Talihsiz bebeğin annesine beş, tecavüzcüye 21 yıl hapis

Menderes ilçesine bağlı Yeniköy'de 17 aylık N.N.B.'ye işkence ve tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Yılmaz Varlı'ya 21 yıl, küçük kızın annesi Fadime B.'ye ise beş yıl hapis cezası verildi. CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman cezaların az olduğunu söyledi.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Menderes ilçesine bağlı Yeniköy'de 17 aylık N.N.B.'ye işkence ve tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Yılmaz Varlı'ya 21 yıl, küçük kızın annesi Fadime B.'ye ise beş yıl hapis cezası verildi. CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman cezaların az olduğunu söyledi.
Para karşılığı erkeklerle birlikte olduğu öne sürülen Fadime B., geçen yıl 27 Ekim'de düştüğünü iddia ettiği kızını Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Yapılan muayenede küçük kızın işkence ve tecavüze uğradığı tespit edildi. Gözaltına alınan anne ile aynı evde birlikte kaldığı Metin Demirpençe, Yılmaz Varlı ve Ali Akyüz tutuklandı. Koruma altına alınan N.N.B. ise, tedavisinin ardından Karşıyaka Çocuk Yuvası'na götürüldü. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun açtığı dava sonucu da N.N.B.'nin velayeti anne ve babasından alındı.
Tecavüz ve işkençe davasının İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmasına 23 yıl hapsi istenen anne 37 yaşındaki Fadime B. ile 24'er yıl hapisleri istenen tutuklu sanıklar 40 yaşındaki Metin Demirpence, 41 yaşındaki Yılmaz Varlı ve tutuksuz sanık 69 yaşındaki Ali Akyüz katıldı.
Kararını açıklayan mahkeme Varlı'ya 'cinsel istismar' suçundan, 15, 'beden sağlığını bozmak' suçundan beş, porno CD bulundurmaktan bir yıl olmak üzere toplam 21 yıl hapis, anne Fadime Budak'a 'eziyet etmekten' beş yıl hapis cezası verdi. Budak'ın ise 'cinsel istismara yardım' suçundan beraatine karar verildi. Tutuklu diğer iki sanık Metin Demirpençe ve tutuksuz Ali Akyüz ise beraat etti. Sanık avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.
'Bu insanlar ömür boyu hapsedilmeli'
CHP'li Arıtman, tecavüz sanığına verilen 21 yıl hapis cezasının,
'kamuoyunu rahatlatmadığını' savunarak şöyle konuştu: "Bu insanlar yedi-sekiz yıl sonra aramızda olacak ve başka çocuklar için tehdit oluşturacak. Bu cezayı işleyen, insanlık suçu işlemiştir ve ıslah edilemez. Bunun için ömür boyu hapiste tutulmaları gerekiyor. Bebek istismarına ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesi için hazırladığım yasa teklifini Adalet Komisyonu henüz görüşmedi."