Tam 17 yıldır hastanede

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne, bir yaşındayken yemek borusu yanığı nedeniyle getirilen, tam 17...

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne, bir yaşındayken yemek borusu yanığı nedeniyle getirilen, tam 17 yıldır çocuk cerrahi servisinde yatan Mehmet Ali Karaman, artık hastanenin maskotu.
Antakyalı Fatma-Eyüp Karaman çiftinin oğlu Mehmet Ali, Hatay'ın ünlü 'Gar sabunu' yapımında kullanılan yakıcı madde
'sudkostik'i içince, ölmek üzereyken getirildiği Balcalı Hastanesi'nde 18 yaşını doldurdu. Fiziki açıdan sekiz-on yaşındaki bir çocuğun görünümüne sahip olan Mehmet Ali, nefes borusundaki tahribat nedeniyle, boğazına geçirilen bir alet sayesinde nefes alabiliyor.
Çocuk cerrahi servisinde yatan çocuklara ağabeylik yapan Mehmet Ali'nin tek üzüntüsü, ailesini görememek. "Anne ve babamı en son ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum, çok özledim" diyen Mehmet Ali, taburcu olacağı günü iple çektiğini söylüyor.
Mehmet Ali, hastane okulunda eğitim görüyor ve bu yıl 4. sınıfa geçmiş. Genel cerrahi servisi doktorları, diğer görevliler ve ziyaretçilerin verdiği parayla da cep telefonu almış. Telefonu elinden düşürmeyen Mehmet Ali, taburcu olup kendisini arayan arkadaşlarıyla görüşüyor. Mehmet Ali, uzun süreli arkadaşlık kuramamaktan yakınarak,
"Herkes gidiyor, ben kalıyorum. Hemşireler bahçeye indirince çok mutlu oluyorum" diyor.
Karından katı gıda
Asitik maddenin Mehmet Ali'nin yemek borusunu ve solunum yollarını tahrip ettiğini söyleyen Çocuk Cerrahi Servisi sorumlusu Dr. Seval Yıldız Metin, şu bilgileri verdi:
"Bugüne kadar 80 operasyon geçiren Mehmet Ali için yeni bir ameliyat daha düşünüyoruz. Karnında bir beslenme tüpü taşıyor. Sıvı gıdaları ağızdan, katı gıdaları ise karnından midesine uzanan borudan püre halinde alıyor, ayrıca özel mamalarla da besleniyor. Nefes almakta zorlanan Mehmet Ali'nin boğazında da 'Trakeostomi' denilen bir cihaz takılı. Bu sayede nefes alıyor. Aile, çocuklarıyla ilgili tüm tasarrufu bize bıraktı."