Talep yok ama arz var

Kadıköy'deki Göztepe Parkı'na cami yapma girişimi tartışma yarattı. Müftülükten talep yok. Civarda dört cami var. CHP'liler komisyonda 'evet', mecliste 'hayır' demiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: "İnceleyip öyle karar vereceğim."
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Kadıköy Belediyesi sınırlarında yer alan Göztepe Parkı,
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin imar planlarında yaptığı değişiklikle cami yapımı için ibadet alanına çevrildi. Durum 'Bölgede yeşil alanda yeni bir camiye ihtiyaç var mı?' tartışması yarattı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Dosya önüme gelince inceleyerek bir karar vereceğim" derken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kararın bir tek kişinin talebiyle yapıldığını belirterek isyan etti:
'Sadece bir başvuru yapılmış'
"Kadıköy'ün 15 yıldır belediye başkanıyım, vatandaşlardan 'Göztepe Parkı civarinda camiye ihtiyaç var' şeklinde bir kez bile talep gelmedi. Kaldı ki o bölgede 3 kilometrelik alanda dört tane cami var. Kadıköy'e bir cami istiyorlarsa, park dışında uygun bir yer de gösterebiliriz. Bölgeye cami yapılması için bir vatandaşın belediyeye başvuruda bulunduğunu söylüyorlar. Kim bu kişi, ismini bizden niye saklıyorlar? Bizim dört yılda müftülük dahil tüm birimlerin görüşlerini alarak hazırladığımız ve üç ay önce kabul edilen imar planımızda böyle cami talebi yoktu. En acısı da bu zaten." Öztürk, planın onaylanması durumunda yargı yoluyla iptaline çalışacaklarını söyledi.
Büyükşehir Belediye Meclisi 15 Eylül'deki oturumunda, 1/5 bin ölçekli Kadıköy Merkez İlçe Nazım İmar Planı'nda yeşil alan olarak ayrılan 30 dönümlük Göztepe Parkı'nın 2.5 dönümünün ibadethane olarak ayrılmasına ilişkin 185 No'lu raporu oylandı.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun oybirliğiyle sunduğu raporda 'talep üzerine halen Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce fidanlık olarak kullanılan alanın küçük bir kısmına, Bağdat Caddesi üzerindeki Galippaşa Camisi'nin yarattığı trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla bölge nüfusunun ihtiyacı olan dini tesis alanının yapılmasının ve yeşil dokuya zarar vermeyecek şekilde parkın 2.5 dönümlük bölümünün kullanılmasının uygun olacağı' belirtildi. Rapor, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP grubunun ret oylarına rağmen AKP'nin oylarla kabul edildi.
'Cumaları trafik sıkışıyor'
Karara siyasi değil teknik nedenler sunulması durumunda kararı gözden geçerebileceklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkanı Hüseyin Evliyaoğlu, "Bizim cami yapmak gibi bir derdimiz yok. Belediye, planlarında ibadethaneye yer ayırır, camiyi vatandaş yapar. Bu konuda bir kompleksimiz yok. Ciddi, tutarlı bir karşı çıkış varsa, bizi aydınlatacak, tabii ki düzeltiriz" dedi.
İmar Komisyonu Başkanı Tankut Gündoğan ise ibadethanenin gerekli olduğunu savundu: "Dokuz kişilik imar komisyonunda CHP'li üyeler Bülent Tatar ve İrfan Şenol'la birlikte imar komisyonu oybirliğiyle bu kararı aldı. İstanbul'un pek çok yerinde 150 metrede bir camii varken, Bağdat Caddesi üzerinde Erenköy ve Kızıltoprak arasındaki 4.5 kilometrede bir cami yoktu. Bu yüzden özellikle cuma günleri Erenköy'de trafik yoğunluğuna neden oluyordu. Göztepe Parkı'nın çok küçük bir alanında, küçük bir mescit yapılacak."
CHP: Yargıya gideceğiz
CHP Grup Başkanı Kemal Akar ise kararın Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki CHP'lilerin ret oylarına rağmen alındığını hatırlatarak, "Sayın Topbaş da onaylarsa kararın iptali için idari mahkemeye gideceğiz" diye konuştu.
Bölgedeki cami ihtiyacı konusunda en 'ilginç' yorum ise İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı'dan geldi. Çağrıcı, "Göztepe Parkı'na müftülük tarafından ibadethane yapılmasına ilişkin belediyeye herhangi bir talebimiz yok. Ayrıca 2005 yılında müftülük tarafından ilçelerde ibadethane yapımına ilişkin de herhangi bir talebimiz yok" dedi.
Şimdi ne olacak?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın onayına sunulan plan değişikliğini Topbaş'ın kabul etmesi durumunda, Göztepe Parkı'nda cami yapılabilecek. Topbaş'ın veto etmesi durumunda meclis tekrar aynı kararı alırsa, Topbaş veya CHP grubu idari mahkemeye başvurarak plan değişikliğine itiraz edebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7580177580170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.