirliği anlaşması, Bağdat ile Kürt yönetimleri arasındaki ilişkiler, önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Kuzey Irak’taki genel seçimleri ve bölgedeki gelişmelerin ele alınarak değerlendirildiği açıklandı.
Barzani, bir soru üzerine Türkiye’deki yerel seçimler ve seçimde DTP’nin elde ettiği sonuca değinirken, “Seçimde elde ettikleri başarıdan dolayı özellikle de Türkiye’deki Kürt halkını kutluyorum. Umarım bu seçimin sonuçları Türkiye’nin içindeki sorunların demokratik bir şekilde, diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasına vesile olur” dedi. Bu arada görüşme sırasında, Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’ndeki önemli bazı isimlerin istifası ile gündeme gelen yönetim çatlağının da gündeme geldiği bildirildi. (dha)