Tam 81 lisenin ÖSS nasibi yok

ÖSS'nin 2004 istatistiklerine göre 77 genel liseyle dört 'süper lise' üniversiteye öğrenci sokamadı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, "Okullar dikkatli olmak kaydıyla bu istatistikleri değerlendirebilir" dedi.

ANKARA - 2004 Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) istatistikleri, 77 genel lise ile dört 'süper lise' nin (yabancı dil ağırlıklı lise-YDA) üniversiteye hiç öğrenci sokamadığını gösterdi. Rekor, yedi liseyle Konya'nın. Konya'yı beş lise ile Kırıkkale izledi.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2004 ÖSS istatistikleri kitap oldu. ÖSS ve dört yıllık lisans programlarına hiç öğrenci gönderemeyen okulların başında, mesleki ve teknik liseler ile çok programlı liseler yer aldı. Ancak bu liselerden meslek yüksekokullarına 'sınavsız' geçiş yapılabildiği için, birçok öğrenci bu yolla eğitimini sürdürebiliyor.
Bu liselerin dışında genel liselerden 77'si ile 5 üzerinden en az 4 diploma notu ortalamasıyla öğrenci kabul eden süper liselerden dördünün öğrencilerinden hiçbiri, ne lisans programlarını ne de önlisans ve Açıköğretim programlarını kazanabildi. İstatistikler, çoğu genel lise ile süper lisenin ancak bir veya birkaç öğrencisini üniversiteye soktuğunu da gösterdi.
'Karşılaştırmaya dikkat'
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ise istatiklerden yola çıkılarak yapılacak kıyaslamada adil davranılması uyarısında bulundu: "Amacı ortaöğretimdeki eğitim ve öğretimi değerlendirmek olmayan bu sınavın sonuçlarını ihtiyatlı olmak kaydıyla okulların kendilerini değerlendirmek için kullanmalarında bir sakınca yok. Öğrencisini seçme sınavı ile alan ve eğitim olanağı yeterli bir okulun sonuçlarının bu olanaklardan yoksun okullarla karşılaştırırken dikkatli olunması gerekir."
Adana'dan dört, Adıyaman'dan iki, Afyon ve Antalya'dan birer Ankara ve Balıkesir'den ikişer, Çorum'dan bir, Denizli'den iki, Diyarbakır'dan bir, Elazığ'dan iki, Erzurum'dan bir, Eskişehir'den bir, Gaziantep'ten iki, Hatay'dan üç, Isparta'dan üç, Mersin'den üç, Kars'tan iki, Kastamonu'dan bir, Kayseri'den bir, Kırklareli'den bir, Kırşehir'den bir, Konya'dan yedi, Malatya'dan üç, Kahramanmaraş'dan iki, Mardin'den iki, Muğla'dan bir, Muş'tan üç, Niğde'den iki, Ordu'dan bir, Siirt'ten bir, Sivas'tan iki, Trabzon'dan üç, Şanlıurfa'dan iki, Yozgat'tan bir, Aksaray'dan bir, Bayburt'tan bir, Karaman'dan iki, Kırıkkale'den beş, Şırnak'tan bir lise üniversiteye hiç öğrenci gönderemedi.